9 příznaků stresu u dětí a jak jim pomoci zvládat stres
Pokud se vaše dítě najednou chová divně, dostává záchvaty vzteku nebo prožívá kolapsy, nezavrhujte to jako fázi špatného chování. Nebuďte také rychlí v jejich trestání. Jedná se o typické příznaky toho, že je vaše dítě ve stresu. Ačkoli si dětství spojujeme se zábavou, dováděním a nulovými starostmi, ve skutečnosti děti snadno stresuje cokoli neznámého nebo jakákoli změna rutiny. Nemusí to vždy vyjádřit slovně, ale stres se projevuje v jejich chování. Zde jsou příznaky, na které byste si měli dát pozor, abyste pochopili, zda vaše dítě prochází stresem.
Dr.Max.cz * Lekarna.cz * Moje Lékárna.czZměna chuti k jídlu
Chuť k jídlu je první věcí, která dostane zásah, když se začne zvyšovat hladina stresu. Když se však stres stane chronickým, vede to k přejídání se jídlem pro útěchu, jako jsou sladké a tučné pochoutky. Pokud si všimnete podobné změny chuti k jídlu u svého dítěte, která nemůže být způsobena žádným jiným fyzickým stavem – například špatnou chutí k jídlu, protože se zotavuje z chřipky, nebo bujarým apetitem, protože se věnuje více fyzickým aktivitám – může jít o působení stresu.
Zajímavá studie zjistila, že děti ve věku 5-7 let mají tendenci se přejídat, když jsou ve stresu, zejména pokud jejich rodiče používali jídlo jako odměnu nebo jim ze zdravotních důvodů bránili v konzumaci určitých potravin, když jim bylo 3-5 let.
Neochota chodit do školy
Pokud vaše dítě opakovaně odmítá chodit do školy, může v něm něco nebo někdo ve škole vyvolávat stres. Děti obvykle rády chodí do školy, kde se mohou setkávat se svými kamarády. Chtěly by však školu vynechat, pokud nezvládají školní práci nebo mají trvale špatné známky. Mohou být také traumatizovány šikanou nebo trpět nízkým sebevědomím kvůli negativní zpětné vazbě od vrstevníků nebo učitelů. Děti se obvykle v prvních dnech zdráhají navštěvovat novou školu, ale pokud to trvá déle, měli byste řešit základní stresový faktor.
Bolest hlavy
Považujte za varovný signál, když si vaše dítě často stěžuje na bolest hlavy – řekněme několikrát týdně – ale lékař nemůže najít žádnou zdravotní příčinu. Celkově trpí bolestmi hlavy přibližně 20 % dětí ve věku od 5 do 17 let. Z nich 15 % trpí tenzními bolestmi hlavy a 5 % migrénami. A hlavním spouštěčem je stres. Stres může nepřímo ovlivnit i spánek dítěte, což samo o sobě může přispívat k bolestem hlavy.
Bolesti břicha
Pamatujete si, jak se vám zvedá žaludek nebo máte žaludeční potíže, když vás čeká náročný úkol? Děti pociťují bolest břicha, když jsou ve stresu. Nebo cítí to, co vy, ale označují to jako bolest kvůli své omezené slovní zásobě. Pokud si tedy vaše děti neustále stěžují na bolest břicha nebo říkají, že je jim divně v bříšku, může být možnou příčinou stres.
Důvodem může být nepříjemná událost ve škole, blížící se zkouška nebo separační úzkost. Ve skutečnosti se zdá, že jak separační úzkost, tak bolesti břicha a další příznaky, jako je nevolnost nebo zvracení, dosahují vrcholu ve věku 7-9 let.
Lidský trávicí systém má síť nervů, které tvoří enterický nervový systém. Ty reagují na stres stejně jako mozek. Přejídání se, aby se vyrovnalo se stresem, může také vést k bolestem břicha a samotný stres může způsobit, že dítě bude mimořádně citlivé na jakékoli nepříjemné pocity.
Počůrávání
Pomočování je u dětí starších 5 let poměrně časté a nemusí se nutně jednat o psychický problém. I když stres není hlavní příčinou pomočování, studie ukázaly, že přibližně 60 % dětí, které se ve spánku pomočují, trpí alespoň jedním psychickým problémem, jako je generalizovaná úzkostná porucha, panická porucha, školní fobie, sociální úzkost a separační úzkost. Je však známo, že stres situaci s nočním pomočováním zhoršuje a vede k epizodám nočního pomočování i během dne. Stres, kterému dítě čelí, může sahat od obav ze zkoušek až po závažné problémy, jako jsou konflikty mezi rodiči nebo sexuální zneužívání.
Používání specifických slov a dětské řeči
Děti nemohou říci, že jsou ve stresu. Mohou však opakovaně používat slova jako unavený, naštvaný, vystrašený, smutný, ustaraný, aby vyjádřily své trápení. Mohou také říkat sebepodceňující výroky jako „nejsem dost dobrý“, „nejsem důležitý“, „nikdo mě nemá rád“ nebo „nic mě nebaví“. A nejen to, co říkají, ale i způsob, jakým to říkají, může také naznačovat stres. Pokud starší děti začnou mluvit dětským hlasem nebo se zapojí do dětské mluvy, může to naznačovat skrytý pocit nejistoty a nízké sebedůvěry. Je možné, že hledají pozornost nebo se snaží vrátit do bezpečnější minulosti.
Záchvaty vzteku nebo zhroucení
Pro děti je zcela přirozené, že jsou mrzuté, když se necítí nejlépe. Pokud si však všimnete náhlé změny v jejich chování, která trvá několik dní, je to varovný signál. Některé děti mohou ve stresu propadat záchvatům vzteku, projevovat tvrdohlavost nebo dokonce být agresivní, ať už fyzicky nebo slovně. Některé děti se mohou zhroutit kvůli třídnímu úkolu nebo při jednoduchých úkolech, jako je zavazování tkaniček u bot nebo zapínání knoflíků na košili. Jiné děti se mohou stáhnout nebo projevovat apatii vůči činnostem, které je dříve bavily, i vůči všemu novému, do čeho se je snažíte zapojit. Některé děti se mohou více než obvykle přimknout k rodičům, mohou plakat nebo projevovat strach.
Tikové poruchy
Stres může u dětí vyvolat některé nervové tiky nebo zhoršit ty, které už měly. Děti s přechodnou tikovou poruchou mají tendenci dělat jeden nebo mnoho krátkých, opakovaných pohybů nebo zvuků. Mohou se u nich projevovat obličejové tiky nebo tiky, které zahrnují pohyby rukou, nohou nebo jiných oblastí:
Mrkání
Zatínání pěstiček
Škubání rukama
Kopání
Zvedání obočí
Vyplazování jazyka
Olizování rtů
Zvuky nebo pazvuky, které děti s touto poruchou vydávají, zahrnují:
Cvakání
Vrčení
Syčení
Sténání
Čichání
Smrkání
Pískání
Ačkoli příčiny tiků nejsou známy, zdá se, že se tiky zhoršují při stresu. Přechodné tikové poruchy obvykle odezní do jednoho roku. Lékaři obvykle doporučují rodinným příslušníkům, aby tiky ignorovali. Dávat najevo, že vás tiky trápí, bude dítě ještě více stresovat.
Poruchy spánku
Pokud vaše dítě dosud spalo dobře, náhlé změny v kvalitě jeho spánku svědčí o skrytém zdravotním problému nebo stresu. Poruchy spánku, skřípání zubů v noci, časté noční můry a dokonce spánková paralýza jsou příznaky, na které je třeba si dát pozor. Nedostatek kvalitního spánku se zase projevuje větším stresem, špatnou náladou, podrážděností a špatnou koncentrací.
Vědomí, že dítě prochází těžkým obdobím, může být pro každého rodiče zdrcující. Nezapomeňte však, že děti čerpají sílu od svých rodičů, opatrovníka, oblíbeného učitele nebo příbuzného. Pokud budete pozorní a soucitní, můžete svému dítěti pomoci zvládnout stresovou situaci, ať už doma, nebo ve škole.