Zdravotní přínosy jujube, které musíte znát

Už jste někdy slyšeli o jujube? Možná to zní jako pohádková postava, ale ve skutečnosti je to jedna z nejzdravějších rostlin. Jujube neboli ziziphus jujuba plodí ovoce známé jako čínské datle. Jsou malé a kulaté a pyšní se barvou od tmavě červené až po purpurově černou.

Jujuba je pro vás možná novinkou, ale v tradiční čínské medicíně má své pevné místo. A jakmile se dozvíte o těchto zdravotních přínosech jujuby, snadno pochopíte proč.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Má antibakteriální vlastnosti

Extrakt z jujuby obsahuje flavonoidy, saponiny a alkaloidy, které mají antibakteriální vlastnosti. Společnost BioMed Research International dokonce tvrdí, že jujuba dokáže vyléčit bolest v krku, což je nejčastější onemocnění. Bojuje proti grampozitivním i gramnegativním patogenům přítomným při bolestech v krku. To znamená, že jujuba je vhodnou alternativou antibiotik – navíc s malými vedlejšími účinky!

Máte drobné poranění? Nezapomeňte na tyto antibakteriální účinky jujuby. Aplikace výtažku na pokožku může zabránit infekci a podpořit správné hojení.

Posiluje imunitní systém

Stejně jako mnoho dalších druhů ovoce je jujuba plná vitaminu C. Tento silný antioxidant pomáhá vaší imunitě vzkvétat. Činí tak tím, že podporuje růst T-buněk, bílých krvinek vašeho imunitního systému. Jste tak chráněni před nachlazením, infekcemi a dalšími nemocemi.

Jujuba také posiluje váš imunitní systém tím, že zajišťuje zdraví vašeho trávicího ústrojí. Koneckonců střevní bakterie jsou první obrannou linií vaší imunity. Ochranné vlastnosti jujuby je udržují v rovnováze, a tudíž zdravé. A právě schopnost jujuby chránit gastrointestinální soustavu je za to zodpovědná.

Chcete-li posílit imunitu z jídla, použijte datle jujube do svého smoothie. Přidáním ingrediencí, jako jsou broskve, mango a meruňky, získáte další zdraví prospěšné látky.

Zlepšuje zdraví srdce

Výživové přínosy jujuby se vztahují i na srdce. Saponiny z jejich semen mohou chránit buňky srdečního svalu známé jako kardiomyocyty. Saponiny zastavují přeměnu LC3, což je proces nezbytný pro buněčnou smrt. Výsledek? Ochrana před poškozením buněk a zvrácení poškození.

Chrání před rakovinou

Výtažky z jujuby mohou také odvrátit rakovinu. Její bohatý obsah fytochemikálií – konkrétně fenolických látek – může zvýšit antioxidační aktivitu ovoce. Fenolické látky to dělají tak, že zvyšují expresi mRNA a proteinů antioxidačních enzymů.

To znamená, že tyto antioxidanty budou lépe bojovat proti oxidačnímu stresu. Volné radikály nebudou mít šanci.

Léčí nespavost

V tradiční čínské medicíně má jujuba dlouhodobě roli prostředku na podporu spánku. Její saponiny mají sedativní účinky na mozek, které napomáhají dobrému nočnímu odpočinku. Má také hypnotické účinky, takže budete určitě spát jako miminko.

K léčbě nespavosti popíjejte před spaním čaj z jujuby. S medem chutná ještě lépe a můžete si ho připravit horký nebo studený.

Zlepšuje zdraví pokožky

Silné antioxidanty obsažené v jujube pomáhají také vaší pokožce, protože zastavují množení buněk rakoviny kůže (melanomu), takže nemohou růst a šířit se. Pokud se tedy často vystavujete slunci, zvažte konzumaci jujuby, abyste dosáhli tohoto prospěchu. Samozřejmě by neměla nahrazovat opalovací krém.

Éterické oleje z jujuby také zmírňují záněty kůže. To se hodí, pokud trpíte akné, svěděním nebo otravnou infekcí. Zvětšuje se také tloušťka vaší pokožky, což jí pomáhá lépe se hojit ze zánětů.

Nezapomeňte však nejprve provést náplasťový test. Chcete se ujistit, že nejste na oleje z jujuby alergičtí nebo citliví.

Podporuje růst vlasů

Zkrášlující účinky jujuby nekončí u pokožky. Studie v časopise Food and Chemical Toxicology zjistila, že esenciální olej vyrobený z jejich semen podporuje růst vlasů. A co víc, vlasy se vracejí silnější než kdy předtím.

Pokud se potýkáte s pleší, proč nepoužít jujube? Můžete ji smíchat s dalšími oleji pro růst vlasů, jako je vitamin E, rozmarýn a mátový olej.

Čerstvou i sušenou jujube hledejte v obchodech se zdravou výživou nebo v čínských potravinách. Sušenou jujube možná najdete i na internetu. Mnoho prodejců také prodává její esenciální oleje, výtažky a čaj. Bez ohledu na svou formu jujuba úspěšně změní vaše zdraví!