7 častých žaludečních potíží při cvičení a jak je napravit

Mnozí z nás se během cvičení setkali s bolestivými a dokonce i vyloženě trapnými žaludečními problémy. Většina těchto nežádoucích účinků souvisí s gastrointestinálními problémy, které narušují váš fitness režim a brání vám v dosažení cíle.

Jednoduché úpravy stravy a změny životního stylu, vám mohou pomoci udržet si zdravý trávicí systém a zpříjemnit si cvičení a dosáhnout při něm svých výsledků. Zde je několik rad, které vám pomohou předcházet nejčastějším problémům souvisejícím se žaludkem během tréninku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Křeče v břiše

Silné žaludeční křeče vám brání v návštěvě posilovny a mohou způsobit extrémní nepohodlí. Křeče v břiše se mohou objevit z různých důvodů. Mezi běžné příčiny křečí v břiše patří zažívací potíže, otrava jídlem, zácpa a plynatost.

Příznaky tohoto stavu se mohou zhoršit, když konzumujete tučná nebo vydatná jídla, velké množství vláknitých potravin, jako je syrové ovoce a zelenina, nebo dokonce pijete sycené nápoje.

Řešení: Nejlepší je pít dostatečné množství vody a udržovat tělo dobře hydratované. Vypijte asi půl litru vody 3-4 hodiny před cvičením, a poté opět vypijte asi čtvrt litru vody půl hodiny před zahájením cvičení.

2. Pálení žáhy

Gastroezofageální reflux vzniká, když se obsah žaludku tlačí zpět do jícnu, což má za následek pálení žáhy, kterému se také říká reflux kyseliny. Pálení žáhy se obvykle objevuje po velmi těžkém jídle, nebo i když jíte velmi kořeněná nebo smažená jídla. Na vině jsou také některé citrusové plody, zelenina a tučná jídla.

Řešení: Pokud vás během plánovaného tréninku pálí žáha, to nejlepší, co můžete udělat, je omezit cvičení, při kterém musíte ležet. Vypijte půl šálku vody, abyste spláchli potraviny zpět do žaludku, a asi 10 minut odpočívejte. Vyhýbání se potravinám, které způsobují podráždění žaludku, je pro prevenci pálení žáhy zásadní.

3. Plynatost

Vypouštění větrů v uzavřeném prostoru, jako je posilovna, přitahuje nehezké pohledy ostatních. Snížení příjmu potravin s vysokým obsahem vlákniny je důležité pro prevenci tvorby plynů. Mnohé studie prokázaly, že potraviny s vysokým obsahem vlákniny mohou vést k tvorbě plynů a omezení příjmu takových potravin pomáhá snižovat plynatost.

Řešení: Vyhněte se konzumaci stravy bohaté na vlákninu zejména čtyři hodiny před tréninkem. K tvorbě plynu mohou vést i smažená jídla, potraviny s vysokým obsahem tuku a sycené nebo perlivé nápoje. Před tréninkem proto konzumujte potraviny s nízkým obsahem vlákniny, které lze snadno strávit.

4. Náhlé pohyby střev

Někteří lidé pociťují nutkání navštívit toaletu krátce po zahájení cvičení. Jednou z hlavních příčin je to, že váš trávicí systém začíná dělat svou práci až po menším zahřátí. Strava s vysokým obsahem vlákniny nebo tučná jídla mohou někdy vést k průjmu.

Řešení: Lehký příjem vyvážené stravy několik hodin před tréninkem by měl zabránit jakýmkoliv břišním potížím. Časté nucení na močení může být známkou toho, že pijete příliš mnoho tekutin. Dvě hodiny před tréninkem omezte příjem tekutin na méně než 600 ml.

5. Nadýmání

Nadýmání je obvykle spojeno s funkčními poruchami trávicího traktu nebo organickými onemocněními, ale může se objevit i samostatně. Nadýmání může být způsobeno konzumací příliš velkého množství jídla nebo nezdravých potravin, nadměrným množstvím mléčných výrobků, nebo dokonce kvůli přemnožení střevních bakterií. Ačkoli některé léky mohou pomoci zmírnit nadýmání, můžete jeho závažnost snížit pouhou kontrolou stravy.

Řešení: Vyhraďte si hodinu na strávení předtréninkové svačiny, která obsahuje asi 200 kalorií. Pokud zkonzumujete potraviny o objemu přibližně 300 kalorií, musíte zajistit, aby váš trávicí systém měl na svou práci přibližně 3-4 hodiny, než zahájíte cvičení.

6. Nevolnost

Pro zjištění skutečné příčiny je zásadní načasování pocitu nevolnosti. Například nevolnost nebo zvracení krátce po jídle může být způsobeno gastritidou, vředem nebo bulimií. Zatímco nevolnost nebo zvracení, které se objeví jednu až osm hodin po jídle, může znamenat otravu jídlem. Nevolnost je často zaměňována s nízkou hladinou cukru v krvi nebo problémy s krevním tlakem. Někdy se nevolnost může objevit také v případě, že máte sníženou hladinu energie a snažíte se tvrdě cvičit a přetěžovat se.

Řešení: Před tréninkem se ujistěte, že se nepřejídáte, nebo že jíte příliš málo. Třicet minut před tréninkem vypijte sklenici čerstvé ovocné šťávy nebo chroupejte rozinky. I banán může okamžitě zvýšit vaši energetickou hladinu.

7. Špatné trávení

Zažívací potíže během cvičení mohou znamenat katastrofu. Trávicí potíže jsou způsobeny mnoha faktory, například příliš rychlým nebo vydatným jídlem, nebo dokonce konzumací kořeněných, tučných či mastných jídel.

Řešení: Před tréninkem se vyhněte jídlům, která nemůžete strávit, protože mohou vést k žaludečním potížím. Konzumujte vyváženou a lehkou stravu, která napomáhá vašemu fitness režimu. Pokud jste i několik hodin před cvičením snědli těžké jídlo, vyhněte se tréninku, který by mohl vést k tlaku v břiše.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: U.S. National Library of Medicine , WebMD , National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases