Zkoumání návyku lhaní u dětí s ADHD abyste jim mohli pomoci

Děti s ADHD mohou být náročné, ale samy toho zvládají hodně. Způsob, jakým se každé dítě při řešení tohoto stavu chová, se u každého případu liší. Jednou z věcí, která se však pro dítě může stát problémem, je zvyk lhát. Děti s ADHD mohou svým rodičům často lhát. Je to velmi častý problém. V některých případech se však děti mohou uchýlit i k rozmazávání pravdy, což je také může mnohokrát dostat do problémů. Lhaní se však u dětí může velmi rychle stát zvykem. Pokud má tedy vaše dítě s ADHD tento problém, je na čase porozumět problému trochu hlouběji, abyste mu mohli pozitivně pomoci.

Chcete-li svému dítěti pomoci vypořádat se s tímto problémem, musíte pochopit důvody jeho chování. Zde je tedy několik důvodů, proč děti s ADHD mohou svým rodičům lhát.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Lhaní, aby se vyhnulo odpovědnosti

Řekněme, že požádáte své dítě, aby si šlo uklidit pokoj, a když ho později zkontrolujete, vaše dítě řekne, že je práce hotová. Pak ale vyjdete nahoru a najdete své dítě na špinavé posteli, jak si čte nebo hraje. To může být určitě k vzteku. Zlobit se na dítě však v tomto případě nemusí pomoci. Dítě by lhalo, aby se vyhnulo odpovědnosti za své činy. Ale skutečným důvodem může být jeho neschopnost udělat svou povinnost, aniž by se rozptylovalo jinými věcmi. Vaše dítě může mít problém s plánováním a prováděním práce. Lhaní mu tedy připadá rozumné poté, co se mu nepodařilo úkol splnit.

Slabé funkční schopnosti

Dalším důvodem, proč děti s ADHD lžou, je jejich neschopnost promyslet své jednání. Některé děti s ADHD mají slabé schopnosti exekutivního fungování. Některé děti nejsou schopny zpracovat takové věci, jako jsou důsledky lhaní, myšlenka udělat něco teď v porovnání s pozdějším časem, řízení času a organizace a pochopení konceptu, že jejich jednání je přivede do problémů. Křičet na dítě mu tedy nemusí pomoci přijít na způsob, jak fungovat.

Jak pomoci dítěti se vypořádat se lhaním

Nemusíte se na své dítě zlobit, pokud vám stále lže. Snažte se pochopit pohnutky, které ho k jeho jednání vedou, a pak mu pomozte pochopit, proč je jeho jednání špatné a co lze udělat pro to, aby se to změnilo.

1. Rozdělte to

Pokud má vaše dítě špatné realizační dovednosti a zvyk opouštět své povinnosti v polovině, rozdělte mu povinnosti na jednotlivé kroky a pak mu zadejte práci. Když ji dítěti rozdělíte, bude pro něj snazší ji vykonat. Vaše dítě by nelenilo, kdyby k tomu nemělo důvod.

2. Neberte si to osobně

Pokud vám vaše dítě lhalo, neberte si to osobně. Vaše dítě se jen snaží najít způsob, jak se vypořádat se svými problémy. Proto místo toho, abyste se zlobili, nechte to občas být. Vaše dítě vaši laskavost z dlouhodobého hlediska ocení.

3. Buďte zodpovědní

Snažte se jim nedávat úkoly a pak se jich opakovaně ptát, zda je splnily. Pokud jste dítě požádali, aby něco udělalo, prostě jděte a zkontrolujte, zda je to hotové. Pokud to vaše dítě neudělalo, pak ho prostě požádejte, aby nechalo všeho ostatního a pustilo se do toho znovu.

4. Vyhněte se zahanbení

Zahanbováním dítěte za jeho hlouposti vše jen zhoršíte. Když tedy něco pokazí, pracujte s ním a zjistěte, kdy a proč se nechalo rozptýlit a lhalo. A pak mu nebo jí jen pomozte práci dokončit.

Lhaní se může stát celoživotním zlozvykem, pokud není co nejdříve napraveno. Spolupracujte tedy s dítětem a rodinou, abyste mu pomohli objevit cestu pravdy.