Ženšenový čaj a jeho účinky a zdravotní výhody pro zdraví
Ženšenový čaj možná není vaším oblíbeným nápojem, ale vzhledem k jeho zdravotním přínosům by se jím klidně mohl stát! Ženšen, staletí starý léčivý prostředek, je nazýván „všehojícím“ ženšenem z dobrého důvodu. Díky svým antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem, nemluvě o jeho přínosech při prevenci nebo léčbě řady zdravotních problémů. Je to jedna z bylin, kterou byste možná měli pravidelně zařazovat do svého dne.
Ženšen lze konzumovat různými způsoby, jako čerstvý nebo sušený kořen nebo ve formě tinktur či prášku. Ženšenový čaj je dalším snadným a omlazujícím způsobem, jak využít blahodárné účinky tohoto kořene. Následuje základní informace o různých druzích ženšenu a o možných zdravotních přínosech, které pro vás ženšen má.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíDekódování typů ženšenu
Sibiřský ženšen neboli Eleutherococcus senticosus není pravý ženšen, ale může mít své vlastní výhody. Je to adaptogen, který může pomoci lépe zvládat stres a má potenciál bojovat proti srdečním chorobám, ledvinovým problémům, Alzheimerově chorobě, tuberkulóze a dokonce i proti nachlazení a chřipce.
Pokud jste se setkali s možnostmi červeného ženšenu, bílého ženšenu, korejského ženšenu, amerického ženšenu, divokého ženšenu a dalších, může vás to znejistět v tom, které z nich skutečně pomáhají. Zde jsou hlavní druhy ženšenu, se kterými se pravděpodobně setkáte:
Panax ginseng: Ženšen, který se pěstuje v Asii, například v Koreji a Číně, a je nazýván asijský ženšen, korejský ženšen nebo čínský ženšen, je nejoblíbenější. Asijský ženšen neboli Panax ginseng je také nejvíce zkoumaný.
Panax quinquefolius: Další druh divokého ženšenu se vyskytuje také v Americe a je známý jako americký ženšen. Má vlastnosti srovnatelné s více používaným asijským ženšenem. Domestikovaný neboli farmářský ženšen má méně léčebných vlastností, protože není tak bohatý na ginsenosidy, aktivní složku ženšenu, která je zodpovědná za mnoho jeho zdraví prospěšných účinků.
Předpona barvy (červené nebo bílé) u jakéhokoli ženšenu odkazuje na způsob jeho zpracování. Bílý ženšen se vyrábí sušením čerstvého ženšenu na slunci, zatímco červený ženšen se vyrábí tak, že se čerstvý ženšen nejprve spaří a poté vysuší, aby jeho vlhkost nepřesáhla 15 %. Bílý ženšen se před sušením obvykle také loupe, aby se nerozložil, zatímco červený ženšen se zpracovává s kořenem, slupkou a vším ostatním. Z tohoto důvodu se někdy věří, že červený druh je bohatší na živiny, a tudíž i prospěšnější.
V přínosech, o kterých se nyní dočtete, uvidíte, že většina výzkumů se týká asijského neboli Panax ženšenu (korejského/čínského). Pokud tedy jde o přípravu ženšenového čaje, ujistěte se, že získáváte ten správný druh.
Zvyšuje hladinu energie a bojuje proti únavě
Pokud se cítíte málo nabití energií a celkově unavení, ženšenový čaj by vám mohl dodat energii. Tento oživující nápoj využívá energetických účinků ženšenu. Pro ty, kteří mají problémy s chronickou únavou, by to mohl být dar z nebes, jak zjistila jedna studie, která používala denní dávky 1 až 2 g ženšenu Panax (asijský, čínský nebo korejský ženšen).
Vědci také zjistili, že ženšen by mohl pomoci lidem, kteří podstupují léčbu rakoviny a často se potýkají s neustálou únavou a letargií. Ve studii bylo navrženo dávkování 1 až 2 g denně.
Bojuje proti stresu
Jak Panax, tak americký ženšen mají adaptogenní vlastnosti, které mohou působit proti stresu. Je to díky jejich příznivému vlivu na osu hypotalamus-hypofýza-nadledvinky. Ženšen působí podobně jako kortikosteroidy a tím, že napodobuje tyto hormony produkované nadledvinami, pomáhá tělu lépe se adaptovat na stres. Ve studiích na zvířatech bylo zjištěno, že ženšen Panax v dávce 100 mg/kg příznivě působí proti chronickému stresu.
Oživuje vaše sexuální zdraví
Pokud vám v cestě za plnohodnotným sexuálním životem stojí letargie a slabá výdrž, může vám pomoci ženšenový čaj. Kromě toho, že vám pomůže zlepšit výdrž a dodá vám energii, takže v posteli vydržíte déle, je ženšen Panax údajně také přírodním afrodiziakem. Je to díky jeho schopnosti modulovat nervový systém, uvolnit vás, pokud jste ve stresu nebo napětí, a dodat vám energii, když jste v útlumu. Korejský červený ženšen může také pomoci mužům vypořádat se s erektilní dysfunkcí. Ginsenosidy obsažené v kořeni pomáhají při erekci tím, že uvolňují erektilní tkáň a umožňují její rozšíření neboli vazodilataci.
Studie na zvířatech ukazují, že korejský červený ženšen může také pomoci při ženské sexuální dysfunkci tím, že zvyšuje relaxační reakci vaginální hladké svalové tkáně. Studie mezi ženami v menopauze to potvrzují – ženy, které užívaly 3 gm kapsle s výtažky z korejského červeného ženšenu po dobu 2 týdnů, zaznamenaly výrazné zlepšení sexuálního vzrušení. Výzkumníci dospěli k závěru, že červený korejský ženšen může být dobrým alternativním prostředkem pro ženy v menopauze, které pociťují sníženou sexuální touhu a mají potíže se vzrušením.
Zlepšuje kognitivní funkce a náladu
Ženšen je doslova blahodárný pro vaše nervy! Jak americký ženšen, tak Panax ginseng mají pozitivní účinky na centrální nervový systém a mohou ho povzbudit.
Šálek ženšenového čaje může být také tím pravým, když se cítíte na dně nebo potřebujete povzbudit. Vědci zjistili, že ženšen může nejen pomoci zlepšit váš kognitivní výkon, ale má také pozitivní vliv na vaši náladu. Studie amerického ženšenu potvrdily, že dokáže zlepšit náladu a pracovní paměť – tento účinek byl pozorován jak u zdravých mladých testovaných osob, tak u jedinců středního věku v dobrém zdravotním stavu, kteří zaznamenali zlepšení kognitivních schopností.
Slibně se vyvíjí i výzkumy využití ženšenu k léčbě neurologických poruch, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, které postihují starší dospělé. Zdá se, že ženšen a jeho aktivní složky (ginsenosidy) působí na centrální nervový systém v mnoha směrech – od neuroprotektivního účinku až po podporu nervového přenosu a další, což z něj činí prostředek, který stojí za to prozkoumat. Studie, v rámci které byli pacienti s Alzheimerovou chorobou 12 týdnů léčeni ženšenem Panax zjistila, že se zlepšila jejich kognitivní výkonnost. Výzkumníci naznačili, že ženšen může mít nejen pozitivní, ale také ochranný účinek, který pomáhá zachovat a posílit paměťové funkce u lidí s Alzheimerovou chorobou.
Upozorňujeme, že zprávy o tom, jak účinný ženšen může být, se liší v závislosti na obsahu chemických látek v extraktech, metodách použitých ke zpracování ženšenu, způsobu zacházení s ním a dokonce i na době jeho sběru. O tom, které značky a jaký druh ženšenu jsou pro vaše potřeby nejvhodnější, byste se měli poradit s renomovaným odborníkem na alternativní medicínu.
Bojuje proti zánětu
Pokud se snažíte bojovat s poškozením způsobeným chronickým zánětem, ať už je způsoben stravou, faktory životního prostředí, stresem nebo jinými zdravotními potížemi, jako je cukrovka nebo obezita, šálek ženšenového čaje by mohl vašemu tělu pomoci se s ním vypořádat. Studie ginsenosidů obsažených v ženšenu také ukázaly, že mají protizánětlivé účinky, které by mohly být zodpovědné za některé zdravotní účinky kořene.
Zkoumají se také účinky ženšenu proti obezitě. Výtažky z korejského červeného ženšenu pomohly snížit tělesnou hmotnost, příjem potravy a obsah tuku u pokusných zvířat na dietě s vysokým obsahem tuku, což naznačuje potenciál v této oblasti.
Studie na zvířatech potvrzují, že korejský červený ženšen má protizánětlivé vlastnosti. V tomto případě dokonce dokázal zvrátit některá poškození mozku spojená se zánětem, ke kterým došlo dříve. Podobné účinky má i americký ženšen, který podle studií na zvířatech dokáže potlačit zánět a zabránit poškození DNA.
Může snížit hladinu cukru v krvi a pomoci zvládnout cukrovku
Ženšenový čaj by vám dokonce mohl pomoci zhubnout, jak zjistila jedna studie na zvířatech, která zkoumala jeho antidiabetické účinky. U pokusných zvířat došlo ke snížení hmotnosti po užití extraktu z plodů Panax ginseng v dávce 150 mg/kg.
Ženšen rozhodně není náhradou běžných léků na cukrovku. Podle několika studií by však mohl hrát roli jako doplňková terapie. Vědci zjistili, že ženšen americký a Panax ginseng mohou pomoci v boji proti hyperglykémii neboli vysoké hladině cukru v krvi, což je problém, se kterým se lidé s nekontrolovanou cukrovkou neustále potýkají. Mohl by také pomoci zabránit odumírání beta buněk slinivky břišní a zvýšit produkci inzulinu a snížit inzulinovou rezistenci, které se podílejí na problémech s kontrolou hladiny cukru v krvi.
Jak zjistila jedna studie o americkém ženšenu, jeho přínos se vztahuje jak na zdravé jedince, tak i na osoby s diabetem 2. typu. V testu bylo zjištěno, že po podání ženšenu se u obou typů testovaných osob stabilizovala hladina glukózy po jídle.
Bojuje proti potížím s dýchacími cestami
Pokud neustále bojujete s chřipkou nebo kašlem a dýchacími problémy, může vám pomoci šálek ženšenového čaje. Americký ženšen by případně mohl pomoci snížit výskyt těchto problémů a zmírnit příznaky, když se u vás nachlazení nebo chřipka objeví. Bylo také zjištěno, že extrakt z korejského červeného ženšenu má antivirové účinky proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV), který je jednou z hlavních příčin závažných respiračních infekcí u lidí s oslabenou imunitou, starších osob a dětí. Ženšen by mohli užívat i zdraví jedinci, aby předešli nečekaným RSV infekcím. Mohl by také snížit závažnost záchvatu, pokud by k němu došlo.
Korejský ženšen by také mohl pomoci, pokud máte alergickou rýmu. Toto zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích má za následek kýchání, ucpání a svědění nosu. Studie na zvířatech potvrzují jeho schopnost snižovat alergickou reakci a zmírňovat příznaky, pravděpodobně díky jeho protizánětlivému působení.
Zlepšuje chuť k jídlu a bojuje proti zažívacím potížím
Americký ženšen se také používá jako pomoc pro ty, kteří mají malou chuť k jídlu nebo ztrácejí chuť k jídlu, takže šálek mezi jídly může pomoci trávení. Pokud vás trápí zvracení v důsledku nějakých zažívacích potíží, ženšenový čaj by mohl potlačit i to. Může také zmírnit kolitidu neboli zánět tlustého střeva a gastritidu neboli zánět žaludeční sliznice.
Studie na zvířatech ukazují, že korejský červený ženšen může být schopen působit proti vzniku vředů, a to díky své schopnosti působit proti oxidačnímu poškození a zlepšovat prokrvení žaludeční sliznice.
Pomáhá při růstu vlasů
Panax ginseng, konkrétně reg ginseng, je lékem na problémy s vypadáváním vlasů. Saponiny v něm obsažené mohou zlepšit růst vlasů, jak potvrdila jedna studie na zvířatech. Panax ginseng se sice používá v šamponech a dalších vlasových přípravcích pro lokální použití, ale pomoci by mohlo i jeho požití, jako je tomu u ženšenového čaje. Díky svým adaptogenním vlastnostem a schopnosti působit proti stresu by mohl pomoci zejména těm, kteří trpí padáním vlasů způsobeným stresem.
Zlepšení zdraví pokožky
Pokud vás trápí péče o pleť, ženšen Panax by vám mohl pomoci i v této oblasti! Červený ženšen Panax by mohl být prospěšný pro vaši pleť, protože pomáhá s regenerací a hydratací pokožky a posiluje krevní oběh, takže vaše pleť je dobře zásobena živinami. Antioxidanty v něm obsažené by mohly přispět k lepšímu vzhledu vaší pleti a jejímu menšímu poškození toxiny. Jak zjistila jedna skupina vědců, výtažky z kořene červeného ženšenu aplikované lokálně mohou pomoci chránit před fotostárnutím pokožky a zvýšit produkci kolagenu, který udržuje pružnost a mladistvý vzhled pokožky. Kromě toho, že si čaj můžete dopřát k posílení zdraví pleti zevnitř, můžete ho také přidávat do svých obličejových zábalů.
Může zlepšit kardiovaskulární zdraví
Jeden ze způsobů, jak využít možných přínosů ženšenu pro srdce, zahrnuje jeho kombinaci se zeleným čajem. Tento osvěžující nápoj by mohl využít schopnosti zeleného čaje lépe regulovat vysoký krevní tlak a poměr cholesterolu – faktory podílející se na zdraví srdce.
Ačkoli studie na toto téma zatím nejsou definitivní, ženšenový čaj může mít potenciál pomoci vašemu kardiovaskulárnímu zdraví. Některé výzkumy naznačují, že ženšen Panax může přinést velmi mírné snížení krevního tlaku a mohl by dokonce pomoci snížit hladinu lipidů, i když to vyžaduje další studie. Ginsenosidy obsažené v korejském červeném ženšenu se zkoumají také z hlediska jejich schopnosti ovlivňovat další oblasti kardiovaskulárních funkcí, jako je zlepšení krevního oběhu a potlačení produkce reaktivních forem kyslíku, které hrají roli při srdečních onemocněních.
Může mít protirakovinné účinky
Panax ginseng má antioxidační vlastnosti, které mohou tělu pomoci v boji proti stárnutí a řadě dalších problémů. Podobné účinky má i americký ženšen. Tyto antioxidační účinky se také promítají do slibného antikarcinogenního účinku. Jedna studie na lidech starších 40 let zjistila, že výskyt rakoviny byl nižší u těch, kteří ženšen užívali. Popíjení ženšenového čaje sice rozhodně není zárukou, že zaženete obávané céčko, ale mohlo by pomoci. Vědci také zjistili, že některé ginsenosidy mohou inhibovat růst několika nádorových buněčných linií, včetně rakoviny vaječníků, což by mohlo otevřít cestu k dalšímu výzkumu této potenciální léčby rakoviny.
Dopřejte si ženšenový čaj bezpečně
Příprava ženšenového čaje je vlastně docela snadná. Stačí sehnat čerstvý kořen nebo sušený prášek. Přiveďte vodu k varu a pak ji nechte několik minut vychladnout. Poté jí zalijte prášek nebo kořen a nechte asi 5 minut louhovat. To je vše, co potřebujete k přípravě léčivého ženšenového čaje!
Při přípravě čaje se musíte poradit se svým lékařem o přesném dávkování pro vaše potřeby. Obecně však platí, že použití až 2 g práškového ženšenu denně k přípravě bylinného čaje by mělo být v pořádku. Užívání ženšenu v množství předepsaném lékaři alternativní medicíny v krátkodobém horizontu obvykle nezpůsobuje problémy. Může však být rozumné počkat na další klinické studie o bezpečnosti dlouhodobého užívání, než si necháte podávat terapeutické dávky po delší dobu.
Dlouhodobé užívání ženšenu by také mohlo ovlivnit jeho účinnost. Pokud se tedy rozhodnete užívat ženšenový čaj denně, můžete si ho dopřát po dobu 2-3 týdnů a poté na 1-2 týdny přestat a znovu ho začít užívat po dobu 2-3 týdnů. To umožní vašemu tělu přestávky a pomůže udržet přínos užívání ženšenu v dlouhodobém horizontu.
Někteří lidé mohou mít v důsledku užívání ženšenu zažívací potíže nebo problémy se spánkem. Dalším možným vedlejším účinkem jsou bolesti hlavy. Informujte se také u svého lékaře o možných interakcích s léky, které případně užíváte. To je zvláště důležité, pokud máte problémy s krevním tlakem nebo jste diabetik, protože ženšen, zejména Panax, může ovlivnit jak krevní tlak, tak hladinu cukru v krvi.
Těhotné ženy a kojící matky, děti a kojenci by se měli ženšenovému čaji obecně vyhnout, protože o jeho možných nežádoucích účincích není dostatečně známo, že by mohl být rizikový pro zdraví.