7 přírodních způsobů jak zvýšit hladinu hormonů dobré nálady

Probudili jste se na špatné straně postele? Všichni máme dny, kdy se nám nedaří, ale může být těžké se jich zbavit. Najednou se vám zdá, že je všechno více stresující než obvykle! Nebo jste možná v náladě, která vám ztěžuje soustředění na práci nebo školu. Naštěstí je možné své hormony „dobré nálady“ stimulovat a povzbudit.

Nemusíte ani dělat nic extra bláznivého. Jednoduché návyky mají velkou sílu, zejména když se cítíte mizerně a na dně. Jde o to, abyste o sebe pečovali a byli k sobě laskaví. Chcete-li si osobně zvednout náladu, vyzkoušejte některý z těchto přírodních tipů na zlepšení nálady.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Pijte vodu

Řešením může být obyčejná sklenice blahodárné vody. Pokud jste dehydratovaní, neurony regulující náladu v hypotalamu se vyřadí z provozu. Výsledkem je podrážděnost, únava a vyloženě mizerná nálada. To se může stát i při mírné dehydrataci, takže pijte dostatečné množství tekutin. Nejste fanouškem obyčejné vody? Přidejte do ní bylinky nebo ovoce a získejte chutnou a zdravou chuť.

2. Vyhřívejte se na slunci

Pokud se necítíte dobře, vyrazte ven. Pobyt na slunci pomáhá pokožce vytvářet vitamín D, živinu, která podporuje tvorbu a aktivitu serotoninu. Tato chemická látka v mozku má na starosti náladu i chování, ale její nízká hladina může způsobit, že se budete cítit sklesle. Navíc není nad to, když se nadýcháte čerstvého vzduchu. Možná je to přesně to, co potřebujete k načerpání nových sil a k zlepšení nálady.

3. Pochutnejte si na hořké čokoládě

Kromě toho, že je hořká čokoláda chutná, je úžasným prostředkem pro zlepšení nálady. Studie z roku 2009 v časopise Journal of Proteome Research zjistila, že snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Dokonce sníží i dopamin, noradrenalin a adrenalin, tři hormony, které regulují stres a náladu.

Vybírejte si kvalitní hořkou čokoládu, která je vyrobena ze 72 procent kakaa nebo více. Vyhněte se mléčné čokoládě, která je jednoduše plná cukru.

4. Jezte tučné ryby

Nenechte se zmást názvem. Tučné ryby jsou vynikající pro tělo i mozek, zejména když se necítíte dobře. Získáte zdravou dávku omega-3 mastných kyselin, jako je kyselina dokosahexaenová, tuk, který podporuje nervový systém. Zvýší dostupnost neurotransmiterů a napomůže efektivnímu fungování chemických látek „pro dobrý pocit“. Ryby jako losos a tuňák nabízejí také niacin, dalšího pomocníka nervového systému. To vysvětluje, proč je nedostatek niacinu spojen se špatnou náladou!

5. Inhalujte esenciální oleje

Aromaterapie je mocnější, než si myslíte. Ve studii z roku 2015 vědci zjistili, že zdravé ženy mohou inhalací bergamotového esenciálního oleje snížit hladinu kortizolu. Petitgrainový esenciální olej může také vyrovnávat autonomní nervový systém, což pomáhá emočním i psychickým stavům. Chcete-li využít aromaterapii, použijte difuzér nebo ohřívač esenciálních olejů. Můžete si dokonce přivonět přímo z lahvičky.

6. Meditujte

Ať už jste úzkostní nebo smutní, meditace vám pomůže. Tato praxe skvěle posiluje všímavost a zároveň zklidňuje tělo i mysl. Soustředěná meditace je obzvláště užitečná pro kontrolu kortizolu, takže si najděte nějaký předmět a nechte se zónovat. Stačí vám k tomu několik minut. Najděte si klidné místo a vypněte telefon. Počítejte do deseti a zhluboka dýchejte.

7. Cvičte jógu

S jógou, jemným způsobem, jak potlačit mizernou náladu, se stresuje mnohem méně. Bylo prokázáno, že i pouhé jedno sezení snižuje hladinu kortizolu. Chcete to dotáhnout ještě výš? Přidejte k józe meditaci a aromaterapii.

Pokud jste začátečníci, nebojte se. Díky snadným a lehkým pozicím se budete stále cítit jako znovuzrození. Proč čekat, až se budete cítit sklíčeně? Přijetím těchto návyků do své každodenní ozdravné rutiny můžete odvrátit špatné nálady dříve, než se dostaví.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Marion Gluck Clinic