Zajímavé výhody myrtového esenciálního oleje

Myrtový esenciální olej se vyrábí z květů, listů a stonku rostliny myrty obecné (Myrtus communis L.). Najdete ji ve Středomoří, severní Africe, Indii a západní Asii. Brzy se také stane vaším novým oblíbeným prostředkem!

Jako olej je myrta známá svou svěží a sladkou vůní. Není divu, že ji najdete v tolika přírodních parfémech a mýdlech. Kromě vůně vám však myrtový olej může prospět i těmito způsoby.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Odpuzuje komáry

V létě může být boj s komáry nepříjemný. Místo používání drsných chemických přípravků sáhněte po myrtovém oleji. Podle studie v časopise Journal of Arthropod-Borne Diseases dokáže tyto otravné krvežíznivce odpudit. To je obzvláště užitečné, pokud se nacházíte v oblasti náchylné k malárii a dalším nemocem přenášeným komáry.

Chcete-li myrtový olej použít na pokožku, zřeďte 1 kapku v 1 kapce nosného oleje. Můžete jej také použít v přenosném difuzéru, který vás ochrání na cestách.

Léčí bakteriální vaginózu

Esenciální olej z myrty má silné antibakteriální vlastnosti. Může dokonce léčit infekci vulvy a pochvy známou jako bakteriální vaginóza nebo vaginitida.

Obvykle se tento stav léčí samotným vaginálním gelem s metronidazolem. Vědci z lékařské univerzity v Šahrekordu však zjistili, že léčba je účinnější, když se do gelu přidá myrta. Bakteriální vaginóza se také vrátila u 30 % účastnic léčby metronidazolem, ale ne u těch, které měly k dispozici i myrtu.

Chrání rány před infekcí

Protože myrtový olej je antimikrobiální, může chránit rány před infekcí. Pomůže tak zahojit poranění bez jakýchkoli komplikací.

Až se tedy příště pořežete, zvažte použití myrtového esenciálního oleje. Opět jej nezapomeňte zředit v nosném médiu, jako je olivový, kokosový nebo hroznový olej.

Zklidňuje záněty kůže

Zlobí vás pokožka? Sáhněte po myrtovém esenciálním oleji. Jeho protizánětlivé schopnosti zmírní zarudnutí, otoky a svědění. Vaše podrážděná pokožka si ho zamiluje, zvláště pokud přidáte aloe nebo med.

Ulevuje od bolesti kloubů

Jako přírodní lék na artritidu použijte myrtový olej. Protizánětlivé vlastnosti uvolní oteklé a bolestivé klouby. Pro použití jej jednoduše vmasírujte na místa, která vás trápí.

Pro větší úlevu můžete myrtu také smíchat s jinými oleji. Výbornou volbou je zimostráz, citrusy, levandule, oregano, máta peprná a rozmarýn.

Pomáhá při spánku

Díky sedativním účinkům lze myrtový olej použít pro kvalitní noční odpočinek. Působí tak, že uvolňuje centrální nervový systém. Díky tomu se budete moci uklidnit a dobře usnout.

Chcete-li využít výhod myrtového oleje, inhalujte ho. Zředěný myrtový éterický olej si můžete také potírat na spáncích. Zkuste jej smíchat s dalšími uklidňujícími oleji, jako je levandule, heřmánek a cedrové dřevo.

Zlepšuje zdraví dýchacích cest

V aromaterapii může myrtový olej zmírnit příznaky onemocnění dýchacích cest. Je obzvláště užitečný, pokud máte bronchitidu, astma nebo ucpaný nos. Vdechování oleje zklidní dýchací cesty a napomáhá snadnějšímu průchodu kyslíku.

Na to, že se jedná o olej s rozmanitými účinky, je myrta poměrně cenově dostupná. Je ztělesněním víceúčelového prostředku, takže je také vynikající volbou, když jste na cestách.