5 skvělých tipů jak udržet hladinu inzulínu pod kontrolou

Obezita je celosvětově na vzestupu a přispívá k rychlému nárůstu výskytu cukrovky 2. typu a nejrůznějších kardiovaskulárních onemocnění. Společným důvodem celosvětového nárůstu zdravotních problémů je nerovnováha inzulínu.

Inzulín je hormon, který reguluje metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků tím, že podporuje vstřebávání glukózy z krve. Glukóza je složka, která pohání náš mozek a všechny buňky v těle. Pokud jsou buňky ve vašem těle vůči inzulínu rezistentní, nemohou tento hormon využívat k účinnému příjmu glukózy. To vede ke stavu nazývanému inzulinová rezistence, což znamená, že místo toho, aby buňky inzulin vstřebávaly, slinivka břišní zvyšuje produkci inzulínu ještě více, než produkuje normálně, ve snaze omezit zvyšující se hladinu glukózy v krvi. To vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi i inzulínu, což vás činí náchylnými k různým zdravotním problémům, jako je akné, hypertenze, únava, nesoustředěnost, obezita, cukrovka 2. typu, výkyvy nálad a problémy s klouby. Tato porucha vaší fyziologie běžně vzniká v důsledku nezdravého životního stylu a k nápravě tohoto stavu můžete každý den dodržovat několik jednoduchých rad.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Jezte více přirozeně vyráběných potravin

Pokud jde o potraviny, důvěřujte matce přírodě. Vyvážená strava plná přírodních bílkovin, tuků a sacharidů je pro zdraví velmi prospěšná. Do svého jídelníčku vždy přidávejte více zeleniny, protože obsahuje důležité vitamíny, minerály, fytonutrienty a velké množství vlákniny. Přírodní cukr obsažený v ovoci, zelenině a obilovinách se do krevního oběhu uvolňuje pomaleji než rafinovaný cukr a eliminuje prudký nárůst a pokles hladiny cukru v krvi.

Zeleninu přidávejte každý den alespoň do dvou jídel. Den můžete začít zeleným smoothie a během oběda si dát salát. To vám také pomůže rozmnožit důležité střevní bakterie v těle.

2. Vyhýbejte se zpracovaným a rafinovaným potravinám

Podvýživa je závažný problém, který postihl celý svět. To je důvodem vysoké produkce nepřirozených, rafinovaných potravin, které se vyrábějí ve velkém. Tyto potraviny však postrádají vitamíny a minerály, které tělo potřebuje.

Abychom udrželi hladinu inzulinu na uzdě, musíme se vyvarovat konzumace zpracovaných a rafinovaných potravin, jako je chléb, oplatky, sušenky, cukrovinky, těstoviny, nealkoholické nápoje, balené ovocné šťávy atd. Tyto potraviny mají negativní vliv na hladinu cukru v krvi a inzulínu. Ve skutečnosti mohou potraviny s vysokým obsahem kalorií způsobit neuroglykopenii – situaci, kdy tělo nedostává dostatek glukózy a výsledkem je nutkání jíst častěji. Příliš časté jídlo denně snadno naruší hladinu inzulínu.

3. Častěji se hýbejte

Pohyb je pro udržení dobrého zdraví nezbytný. I když mnozí z nás dávají přednost procházkám v parku nebo návštěvě posilovny, mnozí z nás si čas krátí také zahálkou. Nečinnost může být pro naše zdraví stejně škodlivá jako kouření a obezita. Sezení znamená narušení naší struktury a naše tělo by mělo sedět pouze šest hodin denně. Proto dbejte na to, abyste se každou půlhodinu alespoň 1 minutu hýbali. Buď se hydratujte tím, že vypijete sklenici vody, trochu se protáhněte, projděte se a promluvte si s kolegou, členem rodiny nebo svým domácím mazlíčkem, nebo prostě rozhýbejte své tělo, jakkoli se vám zachce.

Jen nezapomeňte, že sedavý způsob života zdraví neprospívá, a abyste si udrželi nízkou hladinu inzulínu, je pohyb klíčový.

4. Pochopte stres

I když existují různé druhy stresu, pamatujte, že všechny druhy stresu nejsou pro vás špatné. Vždy se musíte naučit rozlišovat mezi jednotlivými druhy stresu a zjistit, zda jsou pro tělo prospěšné, nebo škodlivé.

Zatímco chronický stres trvá dlouhou dobu a nakonec našemu tělu škodí, eustres je jiný a působí na nás pozitivně. Chronický stres škodí našemu zdraví a často souvisí s finančními, manželskými, rodinnými a pracovními problémy. Chronický stres přináší únavu, výkyvy nálad a poruchy spánku a vede také k různým zdravotním problémům. Eustres se však vyskytuje po krátkou dobu a je prospěšný pro hladinu inzulinu a celkové zdraví. Eustres je obecně stres, který člověk zažívá, když si kupuje první bydlení, nebo je spojen s návštěvou koncertu či sportovní akce, povýšením v práci, nalezením dobrého zaměstnání, přípravou na dovolenou nebo setkáním s přáteli. Tento stres je prospěšný, protože je přijímán za účelem nastolení rovnováhy, pravidelných přestávek nebo věcí, které máme rádi.

5. Zůstaňte věrní sami sobě

Nakonec prostě zůstaňte věrní sami sobě. Když jste spokojeni s tím, co děláte, jíte správné potraviny pro své tělo, udržujete dobrý cvičební režim a stanovujete si správné cíle pro svou činnost, vyživujete své celkové duševní a fyzické zdraví.

Buďte tedy v souladu se svou vlastní hladinou energie a žijte svůj život naplno. Tímto způsobem si také udržíte vyrovnanou hladinu inzulínu a budete šťastní.