Příznaky, že můžete mít astma vyvolané cvičením

Málokdo ví, že astma může být vyvoláno cvičením. Ve skutečnosti je cvičení jedním z nejčastějších spouštěčů a až 90 % lidí, kteří mají astma, pociťuje po cvičení astma vyvolané cvičením. Toto onemocnění se však může vyvinout u kohokoli i v průběhu života. K tomuto stavu dochází, když se dýchací cesty zúží v důsledku zánětlivé reakce organismu na fyzickou aktivitu. Běžně se označuje jako EIB neboli bronchokonstrikce vyvolaná cvičením. Příznaky se nejčastěji podobají astmatickému záchvatu a mohou být pro jedince značně nepříjemné. Mezi příznaky patří sípání, kašel, dušnost, svírání na hrudi a bolest v krku a obvykle začínají, pokud člověk cvičí 15 až 20 minut. Příznaky mohou také propuknout pět až patnáct minut po skončení tréninku. Zatímco dušnost po tréninku zažívá každý, příznaky astmatu vyvolaného cvičením jsou mnohem závažnější a dušnost může trvat mnohem déle. Pokud máte některý z následujících příznaků, můžete trpět astmatem vyvolaným cvičením.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Vyčerpání namísto energie

Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak se během dne cítit plní energie, takže pokud se místo toho cítíte unavení a vyčerpaní, měli byste tento příznak považovat za varovný signál. I když je pravda, že se po tréninku můžeme cítit unavení, únava je mnohem hlubší než jen „unavení“. Únava se při cvičení málokdy obejde bez dýchacích potíží, takže to může být důležité znamení, na které je třeba si dát pozor.

Ospalost

I když jste zdravý a fyzicky zdatný člověk a často cvičíte, můžete se nakonec cítit pomalejší, než byste měli. Tato pomalost přichází kvůli bronchokonstrikci vyvolané cvičením a nemá nic společného s vaší skutečnou úrovní kondice nebo s tím, jak jste zdraví. Správná léčba může tento pocit snížit a může vás přimět k tomu, abyste se při cvičení opět cítili skvěle.

Suché a chladné prostředí

K bronchokonstrikci vyvolané cvičením může docházet častěji, pokud se zdržujete v suchém a chladném prostředí. Při cvičení jsme náchylnější k dýchání ústy, což způsobuje, že vzduch, který vdechujeme, je ve srovnání se zbytkem těla mnohem sušší a chladnější. To v kombinaci s oblastí, která již má podobné klima, může situaci ještě zhoršit. Takový vzduch je jedním z hlavních spouštěčů zúžení dýchacích cest, takže se tím vystavujete vyššímu riziku astmatického záchvatu během tréninku.

Dlouhá doba regenerace

Ačkoli všem z nás trvá nějakou dobu, než se zotaví z tréninku, ti, kteří trpí bronchokonstrikcí vyvolanou cvičením, se mohou zotavovat opravdu obtížně, v závislosti na závažnosti stavu. Ještě 30 minut po tréninku můžete mít pocit dušnosti a svírání na hrudi a osobám s těžkým astmatem může trvat až hodinu, než se vrátí do normálního stavu. Lidé, kteří netrpí bronchokonstrikcí vyvolanou cvičením, se mohou po tréninku zotavit za 2 až 3 minuty, což je obrovský rozdíl ve srovnání s těmi, kteří trpí bronchokonstrikcí vyvolanou cvičením.

Kašel

Kašel a dušnost jsou jedním z nejčastějších a nejcharakterističtějších příznaků bronchokonstrikce vyvolané cvičením. Většina lidí si však nemusí uvědomovat, že jejich kašel je způsoben astmatem. Tyto příznaky se objevují přibližně 20 minut po zahájení tréninku, nebo dokonce až po 40 minutách, a mohou se také objevit, když se zvýší nároky nebo tlak na organismus. Pokud má někdo těžkou bronchokonstrikci vyvolanou cvičením, může dokonce během tréninku nakonec lapat po dechu.

Tíseň na hrudi

Pokud máte pocit, že máte stažený hrudník, jako byste se nemohli zhluboka nadechnout, nebo nejste schopni dostat do plic dostatek vzduchu, může se jednat o další příznak bronchokonstrikce vyvolané cvičením. V této době by se vám také mohlo stáhnout hrdlo. Pokud se to kombinuje se všemi ostatními výše uvedenými příznaky, můžete trpět bronchokonstrikcí vyvolanou cvičením. Doporučuje se, abyste v případě, že svírání na hrudi přetrvává, přestali cvičit a obrátili se na lékaře, který vám doporučí vhodné léky proti bronchokonstrikci vyvolané cvičením. Díky správné léčbě můžete pokračovat ve cvičení, aniž by vás astma omezovalo.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Mayo Clinic , Cleveland Clinic