Co naznačuje barva vašeho hlenu a jak to může být závažné?

Hlen, který produkuje váš nos, je zodpovědný za udržování nosních cest vlhkých, takže se zvlhčuje i suchý vzduch, který vdechujete. Obvykle se skládá z vody, rozpuštěných solí a bílkovin. Pokud jste zdravý jedinec, měla by být barva hlenu čirá, ale pokud je jiná než čirá, může to svědčit o zdravotním problému. Barvu svých soplíků můžete zkontrolovat tak, že je jednoduše vysmrkáte do obyčejného kapesníku. Zde jsou některé z věcí, na které může barva vašeho hlenu poukazovat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Bílý hlen

Mít bílý a neprůhledný hlen se liší od toho čirého, který je zcela běžný. Bílý hlen ukazuje na překrvení. Můžete být nachlazení nebo mít nosní infekci. Tkáně ve vašich dutinách mohou být oteklé nebo zanícené, což zpomaluje tok hlenu a způsobuje ztrátu jeho vlhkosti, v důsledku čehož je váš hlen hustý a zakalený.

Abyste se zbavili ucpání nosu, stačí jednoduchý trik – udržovat se dostatečně hydratovaní. Měli byste pít hodně tekutin a používat zvlhčovač vzduchu v místnosti nebo používat nosní solný sprej.

2. Žlutý hlen

Pokud vás již delší dobu trápí rýma nebo nosní infekce, může váš hlen zežloutnout. To znamená, že bílé krvinky ve vašem těle se vrhly na místo infekce, aby bojovaly s cizími vetřelci, kteří vám způsobují utrpení. Jakmile bílé krvinky splní svou úlohu, zůstanou v hlenu a dodají vašemu hlenu nažloutlý nebo jemně oranžový nádech.

Nejlepší, co můžete udělat, je odpočívat a jíst výživné potraviny, protože rýma a nachlazení může obvykle trvat 10 až 14 dní.

3. Zelený hlen

Pokud se váš hlen zbarví do zelena, znamená to, že váš imunitní systém dělá vše pro to, aby se ubránil bacilům, které vás nakazily. Bílé krvinky ve vašem organismu produkují při boji s cizími vetřelci určité enzymy. Tyto enzymy obsahují železo, které může způsobit, že váš hlen bude mít zelenou barvu.

I když vaše tělo bojuje tak usilovně, že po přibližně 12 dnech stále nepozorujete žádné známky úlevy, měli byste nejlépe navštívit svého lékaře. Mohlo by to znamenat, že máte bakteriální infekci, která vyžaduje lékařskou pomoc.

4. Růžový nebo červený hlen

Růžový nebo červený hlen může znamenat něco mnohem závažnějšího než nosní infekci. Mohl by znamenat natržení nosní tkáně v důsledku úrazu nebo suchosti, a ta může končit ve vašem hlenu.

Pokud spolu s růžovým nebo červeným hlenem cítíte v nosních cestách i nějaké podráždění, nechte se pro jistotu vyšetřit lékařem. I když to samo o sobě nemusí být vážné, jakékoli otevřené rány v nosním průchodu jsou náchylné k infekci. Včasné ošetření může zabránit případným komplikacím.

5. Hnědý hlen

Pokud se ve vašem hlenu ocitne trochu krve, může se nakonec zbarvit do hněda. Hnědý hlen může také znamenat, že jste mohli vdechnout nečistoty, papriku nebo tabák.

Pokud jste si jisti, že červeno hnědá barva vašeho hlenu není způsobena něčím, co jste vdechli, měli byste se nechat vyšetřit lékařem. Pokud se jedná o krev, která skončila ve vašem hlenu, lékař vás důkladně vyšetří, aby zjistil příčinu, a předepíše vám vhodnou léčbu.

6. Černý hlen

Pokud užíváte nelegální drogy nebo jste silný kuřák, může být černý hlen známkou závažné plísňové infekce. Ta je běžná u lidí s oslabeným imunitním systémem.

Měli byste se nechat vyšetřit lékařem, protože mít černý hlen je poměrně znepokojující. Zjištění příčiny vám může pomoci získat správnou léčbu.