Zdraví

Zázvor a zázvorový čaj přinášejí výhody které musíte využít

Zázvor je oblíbené přírodní koření, které se pro své léčivé účinky používá již tisíce let. Pro někoho může být obtížné zvládnout chuť a vůni tohoto koření, nicméně dokáže ochránit vaše tělo před řadou zdravotních potíží, se kterými se můžete pravidelně potýkat.

Pokud vás tedy nebaví cpát se prášky pokaždé, když vás zlobí žaludek nebo jste nachlazení, zkuste proti tomuto problému bojovat pomocí zázvoru. Pokud máte problém zakousnout se do syrového zázvoru pro jeho prospěšné účinky, určitě byste měli vyzkoušet zázvorový čaj.

Zde je několik úžasných výhod zázvorového čaje, který může uzdravit vaše tělo, pokud máte mírné zdravotní potíže.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Překonává všechny druhy nevolnosti

Zázvor je považován za bezpečný lék na nevolnost a zvracení, a to i během těhotenství. Zázvorový čaj je také vhodný při ranní nebo cestovní nevolnosti a pro zlepšení zpomaleného krevního oběhu. Lze jím léčit i pooperační nevolnost a nevolnost vyvolanou terapií. Zázvorový čaj si vždy nejlépe připravte sami z čerstvě nasekaného kořene zázvoru ve vroucí vodě. Někteří lidé však používají také zázvorový prášek nebo zázvorový sirup. Ty však nemusí být tak účinné, jako čaj z čerstvě nakrájeného kořene zázvoru.

2. Léčí nachlazení a kašel

Zázvorový čaj je účinný také při léčbě nachlazení a kašle. Zázvor má antivirové a antibakteriální vlastnosti, které mohou chránit tělo před infekcemi tím, že zvyšují hladinu imunity. Pokud máte silný kašel, může dojít k zánětu dýchacích cest a zázvor díky svým protizánětlivým vlastnostem dokáže zánět v dýchacím systému zmírnit. Stejně tak uklidňující, teplý účinek zázvorového čaje může rozpustit a odstranit hlen zachycený v plicích a léčit tak kašel. Pití zázvorového čaje je také účinné při zmírňování křečí spojených se silným kašlem.

3. Zmírňuje svalové bolesti a záněty

Zázvorový čaj je vhodný ke zmírnění bolesti svalů a bolestivosti po náročném tréninku. K tomuto zdravotnímu přínosu přispívají protizánětlivé vlastnosti zázvoru. Popíjení zázvorového čaje vám totiž po náročném tréninku také pomůže rehydratovat organismus.

Zázvor může být účinný i při léčbě závažných onemocnění, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida. Zázvor totiž dokáže potlačit zánětlivé molekuly, čímž snižuje bolest kloubů a zánět spojený s těmito onemocněními. Čtyři šálky zázvorového čaje denně mohou zmírnit bolest. Před změnou stravy je však vždy lepší poradit se s lékařem, protože může dojít k ovlivnění účinnosti léků.

4. Zmírňuje menstruační bolesti

Pokud během menstruace pociťujete silné bolesti, zázvorový čaj může bolest zmírnit. Studie prokázaly, že zázvor je stejně účinný jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), které působí tak, že snižují hormony způsobující zánět a bolest. Pokud tedy chcete menstruační bolesti zmírnit přirozeně bez léků, dejte si šálek teplého zázvorového čaje.

5. Snižuje hladinu cholesterolu

Zázvorový čaj snižuje hladinu špatného cholesterolu v těle. Pomáhá snižovat celkový cholesterol a triglyceridy přítomné v krvi. To může pomoci snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a dalších závažných chorob. Pokud již máte vysokou hladinu cholesterolu a užíváte léky, poraďte se se svým lékařem, než začnete zázvorový čaj pít, abyste ji ještě více snížili.

6. Zlepšuje trávicí funkce

Zázvor je velmi účinný při gastrointestinálních problémech, jako je průjem, ztráta chuti k jídlu atd. Totéž může udělat i zázvorový čaj, který pomůže vaší trávicí soustavě lépe fungovat. Může také pomoci při chronických zažívacích potížích. Studie ukázaly, že může také snížit zánět v tlustém střevě, pokud je příčinou vašich zažívacích problémů. Pokud máte mírné žaludeční potíže a nechcete užívat léky, je zázvorový čaj účinným prostředkem, který může zmírnit nepříjemné pocity.

7. Může pomoci předcházet rakovině

Zázvor je dobrým zdrojem antioxidantů. Antioxidanty jsou schopny bojovat proti volným radikálům, které mohou poškozovat tělesné buňky a nakonec mohou způsobit rakovinu. Znamená to tedy, že popíjením zázvorového čaje dodáte tělu dostatek antioxidantů, které mohou bojovat proti volným radikálům způsobujícím nemoci a mohou brzdit růst rakovinných buněk. Zázvor a zázvorový čaj lze použít k léčbě rakoviny prsu, vaječníků a slinivky břišní.

Kromě těchto výhod může být zázvorový čaj účinný také při snižování hladiny cukru v krvi, čímž se snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Pokud již cukrovkou trpíte, může vám také pomoci kontrolovat hladinu cukru. Zázvorový čaj může také chránit organismus před poklesem mozkových funkcí souvisejícím s věkem.

Přidání zázvoru ve formě zázvorového čaje do vašeho jídelníčku proto může být dobrým rozhodnutím. Domácí zázvorový čaj může být účinnější než zázvorový prášek. Stačí nakrájet čerstvý kořen zázvoru a uvařit ho ve vodě. Pokud nesnesete syrovou chuť, můžete do čaje přidat med, mátu nebo dokonce citron.

Než začnete zázvorový čaj pít pravidelně, vyzkoušejte ho po jednom šálku denně. Vedlejší účinky zázvoru nebo zázvorového čaje se vyskytují jen zřídka. Někteří lidé však mohou pociťovat drobné vedlejší účinky, jako je pálivý pocit nebo pálení žáhy. Vysoké dávky zázvorového čaje mohou také způsobit nevolnost a žaludeční potíže. Těhotné a kojící ženy, diabetici, pacienti se srdečními chorobami a osoby trpící žlučovými kameny by zázvorový čaj neměly užívat bez porady s lékařem. Pokud užíváte léky na ředění krve, může zázvorový čaj ovlivnit působení léků, které mohou stav zhoršit.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Verywell Fit