Způsoby, jak zabránit tomu, aby váš den provázela úzkost

Pokud jste někdy trpěli úzkostí jen jeden den nebo chronicky, víte, jak hrozný je to pocit. Studený pot, pocity neklidu a nervozita, že se stane něco hrozného. Můžete se cítit jako blázen, protože víte, že na něco přehnaně reagujete. Může to ovládnout všechny vaše smysly a vás zaplaví úzkostný pocit, který ve vás vyvolá pocit, že možná dostanete infarkt.

Existují mocné nástroje, které zabraňují tomu, aby úzkost ovládla vaše chvíle, dny a život. Věci, které můžete udělat ještě předtím, než vyjdete z domu, vás mohou připravit na úspěšný den plný klidu. Když se naučíte pozorovat své okamžiky, můžete zabránit nástupu úzkosti ještě dříve, než vůbec začne. Dodáte si další sebedůvěru, protože budete vědět, že se dokážete vypořádat se vším.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Meditace po probuzení

Nedávno jsem si všiml, že časopis Life vydal speciální vydání věnované právě mindfulness a jejímu významu. Je jasné, že klíčem k našemu klidu a štěstí jako lidí je cvičit se v bdělosti. To zahrnuje pohled na to, co máte, a vděčnost za to, že prostě prožíváte, jaké to je být ve svém vlastním těle. Ukázalo se, že meditace všímavosti zmírňuje psychický stres, jako je bolest a deprese, ale také úzkost. Výsledky těchto studií byly zveřejněny v časopise JAMA Internal Medicine Journal.

Studie byly založeny na lidech, kteří trpí obecnou úzkostnou poruchou, která zahrnuje těžko zvladatelné obavy, nespavost a podrážděnost. Když je podrobili programu snižování stresu založenému na všímavosti, zlepšili se díky meditaci více než skupina, která meditaci neprováděla.

Jóga v době oběda, před nebo po práci

Studie zdravotního oddělení Harvardské lékařské fakulty zdokumentovala význam toho, jak jóga ovlivňuje mysl proti mnoha poruchám nálady, včetně úzkosti.

Studie odhalily, že všechny druhy jógy mohou snížit dopad nadměrných stresových reakcí. To může pomoci odvrátit úzkost a depresi. Zdravotníci vysvětlují, že jóga funguje podobně jako jiné sebeuklidňující techniky, mezi které patří cvičení a zábava s přáteli.

Studie také uvedla, že jóga zřejmě moduluje systémy stresových reakcí, protože snižuje úzkost a stres. Jóga snižuje srdeční tep, snižuje krevní tlak a usnadňuje dýchání, což vše pomáhá snižovat úzkost. Existují důkazy, že jóga může napomáhat variabilitě srdeční frekvence, což pomáhá tělu snadněji reagovat na stres.

Dechová cvičení

Dýchat zhluboka lze nepřetržitě po celý den, čímž se tělo zbaví stresu, který by se jinak mohl během dne nahromadit. Jednoduše řečeno, pokud cítíte, že na vás stres přichází, zhluboka se nadechněte, zadržte dech na několik sekund a poté vydechněte. Možná jste si všimli, že vaše tělo to chce udělat tak jako tak díky určitým zážitkům nebo denním obdobím. Velký nádech, který vědomě neděláte, je způsob, jakým vám vaše tělo říká, že potřebuje více kyslíku.

Když zhluboka dýcháte, snižujete úzkost, protože aktivujete relaxační reakci těla. Tělo dokáže rychle přejít z reakce bojuj nebo uteč do relaxační reakce. Ve španělské Barceloně byla provedena studie „účinnost terapie řízeným dýcháním na stres: biologické koreláty“. Studie ukázala, že díky terapii řízeným dýcháním došlo u studentů, kteří ji prováděli, ke snížení hladiny kortizolu (známého také jako nepřítel veřejného zdraví č. 1), který v těle způsobuje stres.

Zpochybněte to, na co myslíte

Váš mozek si s vámi možná hraje, což může být jedním z důvodů, proč trpíte úzkostí. Mysl vás může přesvědčit, že zemřete, když jste uprostřed záchvatu paniky. Když se během záchvatu úzkosti dokážete zklidnit díky procesu dýchání a uvědomování si, můžete se začít uvolňovat a nechat úzkost odeznít.

Doktorka Kelli Hyland je psychiatrička, která viděla pacienty trpící záchvaty paniky a jejich příznaky vypadají stejně, jako když někdo umírá. Vědomí, že si s vámi vaše mysl v tuto chvíli hraje, vám umožní přejít nad problémem a bude po něm, než se nadějete. Dr. Hyland navrhuje, abyste se zbavili studu, pocitu viny, tlaku a odpovědnosti za nápravu nebo odsouzení sebe sama. Buďte k sobě laskaví a pečujte o sebe.

Kognitivně-behaviorální terapie

I když se provádí mnoho studií o tom, proč se úzkost objevuje, jedná se o stav mysli, který je obtížné přesně určit. Mnoho lékařů se domnívá, že kognitivně-behaviorální terapie může pomoci při úzkostných poruchách prostřednictvím pohledu na chování. Psychoterapie se ukázala jako způsob léčby úzkostné poruchy. Techniky terapie rozhovorem se ukázaly být účinnější než léky, které se mohou snažit změnit chemii těla, aby negovaly úzkost.

Podle Ústavu duševního zdraví je úzkostná porucha běžná – trpí jí 18 % dospělých. Existuje mnoho různých typů úzkosti. Většina lidí trpí generalizovanou úzkostnou poruchou. Do stejné kategorie patří také obsedantně-kompulzivní porucha a sociální úzkostná porucha. Jediným terapeutickým deštníkem, který přináší změnu bez ohledu na to, jakým typem úzkosti trpíte, je kognitivní behaviorální terapie. Psychologické centrum vřele doporučuje navštěvovat terapeuta jednou týdně. Prostřednictvím terapie budete mít možnost uvolnit některé problémy, které způsobují úzkost. Také se naučíte používat nástroje, jak je popsáno výše do hloubky.

Naučit se zvládat úzkost na denní bázi může nějakou dobu trvat, ale lze toho dosáhnout vědomým úsilím, péčí o sebe a možná i vyhledáním odborné pomoci, pokud je to nutné. Vězte, že ve svém boji nejste sami a že vás to přejde, jakmile začnete podnikat kroky k uzdravení své mysli.