Způsoby, jak se vaše vagína s přibývajícím věkem mění

Člověk by si myslel, že po všem tom chaosu, který nastane během puberty, bude mít váš reprodukční systém čas na odpočinek. Bohužel tomu tak není. S přibývajícím věkem pociťuje i vaše vagína důsledky stárnutí, stejně jako zbytek vašeho těla. Nejprve si vyjasněme terminologii. „Vagína“ je označení pro vnitřní kanál a otvor. To, co obvykle označujeme jako vagínu, která zahrnuje stydké pysky, klitoris a močovou trubici, se ve skutečnosti nazývá vulva.

Zde je několik způsobů, jak se může vulva s přibývajícím věkem měnit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Suchost

Již ve 20 letech mohou antikoncepční pilulky způsobovat suchost. Snížená lubrikace může vést k podráždění, svědění a bolestivému sexu, ale proti tomu se dá snadno bojovat pomocí lubrikačních přípravků. Je lepší používat neutrální varianty bez dalších příchutí nebo smyslových efektů, jako je zahřívání nebo brnění. Tyto chemické látky mohou podráždit citlivou pokožku v oblasti tam dole.

Zbarvení

Mezi dvacátým a třicátým rokem života je doba, kdy se většina žen rozhodne otěhotnět. Tato drastická tělesná změna s sebou přináší řadu hormonálních problémů. Neměla byste být překvapená, pokud se vám zdá, že kůže na vulvě docela ztmavla. Toto zbarvení je běžné i během menopauzy. Obvykle je to důsledek několika faktorů dohromady, ale léta praxe odstraňování chloupků mohou tyto účinky ještě zvýraznit. Pokud se tedy často holíte nebo depilujete, připravte se na to, že s přibývajícím věkem bude kůže v oblasti vašeho přirození tmavší.

Křečové žíly

Tlak vyvíjený na stydké pysky v důsledku těhotenství a porodu může způsobit křečové žíly. Jedná se o žíly, které se v důsledku nedostatečného krevního oběhu zvětšují a kroutí. Obvykle nezpůsobují žádnou bolest ani nepříjemné pocity. Způsobují však také značné zabarvení.

Poškození svalů

Nezřídka dochází k určitému poškození svalů a nervů ve vulvě v důsledku tlaku dělohy, který na ni působí. Naštěstí jsou tyto účinky několik týdnů po těhotenství zcela odstraněny. Vagína se vrátí do původního stavu, v jakém byla před těhotenstvím.

Řídnutí chloupků

S blížící se menopauzou může pokles hladiny estrogenu způsobit, že pubické ochlupení začne šedivět a řídnout. To znamená skvělou zprávu, protože se nebudete muset tolik holit. Mohou vám však začít růst chloupky na jiných nežádoucích místech, například v obličeji.

Zmenšování

Vagína je jedním z míst, kde chcete vidět vrásky a záhyby. Vrásky jsou známkou toho, že je pokožka dostatečně zvlhčená. S přibývajícím věkem však máte tendenci v této oblasti ztrácet tuk a kolagen. V důsledku toho má kůže na vulvě tendenci být sušší a méně pružná. Ve skutečnosti se vám může zdát, že se celá oblast zmenšuje, protože vaše kůže má tendenci vypadat vytahaně.

Elasticita

Je všeobecně známo, že vagína má s přibývajícím věkem tendenci ztrácet pružnost. Bohužel tato ztráta pružnosti může způsobit, že je vagína náchylná k drobným trhlinkám, zejména při sexu. To může zvyšovat pravděpodobnost vzniku infekcí.

Změny pH

Možná jste slyšeli, že vagína má svou vlastní citlivou hladinu pH, kterou je třeba udržovat. S přibývajícím věkem se vagína stává kyselejší, což zvyšuje náchylnost k infekcím. Používání voňavých mýdel nebo dámských hygienických přípravků může situaci ještě více vyvést z rovnováhy, proto je nahraďte čistou, jemnou žínkou a vlažnou vodou. Věřte tomu nebo ne, ale to je vše, co potřebujete!

Změny libida

U některých žen dochází ke snížení sexuální touhy, ale nemusí to být vždy biologické. Sex se může stát bolestivým kvůli snížené lubrikaci. Protože většina žen bolest očekává, mají tendenci napínat pánevní svaly, což situaci jen zhoršuje. Zde je návod, jak si sex opět zpříjemnit.

Pravidelné cvičení a protahování pánevního dna vám pomůže uvolnit pánevní svaly a zmírnit napětí.

Proti suchosti pijte hodně vody a zůstaňte hydratovaní.

Do svého jídelníčku můžete také zařadit určité množství zdravých tuků, které pomáhají podporovat lubrikaci.

Zařaďte do svých sexuálních hrátek dostatek předehry, abyste se ujistila, že jste dobře vzrušená.

Pokud máte možnost, je rozhodně výhodnější pokračovat v pravidelném sexu, protože to může pomoci zabránit vysychání a ztenčování poševních stěn. Pokud tuto možnost nemáte, může vám pomoci i sólo sex neboli masturbace.

Prolaps

Extrémní ztráta elasticity má za následek stav zvaný prolaps a v různé míře postihuje určité procento žen. V tomto případě mohou svaly a vazy držící dělohu na místě zeslábnout a způsobit její prověšení do porodních cest. V mírných případech nemusí ženy pociťovat žádné příznaky. V těžších případech se však děloha může posunout tak daleko, že klesne mimo vagínu. Naštěstí se tomuto problému můžete vyhnout prováděním Kegelových cviků, pravidelnou fyzickou aktivitou a užíváním estrogenové substituční terapie během menopauzy.

Všechny tyto změny jsou s přibývajícím věkem zcela přirozené a obvykle nejsou škodlivé. Pokud vám však způsobují jakékoliv potíže, poraďte se se svým gynekologem, abyste našla prostředky k nápravě těchto změn. Dělejte vše, co vám umožní cítit se ve svém těle mnohem příjemněji.

Foto: Pixabay.com
Autor: Adam Novotný
Zdroje: WebMD , Health , Self