7 cviků zaměřených na mozek abyste zůstali duševně aktivní
Neustále mluvíme o procvičování a rozvíjení těla. Ale co mozek, nejsložitější a nejdůležitější orgán? Je zodpovědný za všechny vaše činnosti, slova a pocity. Dokonce i když spíte, tak váš mozek usilovně pracuje.
Mozek je tím silnější, čím více ho používáte. Ve skutečnosti je vykonávání duševních činností jedním z nejlepších způsobů, jak zpomalit úbytek kognitivních funkcí, který je přirozenou součástí stárnutí. Odvrátíte tím také demenci, což je obecný termín pro příznaky úbytku duševních funkcí. K té dochází, když neurony neboli nervové buňky odumírají nebo přestávají fungovat, případně mají potíže s komunikací.
Demence postihuje 50% lidí ve věku 85 let a více, ale není to normální. Ztrátě paměti, soustředění a poznávacích schopností můžete zabránit! Klíčová je strava a fyzická aktivita, ale také duševní činnost. Proto je tak důležité procvičování mozku. Možností je nepřeberné množství, díky čemuž může každý snadno vyzvat svou mozkovnu. A co je na tom nejlepší? Může to být velká zábava, bez ohledu na to, kolik vám je let.
Další zajímavé články z kategorie Zdraví1. Vytvářejte kreativní projekty
Abyste pomohli neuronům lépe komunikovat, buďte kreativní. Může to být cokoli od scrapbookingu (Scrapbooking je způsob zpracování fotoalb, deníků, přáníček nebo dárků) až po pletení. Výtvarnou tvorbou posílíte nervovou činnost a psychickou odolnost. Nesoustřeďte se na vytvoření mistrovského díla. Místo toho se prostě jen bavte! Vyzkoušejte si nové techniky a zážitky, i když nejste zrovna umělecky založení.
2. Řešte hádanky
Od křížovek po sudoku – hlavolamy jsou dokonalým tréninkem mozku. Hledejte je v novinách nebo knihkupectvích. Na internetu můžete najít verze k vytištění zdarma nebo levně. Po rychlém vyhledání slov „mozkové hry“ nebo „cvičení mozku“ na Googlu najdete stránky s online hádankami. Pokud jste technologicky zdatní, stáhněte si do telefonu aplikace pro mozkové hry a užívejte si.
3. Učte se nový jazyk
Nikdy není pozdě naučit se nový jazyk. Jistě, bude to složité, ale o to jde. Tato aktivita bude váš mozek posouvat tím nejlepším směrem. Alzheimerova asociace doporučuje navštěvovat kurzy na místní jazykové škole nebo v komunitním centru. Tento typ formálního učení ve třídě udělá pro zdraví mozku zázraky.
4. Naučte se nové dovednosti
Osvojení si nové dovednosti je rovněž skvělá příležitost k zapojení vašeho mozku do práce. Potřebujete jen zvědavost a otevřenou mysl! Mezi zábavné nápady patří například kaligrafie, keramika nebo zdobení dortů. Knihovny a komunitní centra často pořádají kreativní kurzy pro dospělé. Chcete-li se naučit něco nového z pohodlí domova, sledujte online výukové programy.
5. Něco si přečtěte
Ano, je to tak jednoduché. Alzheimerova asociace doporučuje vzít si do ruky četbu na vysoké úrovni, která zapojí vaši mysl. Navštivte knihovnu nebo knihkupectví s použitými knihami. I čtení vzdělávacích webových stránek vám pomůže roztočit mozkové závity!
6. Pište si deník
Psaní deníku je jednou z nejlevnějších forem terapie. Snížením úzkosti ochráníte mozek před škodlivými účinky stresu. Nastartujte svůj mozek pomocí podnětů. Například si každý den napište, za co jste vděční. Podle studie z roku 2016 v časopise Psychosomatic Medicine tento zvyk sníží zánět a odvrátí chronická onemocnění.
7. Pravidelně vařte
Vaření je poutavější, než si myslíte. Pokaždé, když spojíte jeden krok s dalším, mozkové závity „pracují“. Jste také nuceni soustředit se na detaily, jako je krájení, karamelizování a smažení. Chcete-li zažít opravdovou výzvu, vyzkoušejte nějaký nový recept. Vyberte si jídlo s technikami nebo ingrediencemi, které jste ještě nikdy nepoužili. Váš mozek – a hlavně žaludek – bude spokojený.
Nezapomínejte také na společenský život. Udělejte si čas na přátele – bez ohledu na to, jak jste zaneprázdněni. Zůstanete-li společensky aktivní, můžete tím snížit riziko deprese, invalidity a demence.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Alzheimer’s Association , Healthline