Zamrzlé potrubí a co dělat když zamrzne vodovodní potrubí
Zamrzlé potrubí je to poslední, co byste si v zimě přáli. V chladném zimním období je však velkým problémem, protože může zastavit celý přívod vody a dokonce vést k prasknutí vodovodního potrubí. Ačkoli tedy my, majitelé domů a pronajímatelé, nemůžeme ovlivnit počasí, rozhodně můžeme podniknout kroky, abychom se v zimě vyhnuli zamrzlým vodovodním trubkám, studeným koupelím a třesoucím se dětem. Připravili jsme pro vás několik tipů a nejčastějších mýtů o zamrzlých trubkách, abyste zabránili zamrznutí těch vašich, a také několik doporučení, kterými se řídit, pokud by přece jen došlo k nejhoršímu.
Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov
Kde obvykle zamrzá potrubí?
Nejčastěji jsou náchylné k zamrznutí trubky v nevytápěných částech domu, například na půdě, v nedokončeném sklepě nebo v garáži.
Co způsobuje prasknutí vodovodního potrubí?
Kolem prasknutí zamrzlého potrubí existuje několik rozšířených mýtů, které bychom rádi objasnili, pokud jde o to, kdy, kde a proč k němu dochází.
Mýtus č. 1
Prasknutí potrubí způsobuje rozpínání ledu
Vodovodní potrubí praskne, když voda zmrzne a změní se z kapaliny na pevnou látku. Rozpínání, které při tom vzniká, má dostatečnou sílu na to, aby praskla stěna potrubí, přičemž rozsah poškození se projeví až po rozmrznutí potrubí.
Mýtus č. 2
Potrubí praskne, když mrzne
Potrubí nepraskne vždy, jakmile je zamrzlé nebo během procesu zamrzání. Síla vzniklá rozpínáním vody, která se mění z kapaliny na pevnou látku, může způsobit prasknutí stěny potrubí, což by se zjistilo až po roztátí ledu.
Při jaké teplotě vodovodní potrubí zamrzá?
Aby potrubí zamrzlo, musí být venkovní teplota nižší než -6 stupňů Celsia po dobu alespoň 6 po sobě jdoucích hodin.
Jak zkontrolovat, že máte zamrzlé potrubí
První známkou zamrzlého potrubí je, když otočíte kohoutkem a neteče z něj voda. Zde je návod, co dělat dál:
1. Zkontrolujte, zda je pod kuchyňským dřezem stále zapnutý přívod vody.
2. Zkontrolujte, zda v blízkosti nefunkčního kohoutku není netěsnost.
3. Sledujte potrubí od nefunkčního kohoutku a zkontrolujte, zda neprasklo potrubí, což může znamenat stříkající nebo kapající vodu, případně i rampouchy, pokud se to stalo před nějakou dobou. Pokud je potrubí za zdí, můžete vidět vlhkou podlahu, zeď nebo strop.
4. Pokud je potrubí zamrzlé, ale neprasklo, uvidíte buď led, námrazu, nebo může být potrubí mírně vyboulené.
5. Pokud vaše pátrání odhalí, že je potrubí zamrzlé, ale neprasklo, musíte potrubí rozmrazit sami, nebo pokud se na to necítíte, zavolejte odborníka, který to dokáže.
Jak rozmrazit zamrzlé potrubí
Opět platí, že pokud nejste zkušení kutilové nebo nemáte čas na to, abyste to s jistotou opravili sami, je bezpečnější svěřit tento úkol odborníkovi.
Pokud jste však spolehliví kutilové, můžete vyzkoušet několik dočasných oprav:
1. Ujistěte se, že máte otevřený vodovodní kohoutek. Umožníte tak průtok vody potrubím, což urychlí proces rozmrazování.
2. Nyní přiveďte na zamrzlou část potrubí teplo. Můžete to udělat pomocí fénu na vlasy, nebo pokud máte elektrickou vyhřívací podložku pro úlevu od bolesti zad, můžete ji omotat kolem potrubí. Pokud nemáte fén ani vyhřívací podložku, je možné použít ručník namočený v horké vodě, který však způsobuje větší nepořádek, takže pod něj položte druhý ručník.
VAROVÁNÍ: Nenechávejte nahřívací podložku, fén ani horký ručník bez dozoru.
K rozmrazování zamrzlého potrubí NIKDY nepoužívejte následující prostředky:
Foukací hořák
Propanový nebo petrolejový ohřívač
Kamna na dřevěné uhlí
Jakékoli jiné zařízení s otevřeným ohněm
Ohřívač v případě, že je v okolí nějaký hořlavý materiál
3. Pokračujte v zahřívání, dokud z kohoutku nezačne vytékat voda s normálním tlakem.
4. Jakmile potrubí rozmrzne, zapněte ostatní kohoutky v domácnosti, abyste se ujistili, že žádné další potrubí není zamrzlé.
5. Pokud zamrzlé potrubí vede v blízkosti venkovní zdi nebo je ukryto za stěnou či stropem, jednejte rychle. Prasklé potrubí zde může potenciálně způsobit velké škody, proto byste měli zavolat profesionálního instalatéra, který možná bude muset vyříznout otvor ve zdi, aby potrubí zahřál.
Jak zabránit zamrznutí vodovodního potrubí
Pokud právě teď nemáte zamrzlé potrubí, je to úleva! Pojďme se tedy podívat na způsoby, jak zabránit zamrznutí potrubí a vzniku škod. Zde je několik tipů:
Odpojte zahradní hadici od vnějšího vodovodního kohoutku, vypusťte ji a poté ji uložte do garáže nebo kůlny. Můžete také uzavřít vnitřní ventily, které se napájejí z těchto venkovních kohoutků, takže to také nezapomeňte udělat.
Izolujte, izolujte, izolujte. Střechu, stěny, stropy a podlahu, abyste zabránili úniku tepla.
V prostorách mimo vytápěnou část nemovitosti zajistěte vhodnou izolaci vodovodního potrubí, aby nedocházelo k zamrzání.
V nejchladnějších dnech nechte z kohoutků kapat studenou vodu. Když voda teče, hůře zamrzá.
Pokud je váš dům obzvláště náchylný k zamrzání potrubí, regulujte termostat! Musí být nastaven na stejnou teplotu každý den. Nedovolte, aby při odchodu z domu klesla teplota pod 12 stupňů Celsia.
Zajistěte, aby všechny dveře a okna byly řádně utěsněny.
Časté dotazy
Rozmrzne zamrzlé potrubí samo?
Technicky vzato ano, zamrzlé potrubí může samo rozmrznout. Ale opravdu chcete čekat a sledovat, jak led taje a potenciálně může způsobit prasknutí potrubí? Proto doporučujeme provést řízené rozmrazování nebo zavolat odborníka.
Jak rychle rozmrazit potrubí?
Pokud nejste zkušení kutilové, zavolejte odborníka. Nebo se můžete pokusit rozmrazit zamrzlý úsek vodovodního potrubí sami pomocí fénu, elektrické vyhřívané podložky proti bolesti zad nebo ručníku namočeného v horké vodě. Ujistěte se, že je při tomto úkonu zcela otevřený vodovodní kohoutek.
Zamrzne pohybující se voda v potrubí?
Ne, pokud je voda v pohybu a proudí, pak je pro ni obtížné zamrznout.