Vysoká hladina kreatininu v krvi – Příznaky, příčiny a léčba

Lékařská věda nemusí vědět všechno a někdy nám tato biologická slepá místa způsobují spoustu problémů. Přesto jsou rozhovory týkající se vědy o hladině kreatininu veskrze pozitivní.

Testování pacienta na hladinu kreatininu je běžnou praxí právě proto, že tato věda je tak pevná jako skála. Co je tedy kreatinin, proč je sledování jeho hladiny důležité a co vám může tato hladina říci o vašem celkovém zdraví? Myslíme si, že je na čase, abychom se na to podívali blíže.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je kreatinin?

Než začnete panikařit při pohledu na slovo kreatinin, je důležité zjistit jeho normálnost. Kreatinin se v krevním řečišti každého člověka projevuje v různých hladinách. Je to odpadní produkt, který vzniká jako přirozená součást opotřebení vašeho těla.

Hladinu kreatininu v krvi člověka může ovlivnit věk, hmotnost, rasa a pohlaví. Tyto hladiny mohou také lékaři hodně napovědět o tom, jak dobře vaše ledviny fungují.

Kreatinin a vaše ledviny

Zdravé ledviny nemají problém s odfiltrováním kreatininu z vašeho těla. Pokud vám však lékař doporučí vyšetření moči nebo krve a zjistí vysokou hladinu kreatininu, může to znamenat mnohem závažnější stav.

Studie říká: „Měření hladiny kreatininu může poskytnout důležité informace o tom, jak mohou vaše ledviny fungovat.“ Vysoká nebo nízká hladina kreatininu může znamenat, že vaše ledviny nepracují správně, nebo může být známkou jiného onemocnění.

Co jsou vysoké hladiny kreatininu?

Co se vlastně považuje za vysokou hladinu kreatininu? Klinika Mayo uvádí, že normální rozmezí kreatininu v krvi dospělého člověka je obvykle 0,84 až 1,21 miligramu na decilitr (mg/dl). Cokoli nad normálním rozmezím je považováno za vysoké hodnoty.

Váš lékař si může vyžádat další krevní test, aby potvrdil, že vaše hladina je vysoká. Může si také vyžádat vzorek moči. Podívejme se, co to obnáší dále.

Testování hladiny kreatininu pomocí vzorku moči

Spolu s krevním testem si lékař může vyžádat vzorek moči, aby zjistil, zda máte vysokou hladinu kreatininu. Pravděpodobně bude požadovat 24 hodinový vzorek, což vyžaduje odběr vzorků moči po dobu 24 hodin.

Normální hladiny kreatininu ve 24 hodinovém vzorku moči jsou 601 až 1 689 miligramů za den u žen a 955 až 2 936 miligramů za den u mužů. Hladiny nad touto hodnotou jsou považovány za vysoké.

Příčiny vysoké hladiny kreatininu

Je obtížné rovnou získat přesnou příčinu zvýšené hladiny kreatininu v krvi. To však neznamená, že by příčina měla zůstat neznámá. Zvýšená hladina kreatininu obvykle znamená zhoršenou funkci ledvin.

Dalším krokem v procesu by bylo určit, co přesně je příčinou poruchy funkce ledvin a zda k této změně došlo nedávno, nebo se vyskytuje již delší dobu.

Co způsobuje dysfunkci ledvin?

Existuje několik stavů, které mohou vést k dysfunkci ledvin. Vysoký krevní tlak a cukrovka jsou dva takové chronické příklady. Zvýšenou hladinu kreatininu v krvi mohou způsobit také některé léky, výživa a infekce ledvin.

Nejdůležitějším rozlišením, které je zde třeba učinit, je, že vysoká hladina kreatininu v krvi není ze své podstaty špatná, ale může upozornit vašeho lékaře na závažnější zdravotní stav.

Příznaky

S vysokou hladinou kreatininu v krvi nejsou spojeny žádné konzistentní příznaky. Běžný krevní test může odhalit vysokou hladinu kreatininu bez jediného příznaku.

Ale vzhledem k tomu, že vysoká hladina kreatininu je spojena s poruchou funkce ledvin, cítíme povinnost podrobněji popsat, jak může vypadat a jak se může projevovat.

Příznaky poruchy funkce ledvin

Příznaky dysfunkce ledvin se mohou značně lišit v závislosti na příčině tohoto stavu. Mezi běžné příznaky patří pocit dehydratace, únava, otoky, dušnost a zmatenost.

Mohou se objevit i další, nespecifické příznaky, včetně nevolnosti, suché kůže, neuropatie a zvracení.

Kdy navštívit lékaře

Existují dva důvody, proč navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Pro začátek by si každý měl z návštěvy lékaře udělat rutinu. Pokud je vám méně než 50 let, snažte se objednat na běžnou prohlídku jednou za 3 roky. Zatímco ti, kterým je více než 50 let, by se měli objednat alespoň jednou ročně.

Jinak byste měli dbát na to, abyste navštívili svého lékaře vždy, když se u vás objeví nové, nevysvětlitelné nebo opakující se příznaky. Zejména pokud tyto příznaky odpovídají srdečnímu onemocnění, cukrovce nebo onemocnění ledvin.

Po návštěvě vám lékař může odebrat vzorek krve nebo si vyžádat 24 hodinový test moči, aby zjistil hladinu kreatininu a celkovou funkci ledvin.

Léčba vysoké hladiny kreatininu

Lékaři si nekladou za cíl léčit vysokou hladinu kreatininu. Místo toho zjišťují příčinu a tu léčí.

Pokud je zvýšená hladina kreatininu v krvi způsobena infekcí ledvin, je možné ji léčit antibiotiky na předpis. V případě vysokého krevního tlaku vám lékař může doporučit léky na krevní tlak, které pomohou tyto příznaky léčit.

Změny životního stylu

Na návrh lékaře můžete snížit hladinu kreatininu i dalšími změnami životního stylu, které se týkají vaší výživy a množství pohybu, a které vám pomohou zmírnit příznaky. Pro začátek vám může doporučit snížit příjem bílkovin a místo červeného masa volit bílkoviny rostlinného původu.

Dále může být pro osoby trpící chronickým onemocněním ledvin nutné zvýšit příjem vlákniny, aby se snížila hladina kreatininu. V neposlední řadě je důležité pít hodně vody, protože dehydratace může vést k dočasnému zvýšení hladiny kreatininu.

Závěrem

Kreatinin v krvi je zcela normální součástí biologického procesu. Pokud jsou však tyto hladiny zvýšené, může to být známkou něčeho mnohem závažnějšího. Naštěstí lze mnoho základních příčin zvýšené hladiny kreatininu také léčit.

Ani vy se jednoho dne neprobudíte s pocitem, že hladina kreatininu v krvi je příliš vysoká. Možná nebudete cítit vůbec nic. Tím spíše si zvykněte navštěvovat svého ošetřujícího lékaře, podstoupit příslušná vyšetření a řídit se všemi jeho odbornými znalostmi.