Zdravotní přínosy lněného oleje, které musíte znát

V posledních letech se lněné semínko (Linum usitatissimum L.) a lněný olej staly velmi populárními. Olej lze zakoupit v tekutém stavu i v podobě měkkých gelových kapslí a má skvělé využití v potravinářství i kosmetice.

S olejem ze lněných semínek byste nikdy neměli vařit. Je citlivý na teplo, takže může snadno žluknout. Vaření s tímto olejem ho ve skutečnosti činí toxickým! Místo toho vždy přidávejte lněný olej do již připravených jídel.

Jinak má lněný olej úžasné účinky. Zde je pět způsobů, jak může zlepšit vaše zdraví.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Snižuje riziko cukrovky

Jste ohroženi cukrovkou? Lněný olej vám bude prospěšný. Má schopnost snižovat postprandiální glykémii neboli hladinu glukózy v krvi po jídle. To znamená, že se glukóza bude do krve uvolňovat pomalu. Zabrání tak diabetickým komplikacím, i když nejste diabetik.

V jedné studii chia semínka vykazovala vyšší snížení postprandiální glukózy než lněné semínko. Obojí však může pomoci, takže zvažte jejich přidání do palačinek, smoothies nebo jogurtu.

Zabraňuje přibývání na váze

Lněná semínka a lněný olej prospějí vašemu úsilí o snížení hmotnosti. Jsou plná vlákniny, živiny, která zvyšuje pocit sytosti. Budete mít menší pravděpodobnost, že se později během dne přejíte.

Chcete-li využít výhod lněného oleje, užívejte ho ráno. Zakápněte jím jogurt nebo ovesnou kaši a získejte tak extra dávku vlákniny. Můžete ho také přidat do salátů, aby bylo jídlo sytější.

Chrání srdce

Vysoká hladina cholesterolu je hlavním rizikovým faktorem srdečních onemocnění a dalších kardiovaskulárních problémů. Souvisí také s cukrovkou 2. typu. Díky omega-3 mastným kyselinám obsaženým ve lněném oleji se však hladina cholesterolu může zlepšit. Příznivé účinky na hladinu cholesterolu má také jeho vláknina.

Olej ze lněných semínek obsahuje vitamin E. Jedná se o silný antioxidant, který chrání srdce tím, že zastavuje první krok aterosklerózy. Vysoký příjem vitaminu E může ve skutečnosti snížit riziko srdečních onemocnění o 30 až 40 procent.

Léčí kožní problémy

Vzhledem k tomu, že lněný olej působí protizánětlivě, rozšiřuje se jeho použití i na léčbu kožních problémů. Nejpříznivěji působí na běžné zánětlivé kožní onemocnění zvané atopická dermatitida. Lokální aplikace zklidní zarudnutí, ekzémy a zvrátí poškození kůže.

Lněné semínko obsahuje také vitamin E ve formě gama-tokoferolu. Tato živina je úžasná pro zdraví pokožky, protože poskytuje ochranu před poškozením sluncem a oxidací. Pokud se tedy potýkáte s podrážděním, jistě si zamilujete výhody lněného oleje pro pokožku.

Poskytuje úlevu od bolesti

Zde je překvapivý zdravotní přínos lněného oleje. Podle jedné studie je lněný olej analgetikum. Dokonce se předpokládá, že je stejně dobrý jako aspirin!

V jiné studii byl ze lněného oleje vyroben lokální gel. Gel zmírňoval příznaky syndromu karpálního tunelu a poskytoval podobnou úlevu jako dlaha na ruce.

Lněné semínko obsahuje fytoestrogeny neboli sloučeniny, které mají účinky podobné hormonům. To znamená, že těhotné ženy by se měly vyhnout konzumaci lněného oleje. Pokud trpíte onemocněním citlivým na hormony, poraďte se před konzumací lněného semínka se svým lékařem.