Způsoby, jakými jóga prospívá vašim zubům a dásním

Není žádným tajemstvím, že jóga prospívá našemu tělu. Pravděpodobně jste už slyšeli o všech jejích výhodách! Flexibilita, soustředění a zvládání stresu jsou jen začátek.

Věděli jste ale, že jóga může pomoci i zubům a dásním? Ano, čtete správně. Přínosy jógy ovlivňují různé zdravotní potíže, které mohou poškozovat zdraví vašich zubů. Následně získáte těchto sedm výhod.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Snižuje stres

Zmírnění stresu je jedním z nejoblíbenějších důvodů pro cvičení jógy. Kombinace dýchání, protahování a meditace je úžasná při úzkosti a depresi.

Stres je známou příčinou bolestí zubů a čelistí. To platí zejména v případě, že vás z úzkosti bolí hlava. Cvičením jógy uvolníte napětí v oblasti hlavy.

Pomáhá zastavit skřípání zubů

Křečovitě zatínáte nebo skřípete zuby? Jedná se o stav zvaný bruxismus. Může se vám to stávat během dne nebo ve spánku. Pokud se neléčí, vede zatínání a skřípání zubů k poškození zubů a bolesti čelisti. Vaše zuby mohou být dokonce citlivé na horké, studené nebo sladké potraviny.

Hlavní příčinou je stres. Jóga vás však zachrání! Zlepší také špatné držení těla a nesprávné spánkové návyky – dva rizikové faktory bruxismu.

Léčí bolest čelistí

Zatínání a skřípání zubů může vést k poruchám temporomandibulárního kloubu a svalů neboli TMK. Jedná se o bolestivý stav čelistního kloubu a svalů. Bolest může snadno vyzařovat do zubů a ztěžovat žvýkání.

Poruchy temporomandibulárního kloubu mohou také změnit způsob, jakým vaše horní a dolní zuby k sobě přiléhají. Pokud však skoncujete se zatínáním a skřípáním zubů, můžete temporomandibulárnímu kloubu ulevit. K tomu vám pomůže uvolnění stresu prostřednictvím jógy.

Zklidňuje záněty

Zánět v těle je příčinou mnoha nemocí. Hypertenze, astma a srdeční choroby jsou jen některé příklady. Některé zánětlivé stavy, jako například zánět dásní a parodontitida, mohou způsobit spoušť na vašich zubech a dásních.

Chcete-li vyhnat zánět z těla, snižte stres pomocí jógy. Chronická úzkost a napětí mohou zhoršit váš imunitní systém. To posílí zánět a uvolní cestu nemocem, jako je zánět dásní.

Prevence suchosti v ústech

Sucho v ústech neboli xerostomie může dráždit vaše dásně. Sliny navíc kontrolují růst bakterií. Bez dostatečného množství slin se bakteriím bude dařit, což zvyšuje pravděpodobnost zánětu dásní.

Častou příčinou jsou léky na depresi a vysoký krevní tlak. Jóga naštěstí dokáže oba tyto stavy přirozeně léčit. Je to šetrný a přirozený způsob, jak se vyhnout závislosti na těchto lécích.

Chrání před zubním kazem

Sucho v ústech je také rizikovým faktorem vzniku zubního kazu. Nedostatek slin usnadňuje růst bakterií. Ty se živí potravou a uvolňují kyseliny, takže se na zubech hromadí zubní plak, který způsobuje zubní kaz.

Jóga opět pomáhá tím, že léčí deprese a vysoký krevní tlak – dva stavy léčené léky, které podporují sucho v ústech.

Podporuje zdravé návyky

Cvičení jógy zvyšuje uvědomění si svého těla. To vám pomůže osvojit si více zdravých návyků, například pravidelné čištění zubů.

Přínosy se rozšíří i na další návyky, které ovlivňují vaše zuby. Například tím, že se zbavíte stresu, budete méně často kouřit cigarety. To je hlavním rizikovým faktorem onemocnění dásní, krvácení a dokonce ztráty zubů.

Jóga je aktivita, která dokáže změnit život. I několik minut každý den znamená obrovský rozdíl. Nakonec budou vaše zuby a dásně těžit z jejích výhod.