Způsoby, jak se chránit před rizikem virové hepatitidy
Virová hepatitida je běžná a život ohrožující infekce jater způsobená viry hepatitidy A, B, C, D a E. Mezi příznaky patří silná nevolnost, zvracení, bolesti břicha, únava, malátnost a žloutenka. Na celém světě žijí miliony lidí s chronickou hepatitidou B nebo chronickou hepatitidou C.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíRůzné typy virů hepatitidy
Přestože existují různé typy virů hepatitidy, nejčastější je infekce viry hepatitidy C. Abychom pochopili, jak hepatitidě předcházet, je důležité porozumět tomu, jaký typ způsobuje jakou infekci.
Virus hepatitidy A se šíří konzumací nápojů nebo potravin, které byly kontaminovány výkaly nakažené osoby.
Hepatitida B se přenáší na novorozence od infikované matky během porodu. Tento typ se může šířit také výměnou kontaminovaných tělních tekutin, jako je krev a sperma.
Hepatitida C se rovněž šíří kontaktem s krví nakažené osoby. Tento typ se často vyskytuje u nitrožilních uživatelů drog a při nebezpečném injekčním užívání.
Hepatitida D se přenáší kontaktem s infikovanou krví.
Hepatitida E se šíří především kontaminovanou pitnou vodou.
Ačkoli se jedná o velmi děsivé onemocnění, virové hepatitidě lze předcházet přijetím některých jednoduchých opatření v rámci životního stylu. Zde je 6 způsobů, jak se můžete vyhnout riziku virové hepatitidy a tím ochránit zdraví svých jater.
Udělejte z mytí rukou nutnost
Mytí rukou dezinfekčním mýdlem nebo tekutým přípravkem by se mělo stát normou pro každého. Škodlivé patogeny včetně virů hepatitidy se mohou uchýlit na vaše ruce a dostat se do vašeho těla, pokud ruce zůstanou nečisté. Zejména pokud jste zdravotnický personál, měli byste toto pečlivě dodržovat. Správnou hygienu rukou s použitím mycích nebo dezinfekčních prostředků je třeba praktikovat několikrát denně.
Nepijte a nejezte rizikově
Omytím jakéhokoli ovoce a zeleniny před jídlem můžete snížit pravděpodobnost kontaminace potravin. I pokud jde o pitnou vodu, volte vodu čištěnou nebo převařenou a vychlazenou. Pokud často cestujete, držte se balené vody a vyhýbejte se ledu. Zjistilo se, že lidé, kteří jedí syrové druhy měkkýšů, jako jsou ústřice, škeble a mušle, se také mohou nakazit žloutenkou typu A. Vyvarujte se proto ohrožení svého zdraví tím, že budete jíst a pít čistě.
Předcházejte vystavení se infikované krvi
Pokud jste ošetřovatel nebo zdravotnický pracovník, měli byste být dvojnásob opatrní a chránit se před náhodným poraněním vpichem jehly při manipulaci s infikovanými pacienty. Podobně jako HIV je hepatitida B a C běžná mezi narkomany, kteří sdílejí jehly.
Praktikujte bezpečný sex
Stejně jako jakákoli jiná sexuálně přenosná nemoc se i žloutenka může šířit nechráněným pohlavním stykem. V zájmu svého partnera i sebe sama používejte při sexu kondomy. Přímý kontakt s krví, spermatem, vaginálním sekretem a výkaly při souloži s infikovaným partnerem může zvýšit vaše šance na nákazu touto nemocí.
Vyhněte se kosmetickým zákrokům v nesterilním prostředí
Tetování, piercing a dobře udržované nohy a nehty vypadají opravdu skvěle. Než se však takovému zákroku podrobíte, dobře si prohlédněte salon nebo tetovací studio, ve kterém se nacházíte. Nezapomeňte využít služeb renomovaného tatéra nebo kosmetičky. Ujistěte se, že vybavení používané k zákroku je nové a sterilizované.
Zjistilo se, že tetování je stejně rizikové jako sdílení infikovaných jehel a transfuze krve. Pokud potřebujete profesionální manikúru nebo pedikúru, vezměte si na ni své osobní kleštičky a pilníky, abyste se vyhnuli riziku nákazy.
Očkujte se proti žloutence
Nejlepším způsobem, jak zabránit potenciálně smrtelné infekci žloutenkou, je preventivní očkování proti žloutence typu A a B. Lze jej podat ve 2-3 dávkách a doporučuje se zejména cestovatelům, kteří navštěvují místa se špatnými hygienickými podmínkami. Očkování se doporučuje i zdravotníkům, kteří jsou v kontaktu s pacienty. Vakcíny vás mohou před infekcí chránit přibližně 15-20 let.
Přestože se jedná o onemocnění, kterému lze předcházet, výskyt lidí, kteří onemocní žloutenkou, stoupá. Osvojte si výše uvedené rady a předejděte riziku nákazy.
Foto: Pixabay.com
Zdroje: Cleveland Clinic , WebMD