Aromaterapie – Nejlepší esenciální oleje pro cvičení jógy

Pro mnohé z nás je domácí cvičení jógy důvěrně známé. Jste to jen vy, podložka a ticho. Možná je poblíž sklenice s vodou nebo ručník. Ale co esenciální oleje, vonné tekutiny používané v aromaterapii? Jóga a éterické oleje mají hodně společného, a tak je logické je spojit.

Aromaterapie vám pomůže vytvořit to nejlepší prostředí pro jógu. Dodává energii mysli, tělu i duši a umožňuje vám soustředit se na každý nádech. Bdělost a uvědomění budou vzkvétat. Na oplátku se vám bude lépe přecházet do pozic, což vám pomůže vytěžit z vaší sestavy maximum. Pokud jste se s aromaterapií setkali v lázních nebo na hodině jógy, víte, jak skvělá může být! Naštěstí je naprosto jednoduché si tento zážitek zopakovat doma.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jaké jsou nejlepší esenciální oleje pro jógu

Oleje si vybírejte podle své nálady nebo praxe. Vytvořte si osobní směs nebo je používejte po jednom – záleží jen na vás. Vždy používejte vysoce kvalitní, 100% čisté esenciální oleje.

Levandule

Levandulový esenciální olej je známý svou relaxační vůní. Ve skutečnosti ji staří Egypťané používali v parních lázních ke zklidnění centrální nervové soustavy. Řekové a Římané je brzy následovali. Používá se také jako holistická léčba stresu, bolesti hlavy a úzkosti.

Studie například zjistily uklidňující účinky pro matky po porodu a pacienty se zubním onemocněním. V kombinaci s jógou udělá levandule při stresu úžasné věci.

Heřmánek

Heřmánek je jako čaj oblíbeným pomocníkem při usínání. Nejinak je tomu i v případě esenciálního oleje! Ve studii z roku 2013 zlepšil heřmánkový olej spánek, úzkost a krevní tlak pacientů na jednotce intenzivní péče. Dokonce je označován za možný lék proti nespavosti, běžné poruše spánku.

Heřmánkový olej působí tak, že snižuje hladinu adrenokortikotropního hormonu v plazmě vyvolaného stresem. Cítíte se příliš napjatí na cvičení jógy? Při aplikaci na kůži heřmánek také tlumí bolest a svalové křeče.

Santalové dřevo

Olej ze santalového dřeva je dalším prostředkem proti stresu. Bylo prokázáno, že snižuje úzkost, a to i u žen podstupujících biopsii prsu. Účinky jsou větší v kombinaci s levandulovým olejem. Pokud pracujete na obzvláště náročné pozici, zvažte použití santalového dřeva. Mnozí ho používají k vycentrování a posílení mysli a těla.

Máta peprná

Nedovolte, aby vám ve cvičení bránila bolest hlavy. Esenciální olej z máty peprné jako přírodní prostředek proti bolesti uvolní tlak a pročistí mysl. Je to jeden z nejlepších prostředků na menší bolesti hlavy způsobené napětím. Potřebujete probudit? Místo pití kofeinu inhalujte mátu peprnou, abyste překonali duševní únavu, vyhoření a stres.

Eukalyptus

Eukalyptový olej obsahuje kyselinu ellagovou, polyfenol s antidepresivními a protiúzkostnými účinky. Jeho vůně je tak osvěžující, že dokáže uklidnit i pacienty čekající na operaci. Během jógového proudu se jistě budete cítit omlazení. Stejně jako máta peprná navíc eukalyptus otevírá mysl a ducha. Použijte je společně, když se snažíte zchladit v horkém dni.

Bergamot

Slunečná vůně bergamotového oleje vám úžasně zlepší náladu. Po staletí se používá jako lék proti úzkosti, stresu, bolesti a vysokému krevnímu tlaku. Studie z roku 2017 v časopise Phytotherapy Research dokonce zjistila, že inhalace bergamotu může zlepšit pozitivní pocity v místnosti pro pacienty čekající na vyšetření. Pokud s esenciálními oleji začínáte, zvažte, zda nezačít s bergamotem. Citrusová vůně je běžná, takže vám nebude připadat příliš zvláštní nebo odlišná.

Grapefruit

Rozjasněte svou proceduru pomocí grapefruitového esenciálního oleje. Při inhalaci stimuluje sympatický nervový systém a nabízí jemnou dávku energie. Vdechování grapefruitového oleje také snižuje příjem potravy a zároveň zvyšuje termogenezi. Stejně jako bergamot je i tento olej ideálním startovacím olejem. Použijte je společně pro omlazující ranní směs.

Jak používat aromaterapii při cvičení jógy

Nenechte se mýlit, esenciální oleje mohou vážně změnit vaše cvičení jógy. Zde je návod, jak je využít.

Ultrazvukový difuzér

Ultrazvukový difuzér používá vodu a esenciální oleje. Rozptyluje lehkou mlhu, která naplní místnost nádhernou vůní. Tento přístroj snadno najdete v obchodních domech a obchodech se zdravou výživou.

Keramický difuzér

Pokud si chcete udělat difuzér sami, vyrobte si nebo kupte difuzér z keramické hlíny. Ten jednoduše udrží kapky esenciálního oleje, dokud se neodpaří. Je to finančně nenáročná možnost, ale nebude fungovat tak dobře jako ultrazvukové difuzéry.

Ohřívač esenciálních olejů

K rozptylování esenciálních olejů lze použít nahřívací svíčku. Naplňte misku difuzéru vodou a přidejte 5 až 10 kapek oleje. Některé difuzéry se zahřívají pomocí elektřiny, jiné používají čajovou svíčku.

Chcete-li éterické oleje aplikovat přímo na tělo, nejprve je zřeďte. Na 1 polévkovou lžíci nosného oleje použijte 5 kapek tohoto oleje. Pokud používáte něco nového, vždy proveďte náplasťový test.