Zahrada

Zahrada v zimě spí, zahrádkář nikoli

Ani v době, kdy zahrádka odpočívá přikrytá sněhovou pokrývkou, zahrádkář nelení. Plánuje, studuje, nakupuje.

Čas na inspiraci a nové plány

Mrazivé zimní dny jsou vhodné na plány pro příští sezónu: co, kam zasít, jaké koupit sazenice, co nového na zahrádce vyzkoušet. I pro zkušené zahrádkáře je zima čas na doplnění informací a seznámení se s novými trendy. Možná se pod vánočním stromečkem objeví nějaká nová kniha s nápady a radami pro zahrádkáře. Teď je ten čas, kdy si ji v klidu přečíst.

Stroje a nářadí – stačí údržba nebo využijete mimosezónních slev?

Jak je na tom vaše sekačka na trávu, motorová pila nebo křovinořez? Bude stačit pravidelná údržba nebo je čas na změnu? Zima je obdobím, kdy spousta hobby marketů zlevňuje, protože je zájem o zahradní techniku všeobecně menší než v průběhu jara a léta. Moudrý zahradník toho využije. V předjaří je správná chvíle i na nákup semen a nových stromků, které budeme na jaře sázet. Ve sklepě by měly přečkat s minimální péčí.

I na zahrádce je občas potřeba něco udělat

Sněhová pokrývka sice vypadá romanticky a působí výborně jako izolační vrstva pro rostliny v zemi, může ale poškodit stromy, zvlášť ty slabší. Pod tíhou napadaného sněhu se větve ohýbají a můžou se i zlomit, jestliže nezasáhnete. Setřeste sníh z větví dříve, než větve popraskají, nebo sníh ztvrdne vícenásobným táním a opětovným zamrzáním.

Jestli přijdou silnější mrazy, je lépe trvalky na zahradě zakrýt větvemi smrku nebo jedle. Smrk má výhodu, že při oteplení opadá a větve rostlině nebrání v přísunu tepla i světla, jedli musíme na jaře odstranit. K rostlinám můžeme nahrnout i opadané listí.

Nezapomeňte na ptáčky pomocníčky

Hodně ptáků, kteří u nás přezimují, nám jsou v zahradě užiteční. Proto na ně pamatujte a v zimě jim dejte něco do krmítka, hlavně semena slunečnice, máku, salátu, prosa a řepky. Dobrý je také semenec. Můžeme přidat trošku strouhané mrkve nebo kousek ovoce. Sýkorkám volně zavěšujeme uvařený studený lůj. K uhasení žízně stačí ptákům sníh, vodu jim do krmítka nikdy nedávejte. Ptáci se totiž rádi koupou a to by pro ně v době mrazů bylo fatální.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada