Způsoby, jak o sebe pečovat, když bojujete s depresí
Úzkost a depresi v současné době hlásí více lidí než kdykoli v historii. V současné době je více prostoru a akceptace pro lidi, kteří mohou požádat o pomoc při řešení problémů, které přicházejí s mírnými až závažnými duševními onemocněními. Léčba může sahat od předepsaných léků až po různé možnosti terapie. S podporou rodiny, přátel a poradců pro duševní zdraví se mnoha lidem daří překonávat své potíže. Hlavní odpovědnost za zvládání nemoci však nese jednotlivec a možnosti léčby toto úsilí podporují. Péče o sebe sama je při zotavování stejně důležitá jako léčba a existuje mnoho jednoduchých způsobů, jak si člověk může v těžkém období pomoci. Níže uvádíme několik způsobů, jak o sebe můžete pečovat na cestě k zotavení.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíSociální vazby (Navázání kontaktu s lidmi ve vašem okolí může pomoci zvýšit sociální podporu)
Když se uvnitř cítíte hrozně, je často lákavé zavřít se v temné místnosti a držet se dál od lidí. Nicméně utápění se v sobě není nikdy dobrou volbou, protože se pak nakonec cítíte jen hůř. Pocity viny a bezcennosti mohou být při depresi výrazné a mohou způsobit, že se budete cítit jako přítěž, když se budete snažit navázat kontakt s lidmi ve svém okolí. Pokud vám tyto pocity příliš překážejí, promluvte si o nich s terapeutem, ale vždy se snažte navázat kontakt. I něco tak jednoduchého, jako je textová zpráva, vám může pomoci cítit se s lidmi více spojeni.
Rutina (Rutina vás může udržet produktivní a výkonné)
Dodržování známé rutiny může usnadnit řešení problémů. Známá rutina organizuje váš život za vás a může vám pomoci být produktivní, aniž byste na sebe vyvíjeli příliš velký tlak. Když se cítíte v depresi, může být obtížné najít motivaci k nějaké činnosti a zavedená rutina vás může zbavit nutnosti naplánovat si na daný den nějakou činnost. Dělat každý den něco známého může pomoci zvýšit vaši efektivitu a může vám pomoci vštípit dobrou pracovní morálku do budoucna.
Vděčnost (Praktikování vděčnosti může mít silný účinek proti depresi)
Vděčnost je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak překonat depresi. Počítání požehnání vám může připomenout dobré věci ve vašem životě a zlepšit vaši náladu. Mnoho lidí může mít pocit, že nemají za co být vděční, a tato rezignace může být součástí depresivní epizody, ale i vděčnost za slunečný den vás může nastartovat. Zpočátku se může zdát obtížné najít důvody, ale když budeme pokračovat v praktikování vděčnosti, začneme si více uvědomovat úžasné věci v našem životě. Vděčnost se stane zvykem, když v ní budeme pokračovat, a má pozitivní dopad na kvalitu našeho života.
Cvičení (Cvičení udržuje naši mysl i tělo zdravé)
Bylo prokázáno, že cvičení překonává účinky deprese a úzkosti. Cvičení nejenže uvolňuje endorfiny, které mohou snížit vnímání bolesti v našem těle, ale také uvolňuje neurotransmitery, které zlepšují naši náladu. Fyzická aktivita také snižuje náš psychický a fyzický stres a udržuje naše tělo v kondici a zdraví. Většina lidí, kteří cvičí, také uvádí vyšší sebevědomí a lepší důvěru ve své schopnosti.
Příroda (Příroda má pozitivní vliv na naše duševní zdraví)
Účast na aktivitách, které zahrnují přírodu, jako je pěší turistika, trekking nebo návštěva parku, může pomoci snížit účinky deprese. Když se cítíme v depresi, naše tělo produkuje nižší hladinu serotoninu a vystavení slunečnímu světlu při pobytu venku produkuje v našem těle více serotoninu. Pobyt v přírodě nám navíc může pomoci v klidu se zamyslet nad svým životem a poskytnout nám nadhled nad tím, jak žijeme. Studie Institutu pro evropskou politiku životního prostředí zjistila, že lidé, kteří žijí uprostřed přírody, mají nižší riziko vzniku deprese po celý život. Jiná studie zjistila, že pobyt v přírodě po dobu 30 minut může snížit výskyt deprese o 9 %.
Mindfulness (Všímavost má významný vliv na léčbu deprese a úzkosti)
Přílišné přemýšlení o budoucnosti nebo minulosti může vést k depresi a úzkosti. Například pokud někoho pronásleduje zážitek z minulosti, který vyvolal depresi, nebo se bojí, že budoucnost nikdy nevyjde v jeho prospěch, může nastartovat a udržovat pocity deprese. Všímavost učí setrvávat v přítomném okamžiku a četné studie prokázaly její význam při léčbě deprese a úzkosti. Ukázalo se, že meditace všímavosti fyzicky mění mozek tak, že snižuje stres a negativní emoce a zároveň podporuje pocit klidu a míru.