Zdravotní problémy a nemoci způsobené nedostatkem vitamínu D

Vitamín D je živina, kterou můžete snadno považovat za samozřejmost. Vaše tělo si tento vitamín dokáže vyrobit, ale pouze pokud je vystaveno slunečnímu záření. Mnozí ho však mají šokující nedostatek kvůli omezenému pobytu na slunci, který moderní životní styl umožňuje. Jaké jsou však stinné stránky nedostatku vitamínu D? Jsou dostatečné na to, abyste se jimi zabývali? Až si přečtete tento článek, možná si uděláte zásoby potravin bohatých na vitamín D a vyrazíte na slunné místo v autobuse nebo v parku.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Vitamín D: vitamín, kterého bychom mohli mít dostatek, ale nemáme

Na rozdíl od mnoha jiných živin, které je třeba přijímat potravou nebo doplňky stravy, protože tělo si je nedokáže vyrobit, vitamín D je živina, kterou si tělo dokáže vyrobit samo – ale pouze za vhodných podmínek.

Protože je vitamín D rozpustný v tucích, lidské tělo je schopné ho vyrábět a ukládat, když vystavíte pokožku přímému slunečnímu záření. Ale ani každoroční letní dovolená ve slunných krajích nebo víkendový běh venku nemusí stačit na to, aby nahradil žalostně málo slunečního svitu, který má většina z nás po celý týden. Proto není neobvyklé slyšet o nedostatku vitamínu D u lidí, kteří žijí většinu svého života v uzavřených prostorách, jako jsou senioři, lidé v domovech pro seniory nebo lidé, jejichž zaměstnání či životní styl je drží v uzavřených prostorách. Dokonce i ti, kteří si při pobytu venku zakrývají kůži, mohou být ohroženi, i když jsou dlouhé hodiny na slunci – protože slunce musí dopadat přímo na kůži, aby se v těle spustil mechanismus produkce vitamínu D.

V důsledku toho dnes mnoho lidí nemá v těle dostatek vitamínu D a potřebují tento nedostatek překlenout prostřednictvím potravin bohatých na vitamín D ve stravě. Za předpokladu průměrného životního stylu s minimálním pobytem na slunci byste měli zajistit příjem 15 mcg vitamínu D prostřednictvím potravy, pokud je vám 70 let nebo méně, a 20 mcg denně, pokud je vám více než 70 let. K tomu byste potřebovali jíst tučné ryby, jako je losos, sardinky, tuňák nebo makrela, nebo obohacené potraviny, jako jsou cereálie, mléko, jogurty, margarín nebo džusy, které obsahují přidaný vitamín D. Dalšími zdroji jsou vejce, houby a maso z orgánů. Pokud to neuděláte, vystavujete se reálnému riziku nedostatku vitamínu D, jehož následky mohou být velmi vážné.

Abyste si udělali představu o tom, proč byste neměli ignorovat nedostatek vitamínu D, podívejte se na některé nemoci způsobené nedostatečným příjmem této živiny.

Křivice

Křivice je onemocnění kostí, které postihuje děti s nedostatkem vitamínu D. Toto onemocnění způsobuje, že kosti dítěte jsou velmi měkké a slabé.

Další příčiny: Může se vyskytnout také v důsledku velmi nízké hladiny vápníku a fosforu.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor: Zde jsou uvedeny příznaky křivice, na které je třeba dávat pozor:

Bolest kostí
Křehkost kostí
Zhoršený růst dítěte
Deformace kostí dítěte
Deformace zubů

Kdo je ohrožen: Děti tmavé pleti a děti, které nechodí často ven nebo mají stravu s nízkým obsahem vitamínu D, mohou být více ohroženy.

Osteopenie

Osteopenie, nezaměňovat s osteoporózou, je také forma slabých kostí, ale v méně závažné formě. Postihuje téměř polovinu populace starší 50 let. Tento stav se vyznačuje hustotou kostí, která není v normálním rozmezí, ale není tak špatná jako u osteoporózy.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor: Problémem osteopenie je, že nemá žádné nápadné nebo viditelné příznaky. Ve skutečnosti ji můžete zjistit až poté, co si zlomíte kost nebo máte nějakou formu zlomeniny po pádu. Pokud cítíte, že byste mohli být ohroženi, je nejlepší přijmout preventivní opatření, jako je lepší vystavení slunečnímu záření a strava bohatá na vápník a vitamín D. Kromě toho si nechte udělat test hustoty kostí, abyste zjistili, zda se u vás tento problém vyskytuje.

Osteoporóza

Odhaduje se, že miliony obyvatel buď již trpí osteoporózou, nebo mají nízkou kostní hmotu, což zvyšuje riziko osteoporózy. Toto onemocnění, které způsobuje oslabení kostí v důsledku poklesu hustoty kostní hmoty, může mít za následek zlomeniny, způsobit, že budete nepohybliví, nebo narušit váš běžný život tím, že vám znemožní být tak aktivní jako dříve. Může dokonce vyústit v nutnost operace a dlouhodobé ošetřovatelské péče.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor: Osteoporóza je bohužel často tiché onemocnění, které nezpůsobuje žádné viditelné příznaky, i když hustota vašich kostí stále klesá. Provedení testu na měření hustoty je spolehlivým způsobem, jak zjistit, zda máte tento problém.

Výsledek testu hustoty kostí s T-skóre -2,5 nebo nižším je označen jako osteoporóza. Přesto existuje několik příznaků, na které si můžete dát pozor:

Shrbené držení těla
Změna držení těla
Zjevný úbytek výšky

Vaše páteř se může v důsledku oslabení začít ohýbat a křivit nebo stlačovat, což může způsobit drobné zlomeniny, které mají za následek tyto příznaky. Můžete být také náchylnější ke zlomeninám.

Další příčiny a ohrožené osoby: Vitamín D je jednou z příčin osteoporózy. Může však být také důsledkem jiných zdravotních problémů, jako např:

Autoimunitní poruchy, jako je lupus nebo roztroušená skleróza
Poruchy trávicího/zažívacího traktu, jako je celiakie nebo zánětlivé onemocnění střev
Neurologické/nervové poruchy, jako je mrtvice nebo Parkinsonova choroba
Hematologické/krevní poruchy, jako je srpkovitá choroba, mnohočetný myelom, leukémie nebo lymfom
Rakovina
Poruchy krve a kostní dřeně
Duševní onemocnění, jako jsou poruchy příjmu potravy nebo deprese
Endokrinní/hormonální poruchy, jako je cukrovka, hypertyreóza, Cushingův syndrom
AIDS/HIV
Chronické onemocnění ledvin
Onemocnění jater
Chronická obstrukční plicní nemoc
Skolióza

Kromě toho mohou riziko onemocnění zvyšovat také poranění míchy, operace při hubnutí a transplantace orgánů. Problém mohou vyvolat i některé léky, jako jsou inhibitory protonové pumpy, glukokortikoidy, hormony štítné žlázy a chemoterapeutika proti rakovině.

Nízká nálada a deprese

Nedostatek vitamínu D je také spojován s nízkou náladou a dokonce s depresí.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor: Deprese se může projevovat změnami chování a emocí nebo se může projevovat i fyzickými příznaky. Na co si dát pozor:

Pocit prázdnoty
Úzkost a smutek
Pocit beznaděje, pesimismus
Podrážděnost
Pocit bezcennosti nebo bezmocnosti
Pocit viny
Ztráta zájmu o věci, které jste dříve milovali, nebo o činnosti, které vás obvykle bavily
Únava
Nízká hladina energie
Zpomalená řeč
Zpomalený pohyb
Neklid
Problémy se soustředěním
Potíže s rozhodováním
Zapomnětlivost
Ztráta spánku, problémy s usínáním, zaspávání nebo ranní probouzení
Ztráta chuti k jídlu
Úbytek nebo nárůst hmotnosti
Sebevražedné myšlenky nebo pokusy o sebevraždu
Nevysvětlitelné bolesti hlavy
Nevysvětlitelné křeče nebo zažívací problémy
Další nevysvětlitelné bolesti

Další příčiny a ohrožené osoby: Deprese může být spojena s některými dalšími stavy nebo rizikovými faktory. Mezi ně patří:

Výskyt deprese v rodině
Výskyt některých onemocnění, jako je Parkinsonova choroba, rakovina, cukrovka nebo srdeční onemocnění
Závažné životní události, které způsobily stres nebo trauma

Sekundární hyperparatyreóza

Nedostatek vitamínu D je spojen se sekundární hyperparatyreózou, při níž dochází k hyperaktivitě a zvětšení příštítných tělísek.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor: Produkce vyšší než normální hladiny parathormonu je zodpovědná za níže uvedené příznaky:

Oslabení kostí
Kalcifylaxe, stav, který způsobuje shlukování vápníku na kůži, což vede k tvorbě vředů a později k odumírání okolní tkáně.
Kardiovaskulární problémy
Problémy s metabolismem tuků
Problémy s metabolismem cukrů
Svědění/zánět močových cest
Anémie (nízký krevní obraz)

Další příčiny: Kromě nedostatku vitamínu D může onemocnění ledvin způsobit sekundární hyperparatyreózu.

Demence a kognitivní poruchy u starších osob

Zhoršená kognitivní výkonnost u starších osob může někdy souviset s nedostatkem vitamínu D. Jedna skupina vědců zjistila, že nedostatek vitamínu D je spojen se zvýšeným rizikem Alzheimerovy choroby i demence ze všech příčin.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor: Pokud má někdo mírnou kognitivní poruchu, může se projevit v těchto formách:

Ztráta paměti
Problémy se soustředěním
Zmatek (ohledně místa/času)
Potíže při vedení rozhovoru
Problémy s hledáním slov k vyjádření
Změny nálady
Potíže s každodenními činnostmi, které byly součástí běžného života
Zmatek kvůli maličkostem, jako je hledání správných drobných při nakupování

Další příčiny: Jednou z nejčastějších příčin demence je Alzheimerova choroba. Tento problém je důsledkem poškození mozkových buněk z jedné nebo více příčin, jako je např:

Vysoká hladina bílkovin v mozkových buňkách i mimo ně
Cévní mozková příhoda – vaskulární demence se může objevit jako následek cévní mozkové příhody.
Vedlejší účinek léků, které užíváte, například léků na alergii nebo depresi.
Nadměrná konzumace alkoholu
Deprese
Problémy se štítnou žlázou
Nedostatek vitaminu B1 nebo B12

Kdo je ohrožen: Určití lidé jsou tímto problémem ohroženi více než jiní:

Dospělí ve věku 65 let a více
Riziko zvyšuje také přítomnost člena rodiny s demencí – čím více blízkých příbuzných (rodičů/sourozenců) trpí demencí, tím vyšší je riziko.
Pokud máte poranění hlavy
Srdeční onemocnění, cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu nebo mozková mrtvice.

Schizofrenie

Vědci odhalili silnou souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a duševním onemocněním/chronickou mozkovou poruchou schizofrenií. Upozorňují však, že k úplnému potvrzení této souvislosti jsou zapotřebí klinické studie ve větším měřítku.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor: Pokud se snažíte vypozorovat, zda u někoho hraje roli schizofrenie, sledujte tyto příznaky:

Bludy
Halucinace
Problémy se soustředěním
Problémy s motivací k zahájení nebo dokončení úkolů
Dysfunkční způsob myšlení
Potíže s rozhodováním
Agitované pohyby těla
Méně mluvení než obvykle
Ztráta/snížení potěšení z každodenních činností
Chybějící/snížené emoce vyjádřené ve tváři/tónu hlasu

Kdo je ohrožen: U schizofrenie sice mohou hrát roli geny, ale zatím není známo, které geny nebo kombinace genů zvyšují riziko. Riziko této nemoci však ovlivňují faktory prostředí, jako je vystavení virům, problémy při vašem porodu, podvýživa před narozením a psychosociální faktory, například domácí prostředí.

Ekzém

Pokud jste slyšeli, že některá kožní onemocnění jsou způsobena nedostatkem vitamínu D, možná jste na správné stopě. Rada pro vitamín D uvádí, že ačkoli příčiny ekzému nejsou dosud zcela objasněny, zdá se, že existuje souvislost mezi nízkou hladinou vitamínu D a tímto kožním problémem.

Příznaky, na které je třeba dávat pozor: Ekzém není nakažlivý, ale projevuje se nepříjemnými příznaky:

Zánět kůže
Červené nebo šedavě zbarvené skvrny na kůži
Drsná a suchá kůže
Popraskaná kůže
Šupinatá kůže
Malé hrbolky na kůži
Silné svědění
Hrubá, citlivá pokožka

Kdo je ohrožen: U některých lidí je riziko vzniku ekzému vyšší, například u osob s výskytem tohoto problému v rodině, u žen a dětí narozených starším matkám. Většímu riziku se vystavujete také tím, že žijete na velmi chladných místech nebo ve městech/průmyslových oblastech.

Jiné příčiny: Příčiny vzniku ekzému jsou sice zatím neznámé, ale vystavení určitým látkám, jako je prach, kouř, znečištění, písek, parfémy a chlór, může způsobit propuknutí problému. Ekzém může vyvolat také nemoc, infekce nebo stres.

Kardiovaskulární onemocnění a vitamín D: slabá souvislost

V poslední době se objevují názory, že nedostatek vitamínu D souvisí s kardiovaskulárními problémy. Ačkoli některé studie spojují nedostatek vitamínu D se zvýšeným rizikem hypertenze, ischemické choroby srdeční, srdečního selhání a náhlé srdeční smrti, studie byly malé a vědci naznačují, že je třeba provést rozsáhlé randomizované klinické studie týkající se vitamínu D, než bude možné tuto souvislost potvrdit. Jak vysvětluje britská nadace, i když je nízká hladina vitamínu D v těle zaznamenána u osob s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, nemusí to být příčinou zvýšeného rizika. Místo toho mohou být ve hře jiné faktory životního stylu, které ovlivňují jak riziko kardiovaskulárních onemocnění, tak hladinu vitamínu D. Například strava s nízkým obsahem živin nebo nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu mohou mít za následek špatné kardiovaskulární zdraví i nízkou hladinu vitamínu D.

Existují i další onemocnění, která mohou nepřímo souviset s nedostatkem vitamínu D, jako je zubní kaz, astma, chřipka, alergie, rakovina, vysoký krevní tlak a dokonce i cukrovka. Tyto souvislosti však zatím nejsou dostatečně silné nebo nebyly dostatečně prokázány rozsáhlými studiemi či klinickými studiemi.