Zde se dozvíte jak může zdravé srdce prospět vašemu mozku

Lidová kultura od nepaměti staví srdce a mozek proti sobě. Srdce je považováno za instinktivní, emocionální orgán. Zatímco mozek je považován za logický, intelektuální orgán. Toto rozlišování nás vede k tomu, že poruchy obou orgánů léčíme odděleně. Nejnovější výzkumy však uvádějí, že zdravá rozhodnutí pro srdce mohou mít i neurologický přínos. Zde se dozvíte, jak spolu poruchy srdce a mozku souvisejí.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Spojení srdce a mozku

1. Společné rizikové faktory

Nezdravý životní styl nepřispívá pouze k poruchám srdce. Nejnovější výzkumy ukazují, že rizikové faktory, které vedou k mrtvici a srdečním onemocněním, přispívají k problémům s funkcí mozku. Konkrétně jsou srdeční poruchy spojeny s demencí, včetně Alzheimerovy choroby, vaskulární demence, frontotemporální demence, demence související s Parkinsonovou chorobou a demence v důsledku tohoto onemocnění.

Mezi tyto rizikové faktory patří následující:

Obezita
Nedostatek fyzické aktivity
Hypertenze a hypotenze
Diabetes mellitus
Kouření
Vysoká hladina cholesterolu

Tyto rizikové faktory jsou obzvláště nebezpečné, pokud se projeví ve středním věku.

2. Změny krevního tlaku

Souvislost mezi poruchami srdce a kognitivními funkcemi spočívá především v krevním tlaku. Nezdravé chování a stavy, jako jsou ty výše uvedené, mohou vést ke zúžení cév. To způsobuje snížení průtoku krve do mozku a také kornatění tepen v srdci a mozku.

Nedostatečný průtok krve mozkem způsobuje jeho špatnou funkci. To následně vede ke kognitivním problémům souvisejícím s myšlením a pamětí. Může to také vést k potížím při přesunu z jednoho místa na druhé a ke zhoršení kognitivních funkcí.

Pokud dojde k náhlému zablokování výše zmíněného průtoku krve mozkem, může dojít k mrtvici. Kromě toho je nejvýznamnější příčinou mrtvice vysoký krevní tlak.

3. Oboustranně prospěšné léčby

Většina lidí se domnívá, že poruchy mozku nelze léčit. Výzkumy však ukazují, že kontrola rizikových faktorů srdečních poruch by mohla zpomalit progresi těchto poruch.

Studie také zjistily souvislosti mezi autonomním nervovým systémem (ANS), který je řízen hypotalamem v mozku, a komorovými arytmiemi.

ANS řídí srdeční frekvenci, trávení, dechovou frekvenci, reakci zornic, močení a sexuální vzrušení. Komorová arytmie zahrnuje velmi rychlé stahování srdečních komor, které způsobuje bolest na hrudi, mdloby, závratě a dušnost. Léčba zaměřená na ANS, jako je elektrická neuromodulace, vagová stimulace, denervace a hudba, může komorovou arytmii ovlivnit. Existují však způsoby, kterými můžete vzít zdraví svého srdce a mozku do svých rukou.

Způsoby prevence poruch srdce a mozku

Některé změny životního stylu vám mohou pomoci zabít dvě mouchy jednou ranou. Zde je několik takových změn, které byste měli přijmout, zejména pokud jste ohroženi srdečními poruchami.

Přestaňte kouřit: Většina lidí kouří, aby se vypořádala se stresem. Kouření bohužel stres nezmírňuje ani neprospívá vašemu tělu. Výzkumy ukazují, že kouření škodí zdraví dýchacích cest a srdce. To se týká i pasivního kouření.

Pravidelně cvičte: Nikdy není nevhodný čas na to, abyste si zařídili členství v posilovně, o kterém jste uvažovali. Pravidelné cvičení udržuje vaše srdce zdravé a má pozitivní účinky na poznávání.

Udržujte si zdravou váhu: S předchozím bodem úzce souvisí i to, že nadváha v oblasti břicha vede k zátěži srdce. Zvyšuje také riziko cukrovky. Pokud jste obézní, bylo by dobré pro začátek zhubnout 5-10% své tělesné hmotnosti. To vám pomůže regulovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Jezte zdravě: Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, zdravé tuky (polynenasycené a mononenasycené tuky) a bílkoviny je ideální pro každého, kdo je ohrožen srdečními poruchami. Vyřaďte ze svého jídelníčku zpracované potraviny, červené maso, transmastné kyseliny, nasycené tuky a rafinované obiloviny. To vám pomůže udržet si váhu pod kontrolou, zabránit ucpávání tepen a řídit hladinu cukru v krvi.

Kontrolujte spotřebu alkoholu: Příjem alkoholu by měl být omezen na maximálně dva nápoje denně u mužů a jeden nápoj denně u žen.

Klíčem ke zdravému životnímu stylu je stanovit si cíle, zůstat motivovaný a sledovat pokroky tak, abyste posouvali své hranice. Zapojte do svého úsilí i další lidi, choďte do posilovny s kamarádem nebo navštěvujte skupinové lekce.

Časté operace srdečních poruch mohou vést ke zhoršení kognitivních funkcí. Poraďte se proto s lékařem o případných ochranných opatřeních, která byste měli přijmout. Přestože poruchy srdce i mozku přicházejí se stárnutím, nemusíte se jimi nechat ovládnout. Jediné, co musíte udělat, je vést zdravý životní styl. A několik změn ve vašem každodenním režimu je malou cenou za výhody, které nabízejí.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Verywell Health , Tri-City Medical Center