5 hlavních důvodů proč je sůl pro vaše tělo zdraví prospěšná

Pouhá špetka soli může zcela změnit chuť pokrmu. Jídlo bez soli je totiž neúplné. Ale stejně jako všechny chutné věci je i sůl častěji označována za škodlivou více než je. Podle studií nadměrný příjem soli výrazně zhoršuje vaše zdraví. Výzkumy mají pravdu, ale znamená to, že se zcela vzdáte příjmu sodíku? Ne, to, co potřebujete, je správná rovnováha.

Strava s nízkým obsahem sodíku vás může ovlivnit i proto, že vaše tělo si sodík nevytváří samo, ale je závislé na jeho zdrojích ve stravě. Sodík je tedy pro tělesné funkce nezbytným minerálem, a to nejen proto, abyste se vyhnuli jeho nedostatku, ale také proto, abyste v mnoha ohledech zlepšili své zdraví. Zde je 5 důvodů, proč může být sůl pro vaše zdraví prospěšná.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Zlepšuje citlivost na inzulín

Ačkoli souvislost mezi solí a citlivostí na inzulín není jasná, studie zjistily, že sůl může zlepšovat citlivost na inzulín. Rezistence vůči inzulínu ve vašem těle zvyšuje hladinu cukru v krvi. Zvýšením citlivosti na inzulín vaše tělo používá k regulaci hladiny cukru v krvi menší množství inzulínu. Když snížíte příjem soli, zvýšíte tím odolnost organismu vůči inzulínu, což přímo ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

2. Udržuje rovnováhu tekutin

Nedostatek sodíku může vést k dehydrataci a příliš mnoho sodíku může mít za následek zadržování vody v těle. Minerály jako sodík, vápník, draslík, chlor, fosfát a hořčík jsou elektrolyty, které pomáhají udržovat správné množství vody v těle a vyrovnávat hladinu pH. Bez správného množství soli se nedaří udržet rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem. Tyto 2 elektrolyty zajišťují správnou rovnováhu tekutin uvnitř i vně buněk ve vašem těle.

3. Reguluje krevní tlak

Dostatečný příjem vody a draslíku ve spojení s mírným množstvím soli může vašemu tělu pomoci regulovat krevní tlak. Studie zjistila, že udržování správného poměru sodíku a draslíku je při snižování krevního tlaku u pacientů s hypertenzí účinnější než samotný sodík nebo draslík.

Zatímco některé studie naznačují, že příjem soli může snížit krevní tlak, jiné naznačují, že snížení spotřeby soli pomáhá tlak snížit. Kromě příjmu soli však krevní tlak závisí i na dalších faktorech, jako je fyzická aktivita, věk, stres a konzumace alkoholu.

4. Napomáhá funkci mozku a svalů

Obsah sodíku v soli je nezbytný pro normální fungování mozku, nervového systému a svalů. Kromě toho, že reguluje množství vody v těle, je také zodpovědný za přenos elektrických signálů nebo nervových impulzů. Tyto signály zajišťují bezproblémové fungování smyslů a nervů.

5. Zlepšuje trávení

Sůl hraje zásadní roli při trávení. Pomáhá vašemu tělu produkovat správné množství žaludeční kyseliny chlorovodíku. Tato kyselina nejenže ničí škodlivé bakterie v potravě, ale také podporuje uvolňování enzymů, které napomáhají trávení. Nízký příjem soli tedy přirozeně ovlivňuje hladinu žaludeční kyseliny a zdraví trávicího traktu.

Místo používání vysoce zpracované kuchyňské soli volte raději přírodní soli, které mají vyšší obsah minerálů a omezený nebo žádný obsah chemických látek. Chcete-li zůstat zdravými, vyhýbejte se konzervovaným potravinám nebo baleným potravinám, které jsou plné zpracovaných solí. A ať už se jedná o kuchyňskou nebo přírodní sůl, nezapomeňte, že základem je střídmost. Jaké je však správné množství? Ideální příjem soli sice závisí na vašich zdravotních problémech, ale doporučené množství ve věku od 4 let je 2 400 miligramů denně, což je bezpečná horní hranice. Poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že máte příjem správného množství.