Změny zraku během těhotenství a co je způsobuje
Těhotenství není snadný úkol. Těhotné matky procházejí v těhotenství mnoha problémy jak fyzickými, tak emocionálními. Nejčastějšími příznaky či nepříjemnostmi, které nastávající maminky zažívají, jsou ranní nevolnosti, zácpa, žaludeční potíže. Existují však i další nepříjemné pocity, které nejsou příliš časté, jako například změny zraku. Změny vidění jsou sice normálním a pravidelným příznakem těhotenství, ale někdy mohou mít dlouhodobé následky i po skončení těhotenství. Některé ženy zaznamenají drastické změny zraku ještě předtím, než si uvědomí, že jsou těhotné.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíCo způsobuje rozmazané vidění u těhotných žen?
Vše, co v těhotenství zažíváte, lze připsat na vrub vašim hormonům. Vaše hormony jsou skutečnými hráči, kteří způsobují všechny potíže a nepříjemné příznaky při těhotenství. Hormony mohou ovládat vaše nohy, ruce a také oči. Jestliže vaše hormony mohou způsobit, že vám otékají kotníky, mohou také způsobit, že se vám v oku hromadí tekutina. Ačkoli je zadržování tekutin běžným příznakem v těhotenství, může mít vliv na vaši rohovku. Při nahromadění tekutiny v oku může dojít ke ztluštění čočky a rohovky, čímž se změní tlak tekutiny v oční bulvě. To nakonec vede k rozmazanému vidění a může způsobit, že vidíte mlhavě.
Těhotenské hormony navíc ovlivňují produkci slz, čímž ji snižují natolik, že se snižuje jasnost a ostrost vidění. V těhotenství se ve vašem těle zvyšuje produkce progesteronu, čímž dochází ke změkčení tkání rohovky, což nakonec vede k rozmazanému vidění.
Jaké jsou příznaky?
Ačkoli je rozmazané vidění během těhotenství běžné, někdy může být příznakem většího základního problému. Zde jsou příznaky, se kterými se můžete setkat:
- Podráždění očí.
- Suché oči.
- Dvojité vidění.
- Skvrny ve vidění.
- Nepříjemné pocity.
Rozmazané vidění může být někdy příznakem závažnějšího problému. Rozmazané vidění a další problémy se zrakem mohou někdy poukazovat na složitější situaci, jako je například preeklampsie. Preeklampsie je závažný stav, který postihuje přibližně 3 až 5 procent všech těhotenství. Mezi příznaky patří vysoký krevní tlak a změny zraku, jako je rozmazané vidění, světloplachost nebo dokonce dočasná slepota. Pokud jsou změny zraku doprovázeny dalšími příznaky, jako jsou bolesti hlavy, zvracení, bolesti břicha, otoky, musíte okamžitě navštívit svého lékaře. Rozmazané vidění může také poukazovat na několik dalších onemocnění, jako je těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak a těhotenská hypertenze.
Další možné změny očí během těhotenství
Během těhotenství ovlivňují vaše hormony slzné žlázy, které jsou zodpovědné za produkci slz. Hormony působí na tyto žlázy a snižují produkci slz, čímž způsobují suchost očí.
Těhotenství může být někdy doprovázeno snížením nitroočního tlaku. Tento účinek může být výraznější u žen trpících oční hypertenzí. Po prvním trimestru může mít těhotenství příznivý vliv také na ženy trpící chronickou uveitidou, které často uvádějí nižší výskyt vzplanutí po zbytek těhotenství.
Ptóza neboli pokleslá víčka jsou dalšími častými příznaky během těhotenství. Ptóza je obvykle jednostranná, což znamená, že se vyskytuje pouze na jedné straně. Většinou je způsobena stresem a výkyvy hormonů.
Léčba rozmazaného vidění během těhotenství
Váš ošetřující lékař s největší pravděpodobností nebude dělat nic, aby napravil vaše rozmazané vidění během těhotenství, pokud není extrémně závažné. Lékař vám doporučí počkat alespoň šest měsíců po porodu, než podstoupíte jakýkoli typ korekční operace. Také pokud plánujete mít děti, zdržte se jakéhokoli korekčního zákroku nejméně šest týdnů před početím. Šest měsíců před početím přestaňte používat kontaktní čočky.
Někdy se může stát, že i po porodu budete trpět rozmazaným viděním. Je však normální, že se tak děje i několik týdnů po porodu. Váš oční lékař vás s největší pravděpodobností požádá, abyste počkala, až se vaše oči samy zahojí. Pokud plánujete porod nebo již dítě čekáte, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem o všech možných změnách a následcích souvisejících se zrakem a hormonálními změnami.