Výskyt pneumokokového zápalu plic pneumonie u starších osob
Neustále bojujeme proti tolika nemocem, že některé z nich mohou uniknout pozornosti. Pneumokokový zápal plic neboli pneumonie je jedním z takových onemocnění, které uniká naší pozornosti. Nebylo by správné tvrdit, že se mezi staršími lidmi ve velkém vrací, protože je v první řadě nikdy tato nemoc nepřestala trápit.
Tato nemoc možná nezní tak vážně, protože se nám daří před ní chránit naše děti. Ale bohužel je vážná a konečně přitahuje pozornost i lékařů.
Ať už jste senior nebo někdo z jeho příbuzných, musíte o této nemoci vědět, abyste jí mohli předcházet. Naštěstí jsme lékařsky vybaveni k tomu, abychom jí mohli předcházet, ale naše nevědomost a nedbalost nám brání v tom, abychom se o to snažili. V informacích je síla, pokud jde o tuto nemoc.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíAnatomie pneumokokového zápalu plic
Tuto bakteriální infekci může způsobit mnoho kmenů pneumokokových bakterií. Toto onemocnění se může šířit přímým kontaktem s nakaženými osobami. Sliny nebo hlen infikovaných pacientů mohou šířit zárodky tohoto onemocnění.
Pneumokokové bakterie infikují plíce a způsobují zápal plic. Tato infekce se může rozšířit do krevního oběhu, pokud není léčena, a způsobit tak bakteriémii. Poté může napadnout i další tkáně a způsobit infekce vedlejších nosních dutin, meningitidu atd. Právě z tohoto důvodu lékaři nazývají toto onemocnění invazivním, protože je schopno se rozšířit i do částí, které jsou za normálních okolností bez infekcí.
Lze tedy s jistotou říci, že pokud se tato infekce neléčí, může v našem těle způsobit efekt takzvané sněhové koule.
Kdo je ohrožen?
Kromě dětí jsou tímto onemocněním ohroženi i dospělí starší 65 let. Do kategorie „ohrožených“ patří také dospělí, kteří mají oslabený imunitní systém, kochleární implantáty, únik mozkomíšního moku a trpí dalšími chronickými onemocněními, jako je rozedma plic, astma, závažné plicní onemocnění atd. A v bezpečí před tímto infekčním onemocněním nejsou ani lidé, kteří kouří. Pro mnohé to může být šok, protože toto onemocnění bylo často spojováno s prochladlými dětmi. Pravdou však je, že toto invazivní onemocnění může postihnout dospělé stejně jako děti.
Závažný dopad na starší lidi
Snížená imunita starších lidí spolu s neznalostí hrají hlavní roli v rozšíření tohoto onemocnění. Příznaky pneumokokového zápalu plic se často zdají být u starších lidí mírnější. Obvyklými příznaky jsou horečka, dehydratace a změněný duševní stav. Tyto příznaky se někdy mohou zdát příliš obecné na to, aby vyvolaly poplach. Ale včasné odhalení může skutečně pomoci v prevenci zhoršení tohoto stavu.
Vynález pneumokokové vakcíny byl obrovským milníkem v historii medicíny. Nyní jsou k dispozici vakcíny proti pneumokokům i pro starší osoby. Bohužel však o těchto vakcínách ví jen málokdo a ještě méně lidí se nechává očkovat.
Zápal plic je jednou z hlavních příčin úmrtí starších lidí. Přibližně 90 % invazivních pneumokokových onemocnění připadá na dospělé. Více než 95 % úmrtí na pneumokoky připadá na dospělé. A přesto 40 % dospělých starších 65 let zůstává neočkovaných.
Očkování představuje zásadní prioritu
Očkování je nejjednodušší způsob, jak se chránit před touto strašlivou nemocí, která si každoročně vyžádá tisíce životů. I když očkování možná nedokáže ochránit všechny z nás, rozhodně může několikanásobně snížit pravděpodobnost, že se s touto nemocí setkáme.
Existují dva různé typy vakcín, které jsou k dispozici pro starší osoby. Pneumokoková konjugovaná vakcína (PCV-13) se podává dospělým starším 65 let a kojencům mladším 2 let. Tato vakcína může poskytnout ochranu proti 13 kmenům pneumokokových bakterií. Toto očkování mohou podstoupit i osoby s oslabenou imunitou.
Další vakcínou je pneumokoková polysacharidová vakcína (PPSV23), která může chránit proti 23 kmenům pneumokokových bakterií. Tuto vakcínu velmi doporučuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí všem dospělým starším 65 let a všem starším 2 let, kteří jsou ohroženi.
Nový přístup ke zdraví může změnit náš život
Aktivní přístup k našemu zdraví nám nikdy nemůže přinést špatné výsledky. Proto je důležité, abychom se poradili se svými lékaři a zjistili si informace o všech očkováních, která nám mohou pomoci chránit se před život ohrožujícími nemocemi. Spojením se s organizacemi, které zvyšují povědomí o této problematice, můžeme pomoci ostatním tím, že je budeme o této nemoci a dostupných očkováních informovat.
Správné a relevantní informace mohou změnit náš život. Informujme se tedy o tomto onemocnění a společně proveďme nějaké změny, abychom tomuto onemocnění předešli.