Známky toho, že vás partner podvádí na Facebooku

I když nejde o sex, může být bolest z nevěry skutečná. S nástupem sociálních médií se objevil nový druh nevěry – digitální flirtování a intimnosti, které porušují hranice manželství. K příznakům tohoto typu nevěry patří, že váš partner je často zahloubán do svého telefonu nebo že je svým telefonem posedlý. Dalším znamením, na které je třeba si dát pozor, je partner, který se neustále brání, pokud jde o to, kolik času tráví na svém telefonu.

Digitální flirtování a intimnosti

Za léta své praxe klinického psychologa jsem se na vlastní kůži přesvědčila, že nevěra má mnoho podob, od sexu mimo navázaný vztah až po skrývání tajného bankovního účtu. S příchodem sociálních médií se však objevil nový druh nevěry – digitální flirtování a intimnosti, které porušují hranice manželství nebo partnerského vztahu. Některé nedávné výzkumy totiž naznačují nejen to, že aktivní uživatelé Facebooku, Instagramu a Twitteru jsou kvůli používání sociálních médií vystaveni zvýšenému riziku konfliktů ve vztahu, ale že tato aktivita významně koreluje se zvýšeným rizikem nevěry a rozvodu.

Mírný osobní flirt je často prchavý a povrchní, ale když se komunikace rozšíří na sociální média, textové zprávy a e-maily, váš partner se stává nepřetržitě dostupným pro pokušení a zvýšené citové spojení. „Podvádí mě?“ můžete se ptát. Tato otázka však nemusí být tak černobílá, jak si myslíte.

Ať už někdo skutečně provozuje sex mimo vztah, nebo ne, zde je šest příznaků, že partnerova online aktivita ohrožuje váš vztah. (Používám zde zájmeno „on“, ale nevěra samozřejmě přesahuje hranice pohlaví a sexuální orientace).

Neustálé používání telefonu

V rámci svých textových konverzací se často ztrácí v myšlenkách a nikdy se nepodělí o to, o čem jsou. Nutkavé používání chytrých telefonů může být v romantických vztazích neustálým zdrojem třenic, protože jeden z partnerů se cítí odříznutý od osoby, která se více věnuje zařízení než osobnímu rozhovoru, který by měli vést. Když se váš partner pochechtává nebo jinak emotivně reaguje na své zařízení, ale přitom se nesnaží vám sdělit, co se mu právě honí hlavou, vytváří to mezi vámi tlustou zeď. Ne, neměli byste od nikoho očekávat, že bude otevřenou knihou o každé věci, kterou dělá online – hranice a určitá míra soukromí mají v každém zdravém vztahu důležité místo. Ale pokud ho digitální konverzace často odvádějí od přítomnosti s vámi a on se nesnaží tuto trhlinu překlenout, pak jeho pozornost a priority mohou ležet jinde.

Zprávy v pozdních nočních hodinách

Dostává zprávy v jakoukoli hodinu, včetně pozdních nočních hodin. Kdyby před dvaceti lety zavolal vašemu partnerovi kamarád nebo spolupracovník v jedenáct večer, zatímco jste se oba chystali ke spánku, pravděpodobně by vás to zaskočilo. Chytré telefony však vše změnily a postupně se stalo přijatelnějším psát někomu zprávy – a dokonce očekávat odpověď – dlouho do tradičně intimních, pozdních nočních hodin. Zcestná zpráva od přátel pozdě v noci nemusí být nutně důvodem k obavám a některé páry se skutečně rozhodnou usínat na svých zařízeních, bok po boku. Když si však jeho online konverzace začnou pravidelně razit nechtěnou cestu do vaší ložnice pozdě v noci, ať už z jeho iniciativy, nebo z iniciativy druhé osoby, pak už možná hrajete druhé housle v jiném vztahu.

Skrývá aktivitu na Facebooku

Probudila jste se a viděla ho na Facebooku nebo na telefonu, ale když vás uvidí, rychle ho odloží. S tím, jak stále více lidí spí se svými chytrými telefony – což podle důkazů zrovna nepodporuje zdravý spánkový režim – roste i pravděpodobnost, že někdo má soukromou online komunikaci. Jedna věc je, že ve tři ráno nečinně surfuje po Facebooku – ale pokud se to před vámi zoufale snaží skrýt, když se náhodou probudíte, musíte se ptát proč.

Skrývá komunikaci na telefonu

Je velmi fyzicky majetnický vůči svému telefonu nebo iPadu. Lidé, kteří se chovají nevhodně a snaží se to skrýt, mají často zvýšenou ostražitost před tím, aby je někdo nepřistihl, a to můžete vidět na jejich automatickém fyzickém chování. Pokud se zdá, že svůj telefon téměř nutkavě chrání, zavírá okna prohlížeče nebo vás chrání před tím, abyste byť jen letmo zahlédli jakoukoli jeho komunikaci, je vysoká pravděpodobnost, že se zoufale snaží, abyste ji neviděli – pravděpodobně z nějakého důvodu. To se může projevit zvýšenou reakcí úleku nebo podrážděností, pokud z nevinného důvodu zvednete jeho telefon.

Přátelé na Facebooku

Vidíte lidi, kteří komentují jeho zeď na Facebooku a sdílejí interní vtipy, a vy netušíte, kdo to je. Mnoho lidí nedokáže poznat ani všechny své vlastní přátele na Facebooku, natož přátele svého partnera. Všichni můžeme mít v seznamu přátel spolupracovníky, přátele přátel a náhodné lidi z debatního týmu ze střední školy, které by náš partner nedokázal ani poznat. Pokud je však někdo na zdi vašeho partnera a zdá se, že s ním prožívá důvěrné vztahy a srší humorem, do kterých vy nejste zasvěceni, může být skutečnost, že o této osobě nemluvil, známkou toho, že je opravdu co skrývat.

Tráví hodně času na telefonu

Brání se kvůli tomu, kolik času tráví na telefonu, nebo se vás dokonce snaží obvinit ze špatného chování. Pokud váš partner dělá něco, o čem ví, že by neměl, může nejprve přejít do útoku nebo si vytvořit zásoby obranných prostředků v zoufalé snaze odrazit vás od toho, abyste si toho všimli. Možná se ani nepustí do jediné diskuse o tom, kolik času tráví na telefonu, nebo rychle rozebírá vaše online návyky. Proč by se kvůli tomu měl tak rozčilovat? Může to být znamení, že se chrání před něčím, co už ví, ale nechce, abyste to věděli.