Zdraví

6 zdravotních problémů které se jen zdají být bolesti zad

S bolestmi zad se někdy setká prakticky každý. Je to tak běžné, že se většina lidí ani neobtěžuje jít k lékaři a raději si vezme nějaké léky proti bolesti. Ve většině případů bolest odezní a vy se vrátíte do práce jako obvykle. Mohou však nastat případy, kdy bolesti zad mohou poukazovat na závažnější, skrytý zdravotní problém. Pokud je vaše bolest zad silná, ostrá nebo odmítá odeznít, poraďte se s lékařem a ověřte si, zda příčina nemůže být jiná, než se zdá. Zde je 6 možných vysvětlení.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Zánět slepého střeva

Tradičními příznaky zánětu slepého střeva jsou nevolnost, zvracení a ostrá bolest v pravém podbřišku. Tyto příznaky však pociťuje méně než polovina lidí se zánětem slepého střeva. Je také možné, že se objeví bolesti v dolní části zad. Je to proto, že 5% lidí má slepé střevo v oblasti zad v blízkosti ledviny. Zánět nebo prasknutí apendixu tak může způsobit bolest v dolní části zad namísto bolesti břicha. Pokud si myslíte, že máte zánět slepého střeva, okamžitě navštivte lékaře. Infikované slepé střevo může prasknout za méně než 24 hodin od začátku příznaků, a pokud se infekce rozvine, může to vést k šoku.

2. Gynekologické problémy

Asi 25% žen má retrovertovanou dělohu, což je stav, kdy se děloha zaklání dozadu. Když má mnoho těchto žen menstruační křeče, pociťují je jako bolest v dolní části zad místo bolesti v podbřišku. V některých případech mohou myomy způsobovat také bolesti zad, pokud tlačí na svaly a nervy v dolní části zad. Bolest dolní části zad může být způsobena také endometriózou, což je stav, který vzniká, když kousky tkáně, která vystýlá dělohu, prorůstají na jiné pánevní orgány. Pokud máte trvalé bolesti dolní části zad, poraďte se se svým gynekologem.

3. Aneurysma aorty

Aneurysma vzniká, když část stěny tepny zeslábne, což umožňuje její abnormální rozšíření nebo nafouknutí. Příčiny vzniku aneurysmat jsou někdy neznámé. Některé mohou být vrozené, což znamená, že se s nimi člověk narodí. Aneurysma může vzniknout také v důsledku onemocnění aorty nebo úrazu. Podle kardiologické asociace se tyto výdutě mohou vyskytnout kdekoli, ale aneurysmata aorty se týkají těch, která vznikají podél aorty.

Pokud aortální aneurysma praskne, často způsobuje bolesti zad, které vyzařují do břicha. Aneurysma aorty se nejčastěji vyskytuje u mužů starších 60 let, kteří kouří nebo mají vysokou hladinu cholesterolu. Pokud však pociťujete silnou a náhlou bolest v břiše nebo v zádech, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

4. Osteoporóza

Osteoporóza je tiché onemocnění, protože se léta neprojevuje žádnými příznaky. Podle zpráv se však mezi lidmi, kteří mají příznaky, považují za běžné strašné bolesti zad. Toto onemocnění oslabuje vaše kosti, včetně obratlů, což způsobuje jejich zlomeniny. To může vést k prudkým bolestem zad, které nemizí. Tyto zlomeniny mohou způsobit, že se vám vyklene páteř a ztratíte výšku. Pokud máte bolesti v horní nebo střední části zad, poraďte se se svým lékařem. Léky mohou pomoci snížit riziko zlomení dalších kostí.

5. Artritida

Artritida může postihnout kteroukoli část těla, ale dolní část zad je zranitelnější, protože nese větší část tělesné hmotnosti. Existuje mnoho různých typů artritidy a mezi běžné příznaky patří bolest, ztuhlost a otok. Nejčastější je osteoartróza, která je způsobena opotřebením kloubů v průběhu času. Chrupavka, která tlumí konce kostí, se rozpadá a způsobuje tření kostí, což vede k bolesti a zánětu.

6. Ledvinové kameny

Ledvinové kameny vznikají, když se chemické látky v moči příliš koncentrují a začnou krystalizovat. I když ledvinové kameny mají tendenci odcházet z těla ven, aniž by způsobily vnitřní poškození, lidé, kteří kameny prodělali, to popisují jako nejhorší bolest, jakou kdy zažili. Je to ostrý, bodavý pocit, který vzniká v boku nebo v dolní části zad, ve spodní části hrudního koše, a poté se šíří dolů do oblasti genitálií. Dalšími příznaky mohou být krev v moči, nevolnost, zvracení a horečka. Ledvinové kameny jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy pohotovosti.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Prevention.com