Zdravotní rizika osamělosti, která byste měli znát

Když se cítíte osamělí, můžete vyhledávat společnost svých přátel. To by vám mohlo pomoci zbavit se na čas „bolestného pocitu osamělosti“. Co se však stane, když vaši přátelé nejsou nablízku? Pravděpodobně byste se opět cítili stejně a uvědomili byste si, že jste opět na začátku.

Existují studie, které ukazují, že 80 % osob mladších 18 let a 40 % osob starších 65 let se občas cítí osaměle. Osamělost je běžný pocit, který může vašemu tělu uškodit víc, než si myslíte. Pocit osamělosti zvyšuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a aktivuje vaši fyzickou i psychickou stresovou reakci. Chronicky osamělí lidé jsou proto více ohroženi vznikem kardiovaskulárních onemocnění.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Existují tři různé typy osamělosti

Situační osamělost – faktory spojené se situační osamělostí jsou faktory prostředí, jako jsou nepříjemné zážitky, mezilidské konflikty a nehody.

Vývojová osamělost – Většina jedinců má rovnováhu ve vztazích mezi sebou a ostatními. Když jedinec nedokáže tyto dva vztahy vyvážit, pak se dostaví pocit prázdnoty a nesmyslnosti života, což přispívá k pocitu osamělosti. Mezi faktory, které často vedou k vývojové osamělosti, patří významné odloučení, sociální marginalita, chudoba, životní podmínky a fyzické/psychologické postižení.

Vnitřní osamělost – Vnímání osamělosti činí člověka osamělým. Různé faktory spojené s vnitřní osamělostí jsou osobnostní faktory, duševní tíseň, nízké sebevědomí, pocit viny a špatné strategie zvládání situací.

Zdravotní rizika osamělosti

Fyzické zdraví a duševní zdraví

Čím většímu počtu osamělých příležitostí jedinci čelí, tím větší je počet jejich kardiovaskulárních rizik. Studie také spojují osamělost se zvýšením systolického krevního tlaku.

Chronický stres spojený s osamělostí může způsobit nízký stupeň periferního zánětu, který zase může souviset se zánětlivými onemocněními, jako je cukrovka, autoimunitní poruchy, jako je revmatoidní artritida a lupus, a také hypertenze.

Existuje studie, která také ukazuje souvislost osamělosti a rizika výskytu koronární choroby srdeční, zejména u žen.

Pokud jde o duševní zdraví jedince, osamělost je spojena s poruchami osobnosti a psychózami, sebevraždami, zvýšeným rizikem Alzheimerovy choroby a nárůstem depresivních příznaků. Je také známo, že zvyšuje vnímaný stres, strach z negativního hodnocení, úzkost a hněv, a že snižuje optimismus a sebeúctu.

Chování

Jedním z nejčastějších dopadů osamělosti je její vliv na chování jedince. Je důležité regulovat své pocity, chování a myšlenky, abyste dosáhli osobních cílů nebo pomohli společenským normám. Pocit sociální izolace může bránit schopnosti seberegulace.

Osamělost se také stala rizikovým faktorem obezity a také jedním z hlavních důvodů, proč jedinci užívají alkohol. Osamělost podporuje negativní vnímání sebe sama a vztahů s ostatními. Má také schopnost přimět jedince, aby zpochybnil svou vlastní hodnotu.

Lidé se také cítí osamělí, když truchlí nad ztrátou někoho blízkého. Je třeba poznamenat, že osamělost při zármutku souvisí spíše s akutní absencí attachmentové figury než s absencí sociální opory. Kromě toho je osamělost při truchlení rizikovým faktorem pro rozvoj deprese.

Spánek

Osamělost může způsobovat poruchy spánku. Osamělost způsobuje zvýšení hladiny stresu, což může u jedince vyvolat poruchy spánku.

Je také známo, že osamělí jedinci vykazují horší efektivitu spánku s denními dysfunkcemi, jako je nízká energie a únava. Osamělost také způsobuje, že lidé jsou při usínání déle vzhůru než ostatní, kteří nejsou osamělí.

Imunitní systém

Byl proveden rozsáhlý výzkum psychosociálních účinků stresu na neuroendokrinní a imunitní systém. Osamělost byla spojena se zhoršenou buněčnou imunitou, což se projevuje nižší aktivitou přirozených zabíječských buněk. Kromě toho bylo zjištěno, že osamělost u dospělých středního věku je spojena s menším nárůstem počtu přirozených zabíječských buněk ,v reakci na akutní stres spojený s různými úkoly. Humorální imunitní odpověď může být u osamělých jedinců také zhoršená.

Způsoby snižování osamělosti

Zde je několik způsobů, jak snížit osamělost.

Rozpoznejte svou osamělost – Pokud se cítíte trochu mimo, zeptejte se sami sebe, zda se cítíte osaměle. Rozpoznání vaší osamělosti vám pomůže ji snížit. Rozhovor s přítelem nebo blízkým členem rodiny pomůže tento pocit snížit.

Přemýšlejte o vztazích jinak – Pokud vám rodina nebo blízcí přátelé nejsou fyzicky nablízku, neznamená to, že jim na vás nezáleží. Vyvarujte se negativních domněnek o svých vztazích s ostatními. Mluvte s lidmi, kteří vám pomohou myslet pozitivně na druhé i na sebe.

Projevujte pozitivní řeč těla – Projevování pozitivní řeči těla přitáhne pozornost lidí. Řeč vašeho těla odráží vaši sebedůvěru.

Navštivte terapeuta – Osamělost může mít různé úrovně. Pro některé lidi může být jen dočasným pocitem, ale pro jiné může být závažnější než ostatní. Je důležité navštívit poradce nebo terapeuta. Ti vám mohou pomoci zbavit se bolestného pocitu osamělosti.