6 léčivých bylin které vám pomohou zbavit se zápachu z úst

Špatný dech neboli halitóza může způsobit, že se ve společnosti cítíte nesví a nepříjemně. Pokud se od vás kolegové drží v bezpečné vzdálenosti nebo pokud se váš partner odvrací, když se ho snažíte políbit, víte, že je něco špatně. Zápach z úst po některých potravinách, jako je káva nebo cibule, je dočasný. Přetrvávající zápach z úst je však často způsoben určitým základním zdravotním stavem nebo špatnou zubní hygienou. V našich ústech žijí miliony bakterií, které se živí kousky potravy a vydávají nepříjemný zápach. Proto je důležité čistit si zuby a jazyk dvakrát denně, používat zubní nit, pravidelně si nechávat čistit zuby u dentisty a pít během dne hodně vody. Pokud váš zápach z úst stále přetrvává, vyzkoušejte tyto bylinky, které vám pomohou zbavit se zápachu z úst nadobro.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Máta peprná

Většina zubních past obsahuje mátu peprnou, protože tato bylina má silné účinky na osvěžení dechu. Zatímco většina komerčních výrobků používá pouze aroma, bylina ve své přírodní podobě je mnohem účinnější. Mátu peprnou můžete proti zápachu z úst použít tak, že si připravíte nálev z listů ve vodě a několikrát denně jej budete kloktat. Můžete také přidat 1 až 5 kapek čistého mátového oleje do šálku vody a kloktat. Čistý olej může dráždit pokožku a sliznici, proto se vždy ujistěte, že jej používáte ve zředěné formě.

2. Tymián

Tymián je bylina, která pochází ze Středomoří, ale dnes ji snadno najdete všude. Má účinnou látku zvanou „thymol“, která je známá svým baktericidním účinkem. Výtažek z tymiánu se často používá v oblíbených ústních vodách na zahnání zápachu z úst, ale účinnější je v bylinné formě. Pokud nemůžete sehnat čerstvé listy, kupte si v místním obchodě sušené tymiánové listy, které můžete použít jako přírodní prostředek proti zápachu z úst. Vařte čajovou lžičku v šálku vody asi 5 minut a používejte tento nálev ke kloktání proti zápachu z úst.

3. Hřebíček

Vždy mějte u sebe několik hřebíčků, které vám rychle uleví od zápachu z úst, zejména po obzvláště česnekovém jídle. Hřebíček se skládá z mužské a ženské části, přičemž stonek je mužská část a kulička je část ženská. Podle ájurvédy by muži měli jíst pouze samičí část, zatímco ženy mohou jíst obě. Nebylo prokázáno, že by toto tvrzení mělo nějaký vědecký základ, takže se ho nemusíte držet. Žvýkejte poupata hřebíčku co nejdéle, abyste z nich dostali veškerou chuť. Mohou chutnat poměrně silně, ale zaženou váš zápach z úst. Hřebíček působí velmi příznivě a i jako účinná prevence před vznikem paradontózy a zubního kazu.

4. Šalvěj

Šalvěj patří do stejné rodiny jako tymián a lze ji použít stejným způsobem k léčbě zápachu z úst. Je obzvláště účinná proti zánětu dásní, takže je skvělá pro celkové zdraví vaší ústní dutiny. Odvar ze šalvěje si můžete připravit tak, že čerstvé nebo sušené listy šalvěje povaříte ve vodě a pak je budete pít jako čaj. Pokud se vám zdá chuť příliš silná, můžete přidat trochu medu, abyste ho osladili. Pokud však šalvěj používáte jako kloktadlo, med vynechejte. Med může ve skutečnosti poskytovat výživu bakteriím v ústech, které mohou zhoršit váš zápach z úst.

5. Krvavěnka kanadská (Sanguinaria Canadensis)

Krvavěnka kanadská získala svůj název podle karmínové barvy svého kořene. Tuto bylinu běžně používají indiáni pro své zdraví i pro rituální malování na tělo. Moderní studie prokázaly, že její alkaloidní vlastnosti mohou pomoci při léčbě zápachu z úst a dokonce i rakoviny. Obsahuje alkaloid sanguinarin, který je zodpovědný za potlačení růstu bakterií v ústech. Tento kořen by se neměl užívat vnitřně v neředěné formě, protože může způsobit nevolnost a zvracení.

6. Bergamot

Bergamot je malá bylina s výraznou citrusovou vůní. Má řadu léčivých využití, ale je obzvláště účinný proti zápachu z úst, protože obsahuje také thymol. Můžete si koupit sušené bergamotové listy a vařením ve vodě z nich připravit odvar, který můžete použít ke kloktání. Můžete si také koupit bergamotový esenciální olej a přidat 1 až 3 kapky do šálku vody a používat ho jako ústní vodu.