Co můžete dělat když vás trápí kašel a hemoroidy současně

Pokud si vzpomenete na chvíle, kdy vás trápil kašel, zvláště když trval delší dobu, pravděpodobně je nesnášíte. Kašlat můžete kvůli obyčejnému nachlazení nebo vážnějším onemocněním, jako je zánět pohrudnice nebo zánět průdušek. Nebo proto, že jste špatně spolkli nějaké jídlo či nechtěně nějaký hmyz. Ať už je důvod jakýkoli, kašel je nevyhnutelnou součástí vašeho života a není mnoho možností, jak se udržet bez kašle navždy. I když být na dně s kašlem je samo o sobě dost špatné, mnohem horší je, pokud navíc máte ještě hemoroidy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co jsou to hemoroidy?

Hemoroidy jsou žíly v dolní části konečníku a řitního otvoru, které otékají, když se stěny těchto žil v důsledku různých stavů roztáhnou a podráždí. Hemoroidy mohou být dvou typů, vnitřní a vnější. Vnitřní hemoroidy se vyskytují uvnitř konečníku nebo dolní části konečníku a vnější hemoroidy se vyskytují mimo otvor konečníku. Pokud vám pojem hemoroidy nic neříká, možná je vám bližší jeho obecný název cévní pleteně.

Hemoroidy častěji trpí těhotné ženy a pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění se zvyšuje s věkem. Přestože jsou bolestivé a nepříjemné, dají se snadno léčit a lze jim předcházet. Pokud máte podezření, že máte hemoroidy, měli byste si je nechat co nejdříve diagnostikovat a začít léčit, protože čím rychleji svůj stav vyléčíte, tím větší máte šanci na úplné uzdravení.

Jak kašel zhoršuje hemoroidy

Když kašlete, zejména po delší dobu, může to vyvíjet velký tlak na oblast konečníku. Tento zvýšený tlak ve vaší anální oblasti může mít za následek poškození hemoroidálních tkání. Pokud již hemoroidy máte, může kašel vaši situaci ještě zhoršit. Dokonce můžete při každém zakašlání trpět intenzivní bolestí v anální oblasti. Mnohem horší to budete mít, pokud máte vnitřní hemoroidy, protože kašel může způsobit, že hemoroidy budou vystupovat ven z konečníku, čímž vaše hemoroidy postoupí do dalšího stádia. Toto stádium je známé jako vyhřezlé hemoroidy, které mohou být dost ošklivé, takže byste se jim určitě rádi vyhnuli za každou cenu.

Co byste měli dělat, když máte kašel a hemoroidy zároveň

První věc, kterou byste měli udělat, když se u vás při hemoroidech objeví kašel, je užívat sirup proti kašli. Vaším hlavním cílem by mělo být zabránit nahromadění tlaku v anální oblasti, což může vaši situaci nakonec ještě zhoršit. Můžete se pokusit o znecitlivění bolesti a snížení otoku postižené oblasti přikládáním ledových obkladů a studených zábalů. Lokální krémy a masti, které obsahují hydrokortizon, a polštářky, které obsahují lísku nebo znecitlivující látku, jsou snadno dostupné v každé lékárně. Můžete je použít ke zmírnění příznaků vašeho onemocnění. Když máte hemoroidy, musíte být velmi opatrní, abyste svůj stav nezhoršili tím, že byste si hemoroidy jakýmkoli způsobem podráždili. Vždy používejte vlhčené ubrousky k čištění dané oblasti, protože suchý toaletní papír může váš problém zhoršit. Pijte hodně vody a v případě potřeby používejte prostředky na změkčení stolice, ale při stolici se příliš nenamáhejte. Můžete také užívat léky proti bolesti, které zmírní nepříjemné pocity.

Léčba

Vnější hemoroidy nevyžadují žádnou specifickou léčbu, pokud nedojde k akutní trombóze a nezpůsobí nadměrné potíže. V mnoha případech pomáhají jednoduchá opatření zmírnit nepříjemné příznaky vnějších hemoroidů. Pokud je však váš stav vážný, může být nutné navštívit lékaře, který vám může předepsat určité léky, léčebné postupy, a dokonce i chirurgický zákrok k léčbě vašeho stavu.

Jednou z nejběžnějších možností léčby vnitřních hemoroidů nízkého stupně je podvázání gumičkou. Jedná se o techniku, při které se na základnu hemoroidu umístí elastická gumička, která přeruší přívod krve. Když hemoroid nedostává dostatek výživy a kyslíku prostřednictvím krve, zmenší se a nakonec odpadne. Dalším nechirurgickým zákrokem, pro který se můžete rozhodnout, je skleroterapie. Při tomto zákroku se do vnitřního hemoroidu vstříkne určitý roztok. Výsledkem je vytvoření jizvy, která přeruší přívod krve do hemoroidu.

Operace známá jako hemoroidektomie zahrnuje úplné odstranění postižených hemoroidálních tkání. Tato technika se obvykle předepisuje u pokročilých nebo komplikovaných hemoroidů. Pokud máte vyhřezlé hemoroidy, může zákrok zahrnovat sešití, kdy se hemoroidy shromáždí a přichytí na jedno místo. Takový zákrok obvykle zahrnuje použití anestezie a pacient může, ale nemusí zůstat v nemocnici v závislosti na svém stavu. Ujistěte se, že jste si nechali provést všechna potřebná vyšetření, a buďte ke svému lékaři zcela otevření, aby pro vás mohl zvolit nejlepší možnost léčby na základě vašich příznaků a závažnosti vašeho stavu.