3 kožní onemocnění která vás mohou emocionálně potrápit

Naše pleť není vždy v nejlepší kondici a čas od času potřebuje naši pozornost. I když jsou kožní onemocnění, jako je akné a ekzém běžná, když jsou v úplně nejhorším stavu, není to zrovna pěkný pohled. Bylo zjištěno, že počet chronických zánětlivých kožních problémů, jako je akné nebo ekzém, roste a lidé, kteří se potýkají s určitými stavy, dokonce trpí úzkostnými poruchami a depresemi. Jedná se o kožní onemocnění, která ovlivňují hormonální zdraví člověka, a v důsledku jejich vlivu na hormony člověk prochází emočním strádáním. Ve skutečnosti tyto negativní pocity neslouží ničemu dobrému a kožní problémy jen zhoršují. Přečtěte si, které kožní potíže mohou vést k depresi a jak se s nimi vypořádat a trvale je léčit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Akné

Akné začíná změnou hladiny hormonů, která začíná v dospívání, což vede ke zvýšené produkci oleje. Postihuje však i dospělé, kdy dochází k výměně buněk, která přichází s věkem, a tato výměna buněk se mísí s bakteriemi a vede ke vzniku pupínků.

Jak zvládnout následky akné?

Ke zklidnění problémů s akné můžete použít různé domácí prostředky. Potírání kostkami ledu, používání jablečného octa, potírání banánovou slupkou atd. jsou snadné způsoby, jak člověka zbavit problémů s akné. K léčbě akné jsou k dispozici také některé lékařské postupy a terapie.

Jak léčit akné dlouhodobě?

Bylo zjištěno, že modré LED světelné paprsky mají schopnost ničit bakterie, které způsobují akné. Pokud jste tedy náchylní k pravidelnému výskytu pupínků na stejném místě, můžete jednou týdně používat ošetření LED světlem jako prevenci. Před spaním si zvykněte mazat se neemolientním retinoidním přípravkem, abyste podpořili buněčnou výměnu a zabránili ucpávání pórů.

2. Ekzémy

Lidé trpící ekzémem mohou kdykoli pocítit, že se jim začíná kůže zvlňovat, což je může vyděsit. Často se může objevit červená, svědivá a suchá vyrážka zejména na nose a tvářích, a to buď v důsledku potu, nebo dráždivých látek ve vzduchu. Pokud trpíte chronickým ekzémem, může to být způsobeno chybějícím proteinem zvaným filagrin, který je přítomen v kožní bariéře. Absence filagrinu odvádí vlhkost a napomáhá pronikání zánětlivých faktorů do kůže.

Jak zmírnit účinky ekzému?

Ke zklidnění ekzému se doporučuje natřít tenkou vrstvu 1 procentního hydrokortizonového krému, aby se snížilo zarudnutí. Na něm můžete asi 10 minut držet vlažnou žínku, aby krém rychleji pronikl do pokožky. Smyjte jej jemným čisticím prostředkem, a poté místo ošetřete základním hydratačním krémem. To pomáhá uzavřít vlhkost a také zabraňuje přístupu dráždivých látek. Dbejte na to, abyste hydrokortizon nepoužívali déle než týden, protože je to steroid a může mít za následek ztenčení kůže. V případě, že se vzplanutí nezlepší, vyhledejte dermatologa.

Jak léčit ekzém dlouhodobě?

Chcete-li se léčit z ekzému, používejte výrobky bez parfemace a čisticí prostředky, které mají neutrální pH. Používejte hydratační přípravky, které obsahují ceramidy, protože pomáhají pokožce se obnovovat. Ceramidy vyplňují praskliny v kůži a tím poskytují úlevu od ekzému.

3. Růžovka – Rosacea

Opakující se ošklivé spálení od slunce může být případem růžovky. Rosacea způsobuje zvýšený průtok krve na povrchu kůže a je doprovázena otoky, puchýřky, silným pálením a cévami, které se časem zvětšují. Rosacea se může rozšířit po tvářích nebo se mírněji objevit v koutcích nosu. Ženy jsou náchylnější k rozvoji růžovky v důsledku kolísání hladiny hormonů, a to zejména po dosažení 30 let.

Jak zmírnit účinky růžovky?

Chcete-li zklidnit růžovku, musíte snížit rozšíření cév. K tomu stačí přiložit si něco studeného na zátylek, protože tam se nacházejí receptory pro regulaci teploty obličeje. Můžete také použít protizánětlivou pleťovou vodu nebo se ošetřit krémem, který obsahuje zklidňující koloidní ovesné vločky, aloe vera a kurkumu, který má zelený odstín a pomáhá neutralizovat zarudnutí.

Jak léčit růžovku dlouhodobě?

Chcete-li léčit růžovku dlouhodobě, musíte identifikovat konkrétní faktory, které tento zdravotní problém vyvolávají, a vyhýbat se jim. U většiny lidí je to kvůli slunci. Buďte ostražití, jaký opalovací krém používáte, a vyberte si „opalovací krém s obsahem niacinamidu“. Můžete také používat protizánětlivé krémy, které pomáhají při zmenšování cév, jež vyvolávají zarudnutí kůže.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: U.S. National Library of Medicine , WebMD