Co znamenají problémy se žaludkem a kdy se obrátit na lékaře
Každý z nás se někdy setkal se žaludečními problémy. Příčinou břišních potíží jsou především nezdravá jídla, kořeněná jídla a nehygienické stravovací návyky. Jak ale víte, někteří lidé mají na určité potraviny intoleranci. Někdy za to mohou být zodpovědné i bakterie ve střevech. Všechny tyto faktory přispívají k nadýmání, tvorbě plynů a dalším problémům souvisejícím se žaludkem.
Pokud se však tyto problémy objevují opakovaně, může to být známkou něčeho vážnějšího a vyžaduje to okamžitý lékařský zásah. Zde jsou některé běžné problémy související se žaludkem, co mohou znamenat a kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc gastroenterologa.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.cz1. Bolest žaludku
Když lidé trpí zánětem slepého střeva, obvykle pociťují bolest v okolí pupku, ačkoli se slepé střevo nachází v pravé dolní části břicha. Žlučník se nachází těsně pod játry uprostřed břicha, a když máte problémy se žlučníkem, může to způsobit bolest v horní části břicha nebo dokonce v zádech.
Bolest, která se opakovaně objevuje v oblasti břicha, může také znamenat syndrom dráždivého tračníku (IBS). Podle American College of Gastroenterology tento stav postihuje 10-15% populace. Mezi příznaky IBS často patří průjem, plynatost a zácpa.
V závislosti na délce trvání a intenzitě bolestí se musíte poradit s lékařem. Pokud bolest neustupuje ani po několika dnech, je nejlepší nechat se vyšetřit a řešit problém v jeho počátečním stadiu.
2. Průjem
Akutní průjem, který trvá méně než měsíc, je poměrně častý a zkušenosti s ním má skoro každý. Průjem je obvykle způsoben virovými nebo bakteriálními infekcemi, parazity, nebo dokonce kvůli konzumaci potravin obsahujících sorbitol. Sorbitol se běžně vyskytuje ve žvýkačkách bez cukru a je známo, že způsobuje plynatost. Průjem může způsobit těžkou dehydrataci a je nutné navštívit lékaře, pokud:
Máte řídkou stolici po dobu delší než dva dny.
Horečka je vyšší než 39 stupňů.
Zažíváte časté zvracení.
Máte stolici častěji než šestkrát za den.
Pociťujete silnou bolest břicha nebo konečníku.
Máte černou, dehtovitou stolici nebo stolici s obsahem krve či hnisu.
Vykazujete příznaky dehydratace, jako je žízeň, zapadlé oči, tmavá moč, menší počet močení než obvykle.
Chronický průjem, který se objevuje s přestávkami po dobu nejméně jednoho měsíce, může být způsoben problémy se štítnou žlázou, poraněním tlustého střeva, vedlejšími účinky léků, dlouhodobou infekcí, Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou, IBS, celiakií nebo vzácně i rakovinou (zejména u starších lidí). Příčinou může být také potravinová alergie nebo nesnášenlivost na kravské mléko, sóju, obiloviny, vejce nebo mořské plody. Přesnou příčinu nejlépe zjistíte, když se poradíte se svým lékařem.
3. Pálení žáhy
Pokud vás nikdy předtím nepálila žáha (s výjimkou pálení žáhy po pikantním jídle nebo obrovské porci jídla) a najednou pocítíte pálení žáhy bez konkrétního spouštěče, musíte navštívit lékaře. Někdy se u vás mohou projevit i další příznaky, jako je úbytek hmotnosti nebo pocit, že vám jídlo uvízlo v krku, či vylučování krve ve stolici.
To by mohlo znamenat gastroezofageální refluxní chorobu (GERD), která postihuje přibližně 20% lidí. Podle National Institutes of Health (NIH) způsobuje při GERD žaludeční kyselina zánět a zúžení jícnu. Konzultace s lékařem je velmi důležitá, protože pálení žáhy může způsobit vážné komplikace, jako jsou vředy a astma.
Pálení žáhy se často zaměňuje s bolestí na hrudi, protože pocit pálení se obvykle objevuje mezi hrudníkem a břichem. Silné pálení žáhy může připomínat angínu pectoris, protože je obtížné tyto dva pocity rozlišit. Proto je důležité, abyste se při pálení žáhy poradili se svým lékařem.
4. Nadýmání a plynatost
Ačkoli téměř každý občas pociťuje plynatost, někteří lidé mají s plynatostí problém neustále. Je známo, že určité potraviny způsobují plynatost, a vyhýbání se těmto potravinám problém obvykle vyřeší. Pokud však pociťujete problémy s plynatostí pravidelně, je třeba navštívit gastroenterologa nebo odborníka na výživu.
Chronická plynatost může být anatomickým problémem, jako je striktura, zánět související s IBS, Crohnovou chorobou nebo kolitidou, nebo problém s pohyblivostí střev. Někdy může být příčinou i potravinová alergie, jako je intolerance laktózy, která se obvykle objevuje po 30. roce, celiakie nebo bakteriální přerůstání.
Pokud však plynatost doprovází příznaky, jako je krvácení, úbytek hmotnosti nebo opakované zvracení, musíte se poradit se svým lékařem a nechat si provést testy, abyste zjistili skutečnou příčinu. Dietolog vám může doporučit, abyste se vyhýbali některým potravinám, které způsobují nadýmání a plynatost.
5. Zácpa
Stejně jako s nadýmáním a plynatostí se každý setkal i se zácpou. Opět platí, že určité potraviny jsou schopny způsobit zácpu. Zácpa není nic, co by vás mělo znepokojovat, a pokud jde o pohyb střev, neexistuje nic, čemu by se dalo říkat normální, protože každý člověk má pohyby střev jiné.
Zácpa je jedním z nejčastějších gastrointestinálních problémů, který postihuje docela často velké množství lidí. K zácpě, což je vyprazdňování stolice méně než třikrát týdně nebo neúplná stolice, obvykle dochází při nedostatečné konzumaci vlákniny nebo při změně životosprávy či stravy.
Zácpa však může příležitostně signalizovat i něco hrozivějšího, jako jsou problémy se štítnou žlázou, jizvení nebo strukturování po poranění sliznice tlustého střeva, IBS nebo vedlejší účinky léků. S lékařem se však musíte poradit, pokud:
Vaše vyprazdňování narušuje váš běžný denní režim.
Máte problémy se stolicí během dne.
Vaše stolice je tvrdší a vyžaduje usilovné tlačení.
Jste neustále závislí na projímadlech.
Problém se zácpou lze snadno vyléčit jednoduchou změnou stravy nebo léky.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: American College of Gastroenterology , National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases – Definition & Facts for Diarrhea a Definition & Facts for GER & GERD