Zajímavosti, které byste měli vědět o kolagenu

Kolagen je strukturální bílkovina, která má pro lidské tělo zásadní význam. Nachází se ve svalech, kostech, kůži, cévách, trávicím systému a šlachách. Pokud jde o kůži, udržuje ji pevnou, pružnou a vláčnou.

Mnozí z nás si matně uvědomují, že když se na obličeji objeví známky stárnutí, mohl by jim pravděpodobně pomoci krém obsahující kolagen. Tuto informaci v nás zakořenily hromady reklam proti stárnutí, které se dnes objevují v médiích. Zde je 6 hlavních faktů o kolagenu, které byste měli vědět.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Je nutností pro skvělé vlasy, nehty a pleť

Stejně jako většina tělesných procesů i produkce kolagenu s věkem klesá. To znamená, že vaše pokožka začíná ochabovat, ztrácí pružnost a přibývá vrásek. Prokázalo se, že dlouhodobé perorální užívání hydrosylátu kolagenu způsobilo, že pokožka vypadá pevnější a hladší. Může také zabránit vzniku celulitidy a strií na pokožce. Kolagen ve stravě podporuje regeneraci vlasových folikulů, což může být užitečné při prevenci vypadávání vlasů. Je také potřebný pro prevenci lámání a třepení nehtů.

Zvyšuje pružnost kloubů

Pokud se vám zdá, že vaše ztuhlé klouby vám ztěžují vykonávání každodenních bolestivých činností, je pravděpodobné, že jste ochuzeni o kolagen. Kolagen je přítomen v kloubní tekutině a kostní matrix všech kloubů v těle. Prokázalo se, že kolagen může být velmi prospěšný při prevenci artritidy a degenerativních onemocnění kostí, které jsou obvykle spojeny se stárnutím. Udržuje pružnost kloubů a plynulost jejich pohybu.

Zmírňuje zažívací potíže

U jedinců, kteří trpí syndromem děravého střeva, může kolagen zacelit střevní výstelku a zabránit odchodu škodlivých toxinů z trávicího traktu. Dokonce i při zánětlivých střevních onemocněních může příjem kolagenu zmírnit příznaky refluxu, průjmu a nadýmání, a tím zajistit pravidelnou stolici.

Pomáhá při nárůstu svalové hmoty

Podporuje tvorbu kreatinu v těle, který je nezbytný pro budování svalů a pro růst nových svalů. Kolagen se rozkládá na esenciální aminokyseliny, jako jsou arginin a glycin, které napomáhají syntéze pojivové tkáně a bílkovin. To je důvod, proč se potraviny obsahující kolagen doporučují lidem dodržujícím cvičební režim.

Chrání vaše kardiovaskulární zdraví a zdraví jater

Glycin vznikající jako vedlejší produkt rozkladu kolagenu podporuje detoxikační funkci jater v těle. Toho je zapotřebí zejména ve dnech, kdy jste se oddávali přejídání nebo nadměrnému pití alkoholu. Dokonce chrání játra před poškozením způsobeným alkoholem.

Aminokyselina prolin, která je rovněž vedlejším produktem kolagenu, odstraňuje nánosy tuku z cév, čímž snižuje riziko arteriosklerózy a srdečních onemocnění.

Jeho příjem lze zvýšit stravou

Pro nevegany je k dispozici mnoho zdrojů kolagenu v živočišné říši v podobě drůbeže, masa, ryb a mléčných výrobků. Pokud jste vegetarián nebo vegan, je nejlepší, když zvýšíte příjem potravin bohatých na vitamin C. Kyselina askorbová je pro syntézu kolagenu nezbytná.

Nyní, když už víte o všech výhodách kolagenu a o tom, jak ho zařadit do svého jídelníčku, měli byste si také dát pozor na to, co ho může také ničit. Přestože s věkem produkce kolagenu klesá, pravidelné cvičení a strava bohatá na antioxidanty mohou produkci kolagenu udržet. Pobyt na slunci bez opalovacího krému, kouření, pití alkoholu, nadměrný příjem cukru a stres jsou faktory, které mohou kolagen v těle ničit. Rozhodujte se zdravě a nechte kolagen, aby se o vaše tělo postaral.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Prevention , Healthline