Alzheimerova choroba a demence – 3 hlavní rozdíly mezi nimi
Pokud váš blízký neustále zapomíná věci a ztrácí klíče od auta, je přirozené, že se začnete obávat, že se u něj může rozvinout Alzheimerova choroba nebo demence. A dokud si všichni nepromluvíte s lékařem, určitě si tyto dvě nemoci spletete a budete si dělat starosti s postupem léčby.
Nejčastěji je mírná zapomnětlivost jen projevem stárnutí. Pokud však máte pocit, že za ztrátou paměti je něco víc, bylo by dobré se vyzbrojit informacemi o obou, Alzheimerově chorobě i demenci. A i když se může zdát, že jsou tyto dvě nemoci zaměnitelné, zde jsou 3 rozdíly, které hovoří o opaku.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Alzheimerova choroba je typ demence
Termín „demence“ označuje zbavení mysli. Tento syndrom je souhrnný pojem, který zahrnuje ztrátu paměti, zmatenost, změny osobnosti, úpadek myšlení a klesající schopnost vykonávat každodenní činnosti. Demence tedy zahrnuje celou řadu poruch. Alzheimerova choroba je nejčastějším typem ze všech.
Polovina nebo více lidí s příznaky demence trpí Alzheimerovou chorobou. Vzniká v důsledku hromadění spletí a shluků bílkovin v mozkových buňkách a jejich okolí, které brání mozkovým buňkám ve vzájemné komunikaci. Dalšími typy demence jsou:
Vaskulární demence
Demence s Lewyho tělísky
Smíšená demence
Parkinsonova choroba
Frontotemporální demence
Creutzfeldt-Jakobova choroba
Normální tlakový hydrocefalus
Huntingtonova choroba
Wernicke-Korsakoff syndrom
Korsakoffův syndrom
Metabolická demence
Ačkoli všechny tyto poruchy mají řadu společných příznaků, je důležité si uvědomit, že se všechny liší. A znalost konkrétních rozdílů vám může pomoci lépe odhadnout, čím váš blízký trpí.
2. Mají rozdílné příznaky
Demence i Alzheimerova choroba, obě narušují paměť, učení a komunikaci. Některé poruchy, které spadají pod demenci, však mohou zahrnovat nebo vylučovat příznaky Alzheimerovy choroby.
Frontotemporální demence
Na začátek je třeba uvést, že jedna studie uvádí, že prvními příznaky frontotemporální demence, která postihuje nervové buňky mozku, jsou nesoustředěnost, sociální neobratnost, pasivita a ztráta výkonných funkcí.
Případně u Alzheimerovy choroby studie zjistila, že nejčastějším časným příznakem je právě ztráta paměti. Kromě toho mají lidé s frontotemporální demencí tendenci k většímu emočnímu otupení, nedostatku empatie, špatné osobní hygieně a stereotypnímu chování, stejně jako k menší spontánnosti.
Vaskulární demence
U vaskulární demence, druhého nejčastějšího typu demence, jsou pacienti ve srovnání s pacienty s Alzheimerovou chorobou více depresivní, více funkčně postižení a méně kognitivně postižení (z hlediska paměti). U vaskulární demence také dochází k postupnému zhoršování, kdy jeden příznak následuje za druhým, na rozdíl od Alzheimerovy choroby, kde se objevuje několik příznaků najednou a zhoršují se postupně.
Demence s Lewyho tělísky
Studie ukazují, že pacienti s demencí s Lewyho tělísky mají ve srovnání s pacienty s Alzheimerovou chorobou lepší verbální paměť. Jsou však náchylnější k rozptýlení, mají potíže se zapojením do úkolu a přecházením z jednoho úkolu na druhý.
První studie u demence s Lewyho tělísky také ukazují častější halucinace a bludy.
Demence při Parkinsonově nemoci
Demence způsobená Parkinsonovou chorobou má s Alzheimerovou chorobou společné příznaky, jako je ztráta paměti a pomalé myšlení. Studie však ukazují, že tato forma demence je doprovázena také poruchou chůze a třesem.
Vědci v současné době zkoumají další jemné rozdíly mezi příznaky Alzheimerovy choroby a jiných forem demence.
3. Jejich příčiny nejsou stejné
Přestože se o příčinách všech forem demence dlouze diskutuje, není na ně nahlíženo ve vzájemném srovnání. Hranice těchto rozdílů se sice tu a tam stírají, ale mohou pomoci určit konkrétní příčinu demence.
Příčiny Alzheimerovy choroby nejsou dosud známy, ale vědci se domnívají, že by v nich mohla hrát roli genetika. Studie se však zabývají příčinami jiných typů demence. Alkoholismus způsobuje Korsakovův syndrom, zatímco nedostatek vitamínu B, hypotyreóza a opakované epizody hypoglykémie způsobují metabolickou demenci. Virové infekce navíc způsobují Creutzfeldt-Jacobovu nemoc.
Vaskulární demence je způsobena sérií malých mozkových příhod, které mohou být způsobeny cukrovkou, kornatěním tepen, vysokým krevním tlakem, kouřením nebo srdečním onemocněním. Další formy demence jsou způsobeny genetickými změnami. Předpokládá se však, že výskyt jedné formy demence zvyšuje riziko smíšené demence.
Přestože se rozdíly mezi Alzheimerovou chorobou a demencí zdají být velmi nepatrné, mohou tyto rozdíly významně napomoci při diagnostice demence. A pokud má váš blízký některý z těchto příznaků, obraťte se co nejdříve na odborníka, abyste zpomalili nástup a závažnost demence nebo Alzheimerovy choroby.