Způsoby jak se vypořádat s Crohnovou chorobou přírodní léčbou
Břišní potíže jsou nejhorší, že? A u lidí, kteří trpí Crohnovou chorobou, se přízrak podrážděného žaludku neustále vznáší v pozadí. Crohnova choroba je zánětlivé střevní onemocnění, které má za následek zánět trávicího systému. Ačkoli při tomto onemocnění může dojít k zánětu kterékoli části trávicí soustavy, od úst až po řitní otvor, nejčastěji postihuje dolní konec tenkého střeva. Crohnova choroba obvykle způsobuje průjem a bolesti břicha. Mohou se u vás také vyskytnout příznaky, jako je horečka, úbytek hmotnosti a krvácení z konečníku.
I když není jednoznačně známo, co toto onemocnění způsobuje, může být příčinou zánětu abnormální reakce vašeho imunitního systému. Může mít také genetickou složku, protože bylo zjištěno, že se vyskytuje v rodinách. Crohnova choroba se bohužel nedá vyléčit, i když lidé s tímto onemocněním zažívají období remise a recidivy. K řešení jejích příznaků se často předepisují běžné léky a doplňky stravy. Také mnoho přírodních prostředků vám může pomoci nemoc lépe zvládat. Zvažte s pomocí svého lékaře následující možnosti a dejte svůj stav do pořádku!
Další zajímavé články z kategorie ZdravíUpravte svůj jídelníček: Vyhněte se syceným nápojům, zelenině s vysokým obsahem plynů a potravinám s vysokým obsahem vlákniny
Některé potraviny a nápoje mohou dráždit váš trávicí trakt a zhoršovat příznaky, pokud máte Crohnovu chorobu. Protože všichni lidé nereagují na určité potraviny stejně, je důležité vést si potravinový deník a sledovat, co by mohlo vyvolat vaše příznaky. Zde je několik dietních tipů, které jsou obvykle užitečné:
Kořeněná jídla, sycené nápoje, tučná jídla a mléčné výrobky mohou být „spouštěcími“ potravinami, které způsobují příznaky, jako jsou plynatost, nadýmání, bolesti břicha, křeče a průjem. Vyhněte se jim, abyste příznaky lépe zvládli a dali střevům čas na uzdravení.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou zeleninové slupky, popcorn, ořechy a zelenina jako brokolice, fazole a květák, mohou způsobovat plynatost. Za hlavního viníka je zde považována nerozpustná vláknina, která je obtížně stravitelná a způsobuje plynatost a nadýmání. Rozpustná vláknina naopak může pomoci zmírnit průjem tím, že absorbuje vodu ve střevech. Mnoho potravin obsahuje oba druhy vlákniny, ale loupání a vaření ovoce a zeleniny, a odstraňování semen snižuje obsah nerozpustné vlákniny. A rafinované obiloviny mají méně nerozpustné vlákniny než celá zrna.
Konzumace velkého množství potravin může ztížit jejich trávení. Jezte proto raději častěji menší jídla než 3 velká jídla za den. Nezapomínejte také pít dostatečné množství tekutin.
Vyhýbání se alkoholu, kofeinu a tabáku může příznaky zmírnit.
Při úpravě jídelníčku spolupracujte s dietologem, abyste zajistili splnění svých výživových potřeb. Odborník na výživu vám také doporučí potraviny, které posílí váš organismus. Předpokládá se například, že na vzniku Crohnovy choroby se významně podílí oxidační stres způsobený nerovnováhou mezi volnými radikály a antioxidanty, které jim mohou čelit.
Pro zlepšení obranyschopnosti organismu proto budete potřebovat potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou rajčata, borůvky, třešně, papriky a dýně.
Pijte čaj z citronové trávy
Citronová tráva je voňavá bylina obvykle používaná v asijské kuchyni, která má mnoho léčivých vlastností. A může pomoci i těm, kteří trpí Crohnovou chorobou. Když je vaše tělo zraněné nebo bojuje s infekcí, aktivuje se váš imunitní systém a spustí zánět. Ten vyšle do problematické oblasti záplavu bílých krvinek, aby vaše tělo ochránily. Pokud však máte chronické zánětlivé onemocnění, jako je Crohnova choroba, zánět přetrvává a bílé krvinky nakonec působí proti zdravým tkáním. Citral, sloučenina obsažená v citronové trávě, však dokáže potlačit určité bílé krvinky známé jako lymfocyty, které se na zánětu podílejí.
Ponořte několik stonků citronové trávy do vroucí vody a připravte si osvěžující a léčivý čaj. Ten si dopřejte každý den. Nezapomeňte před louhováním odříznout kořeny, odstranit případné listy a základnu stonků jemně pohmoždit.
Dejte si rybí tuk
Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybím tuku mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci lidem s Crohnovou chorobou. Jednoroční studie zjistila, že užívání 2,7 g rybího oleje denně více než zdvojnásobilo šanci na udržení remise. Rybí tuk přijímejte prostřednictvím tučných ryb, jako jsou sleď, losos a makrela. Poraďte se se svým odborníkem na výživu a prozkoumejte, zda byste měli mít doplněk stravy s rybím tukem.
Užívejte psyllium a probiotika
Probiotika neboli užitečné bakterie mohou řešit řadu onemocnění, jako je průjem, syndrom dráždivého tračníku a vaginální infekce. A ukazuje se, že osídlením střev těmito „dobrými“ bakteriemi může pomoci i při Crohnově chorobě. V jedné studii byly lidem trpícím Crohnovou chorobou podávány bakterie Bifidobacterium a Lactobacillus a také psyllium. Psyllium je druh vlákniny, která má prebiotickou aktivitu. To znamená, že podporuje růst probiotických bakterií ve střevech. Bylo zjištěno, že kombinace prebiotické vlákniny a probiotik významně snižuje skóre indexu, který měří zánětlivé střevní onemocnění i Crohnovu chorobu.
Probiotika jsou přirozeně přítomna ve fermentovaných potravinách, jako je jogurt, ale nezapomeňte, že různé kmeny bakterií mají různé účinky. Pokud tedy plánujete získat zdravou dávku probiotik z potravin, zkontrolujte si na etiketě, jaké bakterie obsahují.
Dejte si ananas pro bromelain
Bromelain je směs enzymů obsažených v ananasu, která pomáhá rozkládat bílkoviny. Má také protizánětlivé vlastnosti. Studie na zvířatech zjistily, že dokáže zahnat prozánětlivé buňky, které se podílejí na střevních zánětech.
Svačina z ananasu může pomoci zmírnit zánět spojený s Crohnovou chorobou. Protože však obsahují nerozpustnou vlákninu i fruktózu, někteří lidé nemusí ananasy dobře snášet. Pokud zjistíte, že ananasy vyvolávají příznaky, můžete místo nich zvážit doplňky stravy s bromelainem.
Přidejte do svého jídelníčku kurkumu
Kurkumin, sloučenina obsažená v kurkumě, má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Malá studie zjistila, že léčba 360 mg kurkuminu třikrát denně po dobu jednoho měsíce, po níž následovala léčba stejným množstvím čtyřikrát denně po dobu 2 měsíců, vedla ke zlepšení Crohnovy choroby. Zařaďte kurkumu do každodenního vaření, ať už jde o polévky nebo kari. Můžete si také uvařit uklidňující šálek kurkumového čaje.
Užívejte extrakt z indického kadidla
Ájurvédské přípravky obsahující pryskyřici z indického kadidlovníku neboli Boswellia serrata se tradičně používají k řešení zánětlivých onemocnění. Studie prokázaly, že tento prostředek může vést k remisi, která je podobná jako při konvenční léčbě. Sloučeniny známé jako pentacyklické triterpenové kyseliny obsažené v Boswellia serrata mají protizánětlivé účinky a mohou být příčinou jejích příznivých účinků.
K dispozici jsou standardizované extrakty pryskyřice z boswellie. Neměly by se však užívat nepřetržitě déle než 8 týdnů, protože mohou být škodlivé. Před použitím tohoto prostředku je také dobré poradit se s lékařem, pokud užíváte nějaké léky, protože se může s některými léky vzájemně ovlivňovat.
Pijte čaj z blatouchu bahenního
Marshmallow je dalším prostředkem, který může pomoci lidem s Crohnovou chorobou. Mluvíme zde však o bylině Althea officinalis, nikoli o sladkých dobrotách, které si opékáte nad táborovými ohni! Tato bylina pomáhá tím, že zklidňuje sliznici vystýlající trávicí trakt.
Čaj z blatouchu si připravíte tak, že 2-5 g sušeného listu nebo kořene spaříte šálkem vroucí vody. Šálek tohoto léčivého čaje si dopřejte třikrát denně, uleví se vám. Mějte však na paměti, že tento lék není vhodný pro diabetiky. Také vzhledem k tomu, že marshmallow může interagovat s lithiem i jinými léky, poraďte se se svým lékařem, pokud užíváte nějaké léky.
Vyzkoušejte homeopatické léky: Podophyllum, Mercurius a Veratrum album
Váš homeopatický lékař vám navrhne vhodný lék na Crohnovu chorobu na základě vaší individuální konstituce. V úvahu budou vzaty faktory, jako je vaše emocionální, psychická a fyzická skladba. Některé léky, které mohou být navrženy, zahrnují:
Podophyllum se používá u osob s explozivním průjmem, který se zhoršuje po jídle a zanechává vás unavené.
Mercurius se používá při nepříjemně páchnoucím průjmu, který může být doprovázen krevními výrony. Tento lék může být vhodný, pokud se u vás také objevují změny tělesné teploty a cítíte se unavení po střevních chvilkách.
Veratrum album se používá při vodnatém průjmu spolu s nadýmáním, žaludečními křečemi, vyčerpáním, zvracením a zimnicí.
Dejte šanci akupunktuře
Akupunktura se v Číně tradičně používá k léčbě zánětlivých střevních onemocnění. V jedné studii bylo lidem s Crohnovou chorobou podáno 10 akupunkturních sezení po dobu 4 týdnů. Nejenže u nich došlo ke snížení indexu, který měří intenzitu Crohnovy choroby, ale také bylo zjištěno, že léčba zlepšila kvalitu jejich života a celkovou pohodu. Při léčbě tohoto onemocnění mohou někteří akupunkturisté používat také moxování, při němž se na akupunkturní místa působí teplem pálením bylin. Při zkoumání této možnosti se však určitě poraďte s certifikovaným akupunkturistou.