Astma v chladném počasí: Příčiny a prevence

Život s astmatem znamená, že musíte neustále dávat pozor na spouštěče a být vždy připraveni na nečekaný astmatický záchvat. Zatímco pyl, prach a zvířecí srst jsou běžnými podezřelými, i chladné počasí může někdy vyvolat astmatický záchvat. Pro astma v chladném počasí nebo astma v zimě neexistuje samostatný klinický název. Pokud však astmatem trpíte, můžete se při poklesu venkovní teploty vyvarovat neočekávaných záchvatů a přijmout potřebná opatření.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co způsobuje astma v chladném počasí

Podle Světové zdravotnické organizace trpí astmatem na celém světě přibližně 300 milionů lidí. Různí lidé mohou mít různé spouštěče, které mohou způsobit vzplanutí astmatu. Chladné počasí je jednou z nejčastějších příčin, které mohou vést ke vzniku astmatu. Mezi příčiny astmatu v zimě patří např:

Studený vzduch

Zima může být obzvláště obtížným obdobím, pokud trpíte astmatem. Bronchiální trubice, které vedou vzduch do plic, jsou vystlány buňkami, které produkují tenkou vrstvu hlenu. Hlen nejenže udržuje dýchací cesty promazané, ale také zabraňuje vniknutí drobných prachových částic do plic. Studený a suchý zimní vzduch může způsobit, že se tato vlhkost odpaří, což může způsobit podráždění a otok, který vyvolává astma.

Infekce

V zimě se většina lidí nakazí nachlazením, virovou chřipkou a zánětem dutin. Vzhledem k tomu, že většina vnitřních prostor je v zimě tepelně izolována, tyto infekce se snadno šíří na ostatní. Pokud trpíte astmatem, infekce dýchacích cest, které vedou k otoku dutin a dýchacích cest, mohou také způsobit zvýšení příznaků astmatu.

Cvičení venku

Pokud trpíte astmatem, výzkumy říkají, že zima pro vás nemusí být nejvhodnějším obdobím pro cvičení venku, protože nízká teplota a suchý vzduch by mohly způsobit záchvaty. Při běžném dýchání se vzduch ohřívá a zvlhčuje nosem. Fyzická aktivita vás však nutí dýchat ústy, což umožňuje, aby se studený a suchý vzduch dostal přímo do plic. V zimě jste tak náchylnější ke vzplanutí astmatu.

Běžné příznaky astmatu v chladném počasí

Příznaky astmatu v zimě jsou obvykle stejné jako u obecného astmatu. Nejčastějším příznakem je sípání, které způsobuje hvízdavý zvuk při dýchání. Mezi další příznaky patří:

  • Dušnost.
  • Tíseň nebo bolest na hrudi.
  • Chronický kašel.
  • Problémy se spánkem způsobené kašlem nebo sípáním.

Jak předcházet astmatu v chladném počasí

Pokud jde o chronické onemocnění, jako je astma, příprava vede k prevenci. Před příchodem zimy se setkejte se svým lékařem nebo alergologem a poraďte se s ním, jaká opatření můžete přijmout, abyste předešli astmatickému záchvatu. Alergolog vám předepíše léky vhodné pro váš stav a poskytne vám konkrétní pokyny k jejich užívání. Léky na astma se obecně dělí do dvou kategorií – léky pro rychlou úlevu a dlouhodobé tlumivé léky.

Léky

Dlouhodobé tlumivé léky: Jak již název napovídá, tyto léky se užívají denně, aby udržely astma pod kontrolou a zabránily zánětu v dýchacích cestách. Obvykle se předepisují lidem, kteří mají časté příznaky astmatu. Kontrolní léky pomáhají zvládat astma a umožňují vést normální život bez obav z náhlých záchvatů.

Léky pro rychlou úlevu: Tyto léky se používají k rychlému uvolnění a otevření dýchacích cest a zmírnění příznaků během vzplanutí astmatu. Někdy se také používají před cvičením. Tyto léky, známé jako bronchodilatancia, se podávají pomocí inhalátoru nebo nebulizačního přístroje a používají se většinou v naléhavých případech nebo při nečekaných záchvatech.

Preventivní kroky, které můžete podniknout

Astma není vyléčitelné onemocnění a to nejlepší, co může člověk s astmatem udělat, je pracovat na jeho co nejefektivnějším zvládání. V případě astmatu, které je vyvoláno chladným počasím, můžete podniknout několik jednoduchých kroků, abyste zajistili, že počasí nebude stát v cestě vašim plánům. Zde je několik opatření, která je třeba vzít na vědomí:

  • Vždy buďte připraveni, když v zimě vykročíte ven nebo když teplota klesne pod 10 stupňů Celsia. Všude s sebou noste předepsané úlevové léky.
  • Pokud víte, že se chystáte vyjít ven, vezměte si úlevový lék 10 až 15 minut před vystavením chladnému vzduchu. Pomůže vám udržet dýchací cesty otevřené a kompenzovat náhlou změnu teploty.
  • Ujistěte se, že máte na sobě oblečení, které vás izoluje od chladu. Noste rukavice, šálu a čepici. Výzkum ukázal, že zakrytí úst a nosu maskou může pomoci snížit riziko astmatického záchvatu.
  • Váš nos je určen k ohřívání a zvlhčování vzduchu předtím, než se dostane do plic. Vyhněte se proto dýchání ústy a vždy se nadechujte nosem.
  • Cvičení venku při nízké teplotě zvyšuje riziko astmatu vyvolaného cvičením. Cvičte uvnitř nebo choďte do tělocvičny, kde je teplota regulována.
  • Udržujte se dobře hydratovaní, aby vaše dýchací cesty zůstaly vlhké a nevysychaly kvůli chladnému vzduchu. Pokud je to možné, snažte se vyhnout setkání s někým, o kom víte, že je nachlazený nebo má chřipku.

Rady pro prevenci astmatu v chladném počasí u dětí

Děti jsou k astmatickým záchvatům náchylnější, protože nemusí být schopny rozpoznat spouštěče nebo přijmout nezbytná opatření, aby záchvatu předešly. Kromě výše uvedených kroků je zde několik tipů, které můžete v zimě použít, abyste pomohli dětem s astmatem:

  • Mluvte s dítětem o tom, že chladné počasí je spouštěčem astmatu, a vysvětlete mu, jak je důležité udržovat se v zimě v teple.
  • Ukažte dítěti, jak se vyhnout spouštěčům a jak v případě záchvatu provést to správné opatření.
  • Naučte dítě dodržovat správnou hygienu tím, že mu ukážete, jak si správně mýt ruce, abyste předešli infekcím dýchacích cest.
  • Proberte stav svého dítěte s lékařem a informujte ho o lécích, které dítě užívá.
  • Ujistěte se, že vaše dítě má při odchodu ven vždy u sebe úlevové léky.

Zima může být pro dospělé i děti trpící astmatem náročným obdobím. Astma je sice dlouhodobé onemocnění, které zatím nelze vyléčit, ale přijetí opatření, abyste se vyhnuli potenciálním spouštěčům, a plánování aktivit vám pomůže předejít náhlým astmatickým záchvatům. Nezapomeňte také do svého jídelníčku zařadit potraviny, jako je zázvor, kurkuma a omega 3 mastné kyseliny, abyste využili jejich protizánětlivých vlastností.