Výhody šťávy z noni, které byste měli znát
Šťáva z noni je již po mnoho staletí léčivou superhvězdou. Vyrábí se z plodů rostliny noni neboli Morinda citrifolia (Morinda barvířská). Má mnoho názvů: Často se používají názvy moruše indická, ba ji tian nebo nono. Nejběžnější název je noni. Používat lze všechny části rostliny noni, ale z plodů se vyrábí skvělá léčivá šťáva.
Tato šťáva se však nekonzumuje jako jablečná nebo pomerančová. Je velmi silná, takže se užívá po lžičkách. Zde jsou pozoruhodné zdravotní účinky a použití šťávy z noni.
Další zajímavé články z kategorie ZdravíAntioxidační aktivita
Šťáva z noni má úžasné antioxidační vlastnosti. Konkrétně aktivuje proces zvaný dráha Nrf2. Tento mechanismus je nejdůležitějším regulátorem antioxidační obrany. Bez této dráhy se vaše tělo nebude schopno chránit před rakovinou, cukrovkou a chronickými nemocemi. Negativně se projeví také na regeneraci buněk a hojení ran.
Šťáva z noni dokáže dráhu Nrf2 udržet v chodu. Ta bude pohánět antioxidační enzymy a bojovat proti cizorodým chemickým látkám v těle. Díky této výkonné dráze budou neutralizovány i nebezpečné toxiny.
Tento antioxidační vliv prospěje i vaší pleti. Zlepší se totiž regenerace buněk a hojení ran, takže drobná poranění nebudou mít šanci. Akné, které je technicky vzato infekcí, se také bude hojit mnohem rychleji.
Zlepšení funkce mozku
Zhoršení zdraví mozku je normální součástí stárnutí. U některých lidí může přejít v neurodegenerativní onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Šťáva z noni však může váš mozek chránit. Zabraňuje odumírání mozkových buněk tím, že pomáhá správnému fungování mitochondrií. Proto má šťáva léčebný účinek na neurodegeneraci.
Antioxidanty obsažené v noni šťávě mají také příznivý vliv na funkci mozku. Oxidační stres si může vybírat daň na neuronech a způsobovat úpadek mentálních funkcí. Antioxidanty však mohou neurologické zhoršování stavu zbrzdit. Tyto účinky byly pozorovány u řady onemocnění, od Alzheimerovy choroby a HIV až po roztroušenou sklerózu.
Zdravé srdce
Stárnutí je také spojeno s vyšším rizikem srdečních onemocnění. Postupem času začnou endotelové buňky – neboli buňky cév a srdce – chátrat. To vyvolává kornatění tepen zvané ateroskleróza. Noni tomu však může učinit přítrž.
Funguje tak, že blokuje interakce potřebné k zabíjení endoteliálních buněk. Za všechny tyto účinky vděčíme antioxidantům obsaženým v čisté šťávě noni.
Posílení imunitního systému
Šťáva a koncentráty z plodů noni posílí vaši imunitu. Aktivuje receptory, které jsou spojeny s vaším imunitním systémem, a zajišťuje, aby byl ve špičkové kondici. Šťáva z noni dokonce potlačuje cytokin zvaný IL-4, který poškozuje schopnost T-buněk vykonávat svou práci. Díky těmto zdravotním přínosům může šťáva z noni pomoci, když imunitní systém nereaguje správně.
Regenerace kostí
Zdravé kosti jsou obvykle spojovány s vápníkem a mlékem. Čaj z listů noni může také pomoci! Ten zlepšuje pevnost kostí tím, že zvyšuje jejich velikost a strukturu. Navíc dokáže potlačit zánět, čímž uvolňuje místo buňkám tvořícím kosti, kterým se říká osteoblasty. To je obzvláště užitečné pro ženy v menopauze, které jsou ohroženy problémy s kostmi, jako je osteoporóza.
Noni čaj není totéž co šťáva. Bez ohledu na to tyto účinky jistě dokazují jeho sílu. Chcete-li využít výhod čaje z noni, připravte si jeho studenou verzi a pijte ho jako džus. Výsledkem bude zdravý, osvěžující nápoj.
Bezpečnostní upozornění
Ačkoli má šťáva z noni mnoho zdravotních výhod, její přílišné množství může být nebezpečné. Chronický příjem je spojován s toxicitou jater. Například jedna studie uvádí, že u ženy se po vypití dvou litrů šťávy z noni během tří měsíců objevila hepatitida.
I když je toxicita noni vzácná, vyplatí se být opatrný. Vyhněte se šťávě z noni, pokud jste v minulosti trpěli jaterním onemocněním. Dodržujte pokyny uvedené na obalu a užívejte doporučenou velikost porce. Obvyklé doporučení jsou 2 polévkové lžíce denně.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, šťávu z noni neužívejte. Může poškodit játra vašeho dítěte.