7 přírodních antibiotik která můžete použít pro lepší zdraví
Antibiotika se používají k léčbě nebo prevenci bakteriálních infekcí, které způsobují potíže, nebo ohrožují zdraví vašeho těla. Obvykle se používají k léčbě infekcí nebo onemocnění, jako jsou infekce dýchacích cest, například zápal plic, infekce močových cest, kožní infekce a infikované rány.
V současné době si však mnoho jedinců v důsledku samoléčby, nebo z důvodu častého užívání antibiotik, vytváří vůči antibiotikům rezistenci, což znamená, že léky ztrácejí svůj účinek na infekce.
Nadměrné užívání antibiotik navíc může způsobit určité nežádoucí účinky pro organismus. Podívejme se ve stručnosti na tyto nežádoucí účinky.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíNežádoucí účinky antibiotik
Většina antibiotik nezpůsobuje žádné zdravotní potíže, pokud jsou užívána v souladu s předepsanými dávkami. U některých jedinců se však může vyskytnout jeden nebo více z následujících nežádoucích účinků.
Žaludeční potíže, jako je průjem, nadýmání a poruchy trávení
Nevolnost a zvracení
Viditelné bílé skvrny v ústech
U žen svědění či pálení pochvy, nebo přítomnost výtoku
Ve vzácných případech alergické reakce
Antibiotika tedy sice mohou léčit bakteriální infekce, ale jejich časté užívání může vašemu tělu uškodit. Co tedy můžete udělat, abyste léčili své potíže, ale zároveň se vyhnuli nežádoucím účinkům?
Právě zde přicházejí ke slovu přírodní antibiotika. Existují přírodní zdroje antibiotik, které mohou pomoci léčit bakteriální infekce, nebo jim předcházet stejně, jako antibiotika. K některým z nich patří rostlinné výtažky, esenciální oleje, byliny atd.
Prozkoumejme některá z těchto přírodních antibiotik, která mohou pomoci léčit bakteriální infekce bez závažných vedlejších účinků, jaké způsobují antibiotika dostupná na trhu.
1. Med
Med je sice přírodní sladidlo, ale má také léčivé vlastnosti. Přírodní med se jako přírodní antibiotikum používá již po staletí. Dnes, s rozvojem technologií, se na používání medu k léčbě infekcí poněkud pozapomnělo.
Léčivé vlastnosti medu jsou dány především jeho antibakteriální aktivitou, která dokáže léčit a zabraňovat růstu bakterií. Druh medu známý jako manukový med je užitečný při léčbě ran a žaludečních vředů.
Med lze používat k lokální aplikaci při kožních problémech a pro rychlejší výsledky jej lze konzumovat i perorálně. Med by se však neměl podávat kojencům mladším jednoho roku, protože může způsobit kojenecký botulismus.
2. Česnekový extrakt
Česnek je jednou z nejběžnějších ingrediencí v našich každodenních receptech. Dokáže však víc než jen dodat jídlu chuť a vůni. Česnek má antibakteriální vlastnosti, které mohou být účinné při léčbě bakteriálních infekcí žaludku.
K tomuto účelu lze použít celé stroužky česneku nebo česnekový extrakt. Měli byste však být opatrní s tím, kolik ho zkonzumujete. Dva středně velké stroužky česneku, nebo několik čajových lžiček extraktu na základě pokynů na lahvičce, je vhodné užívat.
3. Zázvorový extrakt
Zázvor je aromatická bylina, která se v kuchyni a lékařství používá již dlouhou dobu. Studie prokázaly, že zázvor lze díky jeho antimikrobiálním vlastnostem použít jako účinné přírodní antibiotikum, a tím snížit výskyt bakteriálních infekcí.
Výsledky studie na zvířatech uvádějí, že extrakt ze zázvoru může snížit bakteriální zátěž, a je také účinný při snižování akutního nebo chronického zánětu. To ukazuje, že se jedná o přírodní prostředek, který lze použít k léčbě problémů souvisejících se žaludkem.
4. Esenciální olej z oregana
Oregano je běžné koření neboli bylina, kterou většina z nás zná. Kromě chuti může tato bylina hrát aktivní roli při léčbě a prevenci bakteriálních infekcí.
Za tento zdraví prospěšný účinek mohou být zodpovědné dvě složky, thymol a karvakrol. Některé studie uvádějí, že oreganový esenciální olej může inhibovat aktivitu některých bakterií, jako jsou Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa, a proto může být používán jako účinný antibakteriální prostředek proti bakteriálním infekcím.
Bylo také zjištěno, že oregano zmírňuje záněty a chrání před degenerací kostí.
5. Tymiánový esenciální olej
Tymiánový esenciální olej může být dalším účinným antibiotikem, které si můžete opatřit místo komerčně dostupných antibiotik. Studie totiž prokázaly, že tymiánový esenciální olej má silnou antibakteriální aktivitu, potlačuje růst bakterií a následně i infekce, které mohou přijít.
Tymiánový éterický olej je určen pouze k vnějšímu použití a neměl by se užívat perorálně. Před použitím esenciálního oleje se ujistěte, že je zředěn nosným olejem, jako je kokosový nebo olivový olej.
6. Extrakt z echinacey
Existují smíšené výsledky uvádějící antibakteriální aktivitu extraktu z echinacey. Některé studie zjistily, že výtažek může ničit některé bakterie, které mohou způsobovat infekce horních cest dýchacích, jako je bolest v krku, kašel a zánět.
Existují však i jiné studie, které uvádějí, že tekutý extrakt z echinacey nebyl účinný při snižování výskytu infekcí dýchacích cest.
Lze tedy konstatovat, že tento extrakt může působit pouze na několik jedinců a jedinou možností je vyzkoušet jej na vlastní kůži. Nepokračujte v něm však, pokud pozorujete jakýkoli druh alergických nebo nežádoucích reakcí.
7. Extrakt z myrhy
Extrakt z myrhy je dalším extraktem, který může být účinným přírodním antibiotikem. Důvodem je jeho antibakteriální působení proti řadě bakterií, jako je E. coli, zlatý stafylokok, pseudomonas aeruginosa a candida albicans.
Při používání tohoto esenciálního oleje je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože může způsobit nežádoucí účinky, jako je průjem, kožní vyrážka a další účinky. Vždy se řiďte pokyny uvedenými na etiketě výrobku, případně se poraďte s lékařem, jak můžete extrakt používat.
Přírodní prostředky mohou být pro někoho účinné, zatímco pro jiné nemusí dobře fungovat. Ať už však zvolíte jakýkoli prostředek, ujistěte se, že tak činíte pouze po konzultaci s lékařem, přičemž mu sdělíte všechny léky, které na svůj zdravotní stav užíváte.