12 možností jak si můžete stresem narušit svůj organismus

Před stresem se nedá utéct ani schovat. Stres je biologickou reakcí na požadavky, které na nás klade okolí nebo někdy i my sami. Stres je v mnoha situacích užitečný, ale být pod extrémním a trvalým stresem po delší dobu může být škodlivé a může mít nepříznivý vliv na naše zdraví. Níže jsou uvedeny některé nepříznivé účinky, které může mít stres na naše tělo.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Stres může způsobovat bolesti hlavy

Bylo zjištěno, že stres je jednou z hlavních příčin migrény a tzv. tenzních bolestí hlavy. To může být způsobeno především neustálým vystavováním se každodennímu stresu. Mohou být také způsobeny u jedinců, od kterých se očekávají zásadní životní rozhodnutí, jako je volba nové kariéry nebo svatba.

2. Může způsobovat nespavost

Stres může způsobit narušení pravidelného spánkového režimu jedince. Může způsobit, že jedinec nebude schopen usnout a zůstane v bdělém režimu i v době odpočinku. Tato ztráta kvality spánku může později přispět ke zvýšení stresu.

3. Může oslabit imunitní systém

Několik studií zjistilo, že úroveň imunity studentů během zkoušek prodělala znatelný propad než v nestresových obdobích. Bylo zjištěno, že studenti ve stresu častěji dostanou chřipku nebo onemocní než ti, kteří ve stresu nebyli.

4. Může způsobit vysokou hladinu cukru v krvi

Když je vaše tělo ve stresu, mohou játra produkovat větší množství glukózy. Pokud tento stres zůstane delší dobu nevyřešen, může to mít za následek riziko vzniku cukrovky 2. typu.

5. Zvyšuje krevní tlak

Hormony produkované ve vašem těle, když je vystaveno stresu, způsobují zvýšení krevního tlaku. Zvýšený krevní tlak způsobuje zúžení cév, což zvyšuje riziko srdečního selhání.

6. Chronický stres má za následek problémy spojené se srdcem

Důsledné a trvalé zvyšování srdeční frekvence a zvýšená hladina stresových hormonů a krevního tlaku si mohou na těle vybírat daň. Tento dlouhodobě trvající stres může zvýšit riziko hypertenze, srdečního infarktu nebo mrtvice. Opakovaný akutní stres a přetrvávající chronický stres mohou také přispívat k zánětům v oběhovém systému, zejména ve věnčitých tepnách, a to je jedna z cest, o které se předpokládá, že způsobuje vazbu mezi stresem a srdečním infarktem.

7. Stres způsobuje napjaté svaly

Chronický stres způsobuje, že svaly v těle jsou více napjaté. Když jsou svaly dlouhodobě napjaté a strnulé, může to způsobit bolesti těla a hlavy.

8. Může způsobit nárůst hmotnosti

Chronický stres může u některých jedinců způsobit zvýšení hmotnosti. Může to být způsobeno chutí na jídlo způsobenou produkcí kortizolu v těle.

9. Může mít za následek zácpu nebo průjem

Stres může způsobit, že jedinec bude mít chuť na jídla, která mu poskytnou útěchu a která mají vysoký obsah sacharidů a tuků. Stres také přímo ovlivňuje trávicí trakt, což má vliv na to, jak je potrava v těle trávena, a způsobuje, že jedinec trpí zácpou nebo průjmem.

10. Může způsobovat zvýšenou kyselost

Stres způsobuje zvýšení žaludeční kyseliny, což vede k několika dalším problémům, včetně pálení žáhy, zpětného toku kyseliny, nevolnosti a zvýšeného rizika vzniku vředů.

11. Chronický stres může u žen způsobit snížení sexuálního apetitu

Je známo, že stres způsobuje několik poruch sexuálního zdraví, včetně impotence nebo erektilní dysfunkce u mužů a nepravidelné, případně bolestivější menstruace u žen. Studie také zjistily, že u žen s chronickým stresem může docházet ke snížení sexuální touhy.

12. Chronický stres může vést k poruchám duševního zdraví

Jedinec trpící chronickým stresem může čelit problémům s duševním zdravím, pokud stres zůstane nevyřešen. Je známo, že chronický stres způsobuje několik poruch duševního zdraví včetně úzkosti, záchvatů paniky a deprese.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , WebMD