6 bylin které dokáží zmírnit úzkost bez nežádoucích účinků

Úzkost může být vyčerpávající nemoc. Úzkost je nejvíce poddiagnostikovanou a neléčenou nemocí a ti, kteří jí trpí, si ji možná ani vůbec neuvědomují. Neustálý stres a obavy však nakonec naruší vaše každodenní aktivity. Léčba úzkosti obvykle zahrnuje dlouhodobý léčebný plán s léky na předpis a terapiemi, které s sebou nesou mnoho behaviorálních a fyzických vedlejších účinků. Některé byliny však usnadňují zvládání a léčbu úzkosti s nižším rizikem nežádoucích účinků nebo abstinenčních příznaků.

Mezi nejúčinnější přírodní relaxační prostředky proti úzkosti patří kava kava, kořen kozlíku lékařského, mučenka, šišák, třezalka a heřmánek. Tyto byliny se používají samostatně nebo v kombinaci. Nejste si jisti, které byliny použít? Zde je 6 bylin, které vám pomohou zklidnit problémy s úzkostí, aniž by vám způsobovaly ospalost a malátnost.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Kava kava (Pepřovník opojný) – přírodní uklidňující prostředek

Kava kava se získává z jednoho druhu rostliny pepřovníku. V menších dávkách dokáže tato zázračná bylina zklidnit mysl a pozitivně zlepšit náladu, aniž by byla návyková. Pepřovník opojný snižuje aktivitu mozkového centra, které je spojeno s úzkostí, ale nenarušuje paměť ani nezhoršuje depresi.

Ve větších dávkách může kava kava vést k letargii, ospalosti a snížení svalového napětí, proto je třeba najít rovnováhu. Neužívejte Pepřovník opojný, pokud užíváte léky na onemocnění související s játry, protože vyšší dávky mohou vyvolat jejich poškození. Pepřovník opojný také neužívejte s jinými léky na uklidnění, jako je Xanax, Klonopin, nebo s alkoholem.

2. Kořen kozlíku lékařského – prostředek tlumící nervový systém

Kořen kozlíku lékařského je bylinný trankvilizér s úžasnými vlastnostmi proti úzkosti. Tato bylina působí regulačním účinkem na autonomní nervový systém a působí jako depresivum nervového systému a mírné sedativum. Výtažky z kozlíku lékařského jsou také prospěšné při snižování úzkosti během dne a při léčbě poruch spánku, jako je nespavost. Dobře působí také na závratě, nervové bolesti, bolesti hlavy, návaly horka v menopauze a nespavost, což jsou časté příčiny značné úzkosti a stresu, zejména u starších žen.

Kořen kozlíku lékařského je dostupný ve formě kapslí, tekutého extraktu, esenciálního oleje nebo čaje a dobře funguje v kombinaci s dalšími relaxačními bylinami, jako je mučenka, šišák bajkalský nebo heřmánek. Bylinu kozlík lékařský však neužívejte denně déle než 6 měsíců kvůli možnému riziku alergických reakcí, jako je zvýšená úzkost, neklid nebo bušení srdce.

3. Mučenka – anxiolytický lidový prostředek

Mučenka je přírodní uklidňující prostředek, který se běžně používá jako lidový lék na problémy s úzkostí. Z plodů mučenky se s oblibou připravuje nápoj k léčbě nervozity, neklidu a poruch spánku. Dokáže také zmírnit nervové napětí, uvolnit svaly a okamžitě snížit úzkost.

Mučenku můžete užívat ve formě tablet, sušených bylin nebo tekutých extraktů bez obav z akutní či chronické toxicity. Větší dávky však mohou vést k depresi nervového systému a srdečním potížím.

4. Šišák bajkalský – prostředek zlepšující náladu

Šišák bajkalský je oblíbená bylina, která se v tradiční medicíně používá k léčbě úzkosti a nespavosti. Zlepšuje náladu a snižuje úzkost s minimálním úbytkem energie nebo poznávacích schopností. Šišák bajkalský se také hojně využívá při léčbě rakoviny, zánětů a virových infekcí.

Vždy vyhledávejte organické zdroje této byliny, protože nečisté produkty z šišáku mohou být kontaminovány bylinami toxickými pro játra.

5. Třezalka tečkovaná – bylinné antidepresivum

Třezalka tečkovaná je široce používanou bylinou při léčbě fyzických problémů, jako jsou popáleniny, modřiny a otoky, a psychických problémů, jako je úzkost a mírná až středně těžká deprese. Nerovnováha chemických neurotransmiterů, jako je serotonin, noradrenalin a dopamin, může způsobovat úzkost. Třezalka tečkovaná jako účinné antidepresivum však tyto neurotransmitery potlačuje. Žádné jiné antidepresivum nemá tak široký inhibiční profil jako tato bylina.

Vyšší dávky třezalky mohou vyvolat fototoxicitu, chemicky vyvolané podráždění světlem. Gastrointestinální příznaky, alergické reakce a únava patří mezi další zaznamenané méně závažné nežádoucí účinky dlouhodobého užívání třezalky.

6. Heřmánek – uklidňující bylina

Heřmánek je tradiční bylina známá pro své uklidňující účinky a je hojně využíván pro své léčebné využití při léčbě poruch nálady. Nejoblíbenějším přípravkem využívajícím tuto bylinu je heřmánkový čaj.

Kromě léčby úzkosti, heřmánek také napomáhá trávení a snižuje záněty a horečku. Tuto bylinu však neužívejte, pokud jste těhotná nebo trpíte nestabilními zdravotními potížemi, jako jsou problémy s ledvinami, zhoubné onemocnění a známá citlivost na heřmánek. Rovněž se vyhněte užívání této byliny současně s jinými anxiolytickými tabletami nebo antidepresivy, stabilizátory nálady, sedativy nebo jinými rostlinnými léky.

Poznámka: Pokud se vydáte při léčbě úzkosti přírodní cestou, zhodnoťte všechny možné nežádoucí účinky a vyberte vhodnou bylinu. Nikdy také nepoužívejte žádný bylinný lék dlouhodobě a přestaňte s jeho užíváním, pokud pozorujete vedlejší účinky.