Způsoby, jak se může vaše pleť po padesátce zlepšit

Pokud se děsíte padesátky, můžete se na něco těšit. Vaše pleť může být nejlepší, jakou jste kdy měli. Většina žen se domnívá, že padesáté narozeniny jsou pro krásnou pleť smrtícím úderem. Ale možná to nakonec nebude tak hrozné. Dvacátá léta jsou obvykle oslavována jako nejlepší období vaší pleti, ale kolik z nás mělo ve skutečnosti skvělou pleť ve dvaceti? Pokud vás ve dvaceti trápila růžovka, akné a velké póry, měli byste se na padesátku těšit. Zde je sedm způsobů, jak by se vaše pleť mohla po padesátce zlepšit.

Přestanou se vám dělat pupínky

U většiny žen je akné způsobeno hormony v jejich těle, nikoliv nějakými vnějšími faktory. Vaše tělo produkuje estrogen a progesteron, které jsou nezbytné pro jeho normální fungování. Tyto hormony se však musí vzájemně vyvažovat, jinak mohou způsobit chaos. Každý měsíc kolem menstruačního cyklu se oba tyto hormony stávají nestabilními a nevyváženými. To může vést k výskytu akné u žen bez ohledu na jejich věk. Po menopauze se hladiny obou těchto hormonů sníží a stabilizují. Pokud jste celý život trpěli úpornými pupínky, které nedokázal vyléčit žádný tea tree olej, benzoylperoxid ani napařování, menopauza vám konečně zajistí čistou pleť.

Zlepšení projevů růžovky způsobené hormonálními změnami

Pokud vaše růžovka pramení z hormonálních faktorů, menopauza by ji mohla pomoci dostat pod kontrolu. Je důležité si uvědomit, že všechny formy růžovky se po menopauze nezlepší. Růžovka z bakteriálních nebo plísňových příčin nemusí vykazovat žádné známky ústupu ani po padesátce. Pokud však máte čistě hormonálně podmíněnou růžovku, můžete očekávat, že se vaše pleť zlepší. Toto zlepšení nastane až poté, co skutečně projdete menopauzou a vaše hormony se stabilizují. Když procházíte menopauzou, vaše hormony jsou ještě více nevyrovnané, což může vaši růžovku zhoršit.

Vaše pleť se méně mastí

Vaše hormony řídí vše ve vašem těle, dokonce i vaše mazové žlázy. Nestabilní hormony nebo nadprodukce některých z nich mohou způsobit, že vaše mazové žlázy produkují více mazu. Když však dosáhnete menopauzy, hladina těchto hormonů se sníží a vaše žlázy neprodukují tolik mazu jako dříve. Pokud jste vždy měli lesklou pleť, kterou jste museli každou půlhodinu otírat, menopauza tomu může učinit přítrž. To vám také pomůže získat čistší pleť, protože méně mazu znamená, že se v pórech hromadí méně bakterií. Vaše padesáté narozeniny mohou být ideální dobou pro přechod na jemné, krémovější čisticí prostředky, protože už nepotřebujete drsné mycí prostředky na obličej, které vysávají mastnotu.

Vaše póry se zmenší

Mohou se vaše póry s přibývajícím věkem skutečně zmenšovat? Velké póry jsou způsobeny nadměrnou produkcí mazu. Pokud máte mastnou pleť, může se vám v pórech hromadit maz, ztvrdnout a ucpat je. Tím se stěny pórů rozšiřují, takže se zdají být větší. S menopauzou se vaše pleť také méně mastí, takže se póry začnou zmenšovat. Menopauza může dokonce přinést konec černých teček, což je další vedlejší účinek mastné pleti.

Začnete si více všímat zdravotních problémů

Ve dvaceti letech jste své pleti nevěnovali téměř žádnou pozornost. V padesáti však dokonale znáte každý centimetr svého těla, a tak jste schopni okamžitě rozpoznat, pokud je něco v nepořádku. Pokud se vám nějaké znaménko nezdá, můžete si ho okamžitě všimnout a nechat si ho prohlédnout. Včasné zachycení je zásadní pro léčbu rakoviny kůže. Pokud ji léčíte v raném stádiu, rakovina kůže vás ohrožuje jen zřídka.

Lépe se staráte o svou kůži

Dvacátá léta jsou obvykle ve znamení probdělých nocí, pití a spaní s nalíčenou pletí. Většina z nás sotva používala opalovací krém, když se opalovala na pláži, a neměla trpělivost věnovat své pleti čas každý den. To vše se obvykle s přibývajícím věkem změní. S dospělostí roste vědomí, že je to jediné tělo, které máte, a proto je třeba se k němu chovat slušně. Začneme lépe jíst, méně pít a věnovat více času péči o pleť. Účinky těchto změn se mohou projevit zdravější a zářivější pletí, než jste kdy měli.

Stanete se sebevědomější

Po padesátce se budete ve své kůži cítit lépe než kdykoli předtím. Již od dospívání většina z nás trpí hlubokou nejistotou a zcela pokřivenou představou o sobě samé. Byli jsme bombardováni dokonalými modelkami a říkali nám, že musíme vypadat jako ony, jinak jsme nepřitažliví. Většinu našeho mládí jsme strávili trápením se nad svými nedostatky a hrozným pocitem ze sebe samých. S přibývajícím věkem však získáváme větší sebevědomí. Přestáváte se srovnávat s ostatními a vážíte si své pleti a těla takového, jaké je. V padesáti se na sebe konečně budete moci podívat do zrcadla a cítit se šťastní, když uvidíte svůj odraz.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Prevention