8 vzácných příznaků roztroušené sklerózy (RS) a jejich léčba
Roztroušená skleróza (RS) je celoživotní onemocnění, které postihuje mozek a/nebo míchu. Toto autoimunitní onemocnění postihlo na celém světě přibližně 2,3 milionu lidí. Roztroušenou sklerózu však může být obtížné diagnostikovat kvůli jejím proměnlivým a nepředvídatelným příznakům.
U žádných dvou osob s tímto onemocněním se nevyskytují stejné příznaky. Pokud znáte někoho s tímto onemocněním, pravděpodobně znáte běžné příznaky, které se u něj projevují – únava, rozmazané vidění, slabost, bolest, deprese, kognitivní změny a sexuální problémy jsou jen některé z nich. Existují však i další příznaky, které si většina lidí neuvědomuje a které mohou zůstat nepovšimnuty, dokud nemoc nedosáhne pokročilého stadia. Zde je seznam některých neobvyklých příznaků roztroušené sklerózy, které můžete pociťovat.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Poruchy řeči
Způsob, jakým mluvíte, rozumíte a interpretujete vše kolem sebe, je řízen mozkem. K poruchám řeči u pacientů s RS může dojít v důsledku lézí nebo poškození způsobených na mozkovém kmeni.
Poruchy řeči se pohybují od mírných až po závažné obtíže, při kterých může být obtížné mluvit a být srozumitelný. Pacienti s RS s poruchami řeči vykazují jeden nebo více z následujících problémů:
Skenování řeči: V tomto případě je narušen normální tok slov. Mohou se například vyskytovat dlouhé pauzy po každém vysloveném slově nebo mezi nimi.
Nejasná řeč: V tomto případě nejsou slova vyslovována zřetelně, jak by měla být. Nejasná řeč, nazývaná také drmolení slov, vzniká v důsledku slabosti nebo nekoordinovanosti svalů jazyka, rtů, tváří a úst.
Nosová řeč: V tomto případě mohou pacienti mluvit, jako by byli nachlazení nebo měli nosní obstrukci.
Léčba: Mnoha pacientům s poruchami řeči pomáhají jazykoví nebo logopedičtí terapeuti. Ti pomáhají zlepšit řečové vzorce a celkovou komunikaci. V závažných případech, kdy pacient není schopen mluvit, mohou s komunikací pomoci určité přístroje.
2. Problémy s polykáním
U osob s poruchami řeči se projevují také potíže s polykáním. Problémy s polykáním, které se lékařsky označují jako dysfagie, vznikají v důsledku oslabení nervů, které ovládají ústa a hrdlo. Ačkoli se tento příznak často vyskytuje v pokročilých stadiích onemocnění, může se objevit i v mnohem ranějším stadiu.
Příznakem potíží s polykáním je kašel po vypití vody a jiných tekutin a dušení se některými potravinami, zejména těmi s drobivou strukturou. Když k tomu dojde, potrava nebo tekutina se dostane do průdušnice místo do jícnu. To může vést k dalším zdravotním problémům, jako je například zápal plic.
Léčba: Lékaři používají speciální zobrazovací metodu zvanou modifikované polykání barya (videofluoroskopie), aby zhodnotili, jak pacient žvýká a polyká potravu a tekutiny. S polykacími obtížemi může pacientovi pomoci logoped nebo jazykový patolog. Strategie bezpečnějšího jídla a pití, změny v jídelníčku a cvičení na zlepšení polykání mohou pomoci tento příznak léčit. V závažných případech, kdy pacient na tato opatření nereaguje dobře, mohou být zavedeny vyživovací trubičky přímo do žaludku, které zajistí potřebné tekutiny a výživu.
3. Dýchací potíže
Dýchací obtíže jsou dalším neobvyklým příznakem RS, který vzniká v důsledku svalové slabosti. Pokud pacient pociťuje slabost svalů rukou a nohou, může to mít vliv i na nervy, které ovládají hrudník nebo dýchací svaly. To může způsobit, že pacient musí vynaložit zvýšené úsilí při nádechu a výdechu.
Dýchací potíže mohou vést také k poruchám řeči, což pacientovi ztěžuje mluvit nahlas nebo příliš dlouho. Kromě toho, jak již bylo zmíněno, mohou problémy s polykáním způsobit také dýchací potíže.
Léčba: Provádějte cvičení, která mohou posílit hrudní svaly a zlepšit dýchání. Domácí dechová cvičení mohou pomoci osobám s mírnou až středně těžkou formou RS s dýchacími obtížemi. Pomoci může 30 pomalých, hlubokých nádechů prováděných pravidelně dvakrát denně.
4. Bolesti hlavy
Ačkoli bolesti hlavy nejsou u pacientů s RS příliš časté, několik studií uvádí možnost výskytu bolestí hlavy podobných migréně v kterékoli fázi onemocnění. Pokud již migrénou trpíte a máte pocit, že se vaše příznaky migrény časem zhoršují, může být důležité nechat se neprodleně vyšetřit. To je důležité zejména v případě, že jste přestali reagovat na předepsané léky.
Léčba: Lékaři mohou předepsat léky na zmírnění bolesti hlavy. Držte se však předepsané dávky, kterou uvedl poskytovatel zdravotní péče. Pokud je bolest hlavy mírná, přírodní alternativou je použití čínské lebedy, která je k dispozici ve formě prášku. Nedoporučuje se však zkoušet jakoukoli přírodní léčbu bez dohledu lékaře, protože může docházet k interakci s jinými léky.
5. Třes
Tremor neboli nekontrolovatelné chvění se může objevit v různých částech těla, jako jsou ruce a nohy, v důsledku poškození nervů, které řídí pohyby těla. Třes u pacientů s roztroušenou sklerózou může být různého typu:
Úmyslný třes: Jedná se o nejčastější formu třesu, která postihuje pacienta při fyzickém pohybu.
Posturální třes: Tento typ tremoru se objevuje, když je tělo pacienta podepřeno proti gravitaci. Může se projevovat například při sezení nebo stání.
Klidový třes: K tomu dochází, když je tělo v klidu s minimem fyzických pohybů.
Nystagmus: Tento jev postihuje oči a může způsobovat trhavé pohyby očí.
Léčba: Lékaři mohou předepsat určité léky na kontrolu třesu. Ergoterapeuti mohou doporučit závaží nebo jiná zařízení, která se připevní na končetiny, aby se zmírnily účinky třesu. Některým pacientům s mírným třesem může pomoci meditace, která snižuje stres, jenž může tremor zhoršovat.
6. Záchvaty
Záchvaty vznikají v důsledku abnormálních elektrických signálů přenášených do poškozených částí mozku. Ačkoli jsou u pacientů s RS vzácné, pokud se vyskytnou, mají různé formy:
Generalizované tonicko-klonické záchvaty: Tento záchvat může způsobit krátké epizody bezvědomí s nekontrolovatelnými trhavými pohyby končetin, rukou nebo nohou.
Generalizované absenční záchvaty: Při tomto záchvatu může pacient zažít chvilkové výpadky vědomí bez abnormálních pohybů.
Parciální komplexní záchvaty: Tento typ záchvatu může způsobit období stereotypní opakující se aktivity, kdy se zdá, že je osoba při vědomí, ale nereaguje na vnější činnost, která vyžaduje reakci.
Léčba: Lékaři obvykle diagnostikují záchvaty pomocí záznamu elektrické aktivity v mozku pomocí elektroencefalogramu (EEG). Většinu záchvatů lze zvládnout antikonvulzivy nebo antiepileptiky.
7. Svědění
Pocit svědění u RS se nazývá dysestetické svědění a není podobný celkovému pocitu svědění způsobenému alergickou reakcí. Tyto abnormální pocity mohou mít různou podobu, od píchání jako špendlíky a jehly a trhavé bolesti až po pocity pálení, a mohou být pociťovány po celém těle, včetně obličeje. Objevují se náhle a intenzivně, ale trvají krátce.
Léčba: Dysestetické svědění nelze léčit pomocí mastí nebo krémů, protože nevyvolává žádné fyzické podráždění nebo vyrážku. Pokud pocity samy od sebe neustoupí a způsobují pacientům nepříjemné pocity, lékaři předepisují léky, jako jsou antikonvulziva a antihistaminika, které příznak zmírňují.
8. Ztráta sluchu
Přibližně 6 % osob trpících roztroušenou sklerózou uvádí problémy se sluchem. Předpokládá se, že poruchy sluchu u pacientů s RS jsou důsledkem zánětu nebo zjizvení 8. hlavového nervu (sluchového nervu), který vstupuje do mozkového kmene – části mozku s nervy ovládajícími zrak, sluch, rovnováhu a vyrovnanost. Problémy se sluchem však mohou být způsobeny i jinými příčinami, které mohly poškodit mozkový kmen.
Léčba: Pokud se u vás náhle objeví potíže se sluchem, navštivte neurologa, otolaryngologa (ušní, nosní a krční lékař) nebo audiologa, abyste zjistili příčinu a podle toho ji léčili.
Znalost příznaků onemocnění, jako je RS, je zásadní pro včasnou diagnostiku a léčbu onemocnění. Jak již bylo zmíněno, žádné dvě zkušenosti nejsou stejné a pouze správná léčba může pomoci zvládnout příznaky roztroušené sklerózy.