Časné příznaky rakoviny, které byste měli sledovat
S přibývajícím věkem náš imunitní systém slábne a jsme náchylnější k nemocem. To je jeden z hlavních důvodů, proč se s přibývajícím věkem častěji vyskytují nemoci, jako je rakovina. A rakovinou může onemocnět každý. Jak ale poznáme, zda vůbec rakovinu máme? Většina z nás má tendenci ignorovat počáteční příznaky rakoviny, které vysílá naše tělo.
Proto pokud si na svém těle kdykoli všimnete něčeho odlišného nebo neobvyklého, je dobré okamžitě navštívit lékaře. Zde je několik raných příznaků rakoviny, které vám mohou pomoci udělat první krok. Tyto příznaky mohou, ale nemusí znamenat, že máte rakovinu, ale včasná diagnóza může vést k úspěšné léčbě.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czÚnava a slabost
Únava je mimořádně obecným příznakem rakoviny. Pocit únavy neznamená, že máte rakovinu – únava souvisí s řadou chronických onemocnění. Při růstu rakoviny však budete pociťovat extrémní únavu. Pokud pociťujete nadměrnou únavu i po vydatném spánku nebo dostatečném odpočinku, okamžitě se poraďte s lékařem.
Dýchavičnost
Není neobvyklé, že se čas od času budete pociťovat dušnost. Pokud si však všimnete, že se zadýcháváte častěji než obvykle, poraďte se se svým lékařem. Studie uvádí, že přibližně 50-70 % všech pacientů s rakovinou vykazuje tento příznak v určitém okamžiku své nemoci. I když dýchací potíže způsobuje mnoho typů rakoviny, jsou spojeny především s rakovinou plic.
Pálení žáhy a zažívací potíže
Mírné nepříjemné pocity nebo bolest po konzumaci většího množství nebo tučného jídla jsou poměrně běžné. Pokud vás však pálení žáhy nebo zažívací potíže trápí nepřetržitě několik dní, měli byste neprodleně navštívit lékaře. Pálení žáhy nebo zažívací potíže mohou být někdy příznakem rakoviny. Nezapomeňte však, že tyto příznaky mohou být způsobeny i jiným onemocněním, virovými infekcemi nebo vředy.
Nadýmání
Nemusíte se obávat nadýmání, které přichází a odchází. Pokud se však cítíte nafouknutí déle než 3 týdny, navštivte svého lékaře. Rakovina žaludku a vaječníků je obvykle spojena s neurčitými příznaky, jako je nadýmání a poruchy trávení.
Chraplavý hlas
Chraplavý hlas může být při nachlazení běžný. Ale chraplavý, slabý hlas, který nemizí již několik týdnů, je třeba vyšetřit. Rakovina hrtanu, forma rakoviny, která postihuje hlasivky (glottis), často způsobuje změnu hlasu.
Řídká stolice
Častým jevem je řídká stolice a průjem. Pacienti s rakovinou však mohou mít průjem nepřetržitě. Je pozorováno, že 1 z 10 lidí trpících rakovinou má průjem. Pokud máte řídkou, vodnatou stolici a bolesti břicha, vyhledejte lékařskou pomoc.
Krev ve stolici
Rakovina močového měchýře, rakovina střev, rakovina prostaty a nádory jsou hlavními faktory, které vedou ke krvavé moči a ke krvavé stolici. Hemoroidy způsobují krvácení z konečníku, ale mohou existovat i při rakovině. Pokud tedy máte hemoroidy, nechte si vyšetřit celý střevní trakt. Ukazatelem rakoviny střev může být také anémie, snížený počet červených krvinek.
Změny v močových cestách
Pokud se u vás objeví časté močení, menší a pomalý proud moči nebo jakákoli změna funkce močového měchýře, okamžitě se poraďte se svým lékařem. Tyto změny mohou signalizovat rakovinu prostaty nebo močového měchýře.
Mnoho lidí s rakovinou močového měchýře může mít v moči krev a nemusí pociťovat žádnou bolest. Někdy může rakovina močového měchýře a pánve způsobit také podráždění močového měchýře a močových cest.
Pocení v noci
Pocení v noci obvykle souvisí s infekcemi nebo jako vedlejší účinek některých léků. Ženy se často potí v noci v období menopauzy. Ačkoli tedy noční pocení není příznakem, který by se týkal výhradně rakoviny, je třeba dávat pozor na silné noční pocení, které může promočit vaše oblečení a povlečení. To by mohlo souviset s lymfomem.
Nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
Většina pacientů s rakovinou zhubne bez známé příčiny. Pokud u vás dojde k nevysvětlitelnému úbytku hmotnosti o více než 4-5 kilogramů, může to být pravděpodobně příznakem rakoviny. To se stává většinou u rakoviny slinivky břišní, žaludku, jícnu nebo plic.
Vaginální krvácení
Vaginální krvácení mezi menstruacemi, po pohlavním styku nebo po menopauze je třeba brát vážně. Rakovina dělohy může způsobit takové abnormální děložní krvácení a to by měl lékař řešit co nejdříve.
Potíže s polykáním
Pokud se u vás objeví potíže s polykáním a pokud nezmizí po dobu několika týdnů, poraďte se co nejdříve se svým lékařem. Rakovina jícnu způsobuje potíže při polykání a budete mít pocit, že vám jídlo uvízlo v krku nebo na prsou.
Vředy nebo boláky, které se nehojí
Lidská kůže se rychle obnovuje, vředy a boláky se obvykle zahojí do 2 týdnů. Pokud máte otevřenou ránu nebo vřed, který se nehojí, snadno krvácí a způsobuje výtok, nechte se co nejdříve vyšetřit.
Dlouhotrvající bolest
Rakovina způsobuje bolest tím, že ničí vaše zdravé tkáně. Jak rakovina postupuje, vyvíjí tento růst tlak na vaše nervy, kosti a orgány, což způsobuje bolest. Pokud máte nevysvětlitelnou, přetrvávající bolest po dobu delší než 4 týdny, vyhledejte lékařskou pomoc.
Jak snížit riziko vzniku rakoviny
Pro začátek je naprosto důležité, abyste neustále dodržovali zdravý životní styl. Od pravidelného fyzického cvičení až po snížení expozice toxinům z životního prostředí, jako jsou znečišťující látky a pesticidy, si můžete z dlouhodobého hlediska pomoci.
Kromě toho normalizujte hladinu vitaminu D, který je oblíbeným preventivním prostředkem proti rakovině, prostřednictvím kontrolovaného pobytu na slunci a doplňků stravy.