Způsoby, jak si udržet zdravé a silné plíce

Naše plíce nám umožňují dýchat a my máme často tendenci ignorovat jejich zdraví. Většinou nevíme, jak podpořit dobré zdraví našich plic, a nevíme přesně, co je třeba udělat. Byly provedeny výzkumy o tom, jak udržet naše plíce zdravé a silné, a poukázaly na několik důležitých a jednoduchých opatření, která je třeba přijmout. Pokud budeme dodržovat několik jednoduchých kroků a vyvarujeme se nesprávných věcí, které děláme svým plicím, pravděpodobně se vyhneme jakékoli plicní infekci a chronickým plicním onemocněním, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zvyšte příjem antioxidantů

Máme představu, že správná výživa prospívá našemu zdraví. To platí i pro zdraví našich plic. Potraviny bohaté na živiny, které jsou bohaté na antioxidanty a glukosinoláty, jsou účinně spojeny s funkcí našich plic. Bylo zjištěno, že ti jedinci, kteří konzumují alespoň 5 porcí brukvovité zeleniny týdně, pravděpodobně sníží riziko vzniku rakoviny plic o 50 %. Mezi tyto druhy brukvovité zeleniny patří brokolice, kapusta, zelný salát, bok choy, rukola a růžičková kapusta.

Pravidelné cvičení

Udržování pohybového režimu zlepšuje naše srdečně-respirační funkce. Pravidelné běhání nebo plavání také pomáhá zlepšit příjem kyslíku a posiluje dýchací svaly. Bylo zjištěno, že nedostatek fyzické aktivity je jedním z hlavních faktorů, které snižují dýchací funkce u dospívajících s nadváhou. Aerobní trénink pozitivně ovlivňuje funkci plic.

Přestaňte kouřit

To nejhorší, co můžete svým plicím způsobit, je pravidelné kouření. Ať už se jedná o potahování z cigaret, dýmek nebo doutníků, kouření pouze zvyšuje riziko bronchitidy, CHOPN, rozedmy plic a rakoviny plic. Kouření je jednou z hlavních příčin plicních onemocnění a zejména rakoviny plic. Nejlepší je okamžitě přestat kouřit. Samozřejmě je zapotřebí hodně pevné vůle, abyste okamžitě přestali kouřit, pokud jste zarytý kuřák. Pokud se nemůžete odhodlat a okamžitě přestat, snižte frekvenci tohoto zlozvyku a snažte se přestat kouřit postupně.

Dýchejte s ochranou

Pokud pracujete jako horník, stavební dělník, mechanik, svářeč, malíř nebo při jakékoli jiné práci, při níž jste vystaveni prachu, chemikáliím, výparům nebo výfukovým plynům, nezapomeňte při práci nosit dýchací masku. Úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví upozornil, že statistiky prokázaly nárůst výskytu profesionálního astmatu na pracovištích, kde není k dispozici ochranné dýchací zařízení nebo dýchací maska. Nárůst plicních dysfunkcí byl pozorován také u zaměstnanců, kteří na takových pracovištích odmítají nosit jakoukoli ochranu dýchacích cest. Dýchací maska zabraňuje vdechování škodlivých chemických látek, prachu, výparů a výfukových plynů a je velmi důležité se na takových pracovištích chránit. Pokud žádnou z těchto prací nevykonáváte, můžete být vystaveni prachu a plísním při úklidu domácnosti nebo při pracích na zahradě u domu. Proto nezapomeňte nosit roušku i při úklidových pracích doma.

Kontrola znečištění ovzduší v interiéru

Znečištění venkovního ovzduší nemůžeme ovlivnit. Můžeme však přijmout jednoduchá a účinná opatření ke kontrole znečištění ovzduší uvnitř našich domovů. Chcete-li zabránit znečištění vzduchu v interiéru, prvním krokem je nákup osvěžovačů a čisticích prostředků šetrných k životnímu prostředí. Ke kontrole znečištění ovzduší v interiéru přispívá také správný systém větrání a řádná údržba kotlů. Pokud máte domácí zvířata, buďte opatrní a nenechte zvířecí chlupy a srst létat kolem. Pravidelně vysávejte a čistěte párou koberce, které používáte, tkaniny na nábytku a také nábytek ve vaší domácnosti. Zkontrolujte, zda se v rozích a na stropě nevyskytuje plíseň, a používejte čističky vzduchu, které pomáhají snižovat znečištění částicemi a zvyšovat celkovou kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti.