Výhody očisty tlustého střeva slanou vodou včetně detoxikace

Očistu tlustého střeva pravděpodobně znáte, i když jste ji nikdy nepodstoupili. Věděli jste však, že výplach slanou vodou je jednoduchý, bezpečný a účinný způsob detoxikace organismu a očisty tlustého střeva v pohodlí vašeho domova? Je to pravda.

Pitím blahodárné směsi pravé mořské soli rozpuštěné ve vodě (někdy spolu s trochou citronové šťávy) dokážete vytlačit odpadní látky z těla, uvolnit toxiny a zlepšit trávení.

Zní to trochu bláznivě? Tento způsob očisty tlustého střeva a žaludku se skutečně používá již mnoho let a zdá se, že je mnohem bezpečnější než mnohé komerční léky na čištění tlustého střeva, projímavé čaje nebo diuretika. Níže prozkoumáme, proč tomu tak je a jak provést výplach slanou vodou.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je výplach slanou vodou?

Výplach slanou vodou, někdy také označovaný jako „očista slanou vodou“ nebo „hlavní očista“, je navržen tak, aby vám pomohl vyčistit tlusté střevo a trávicí systém tím, že vyvolá nucenou stolici.

Sůl sama o sobě je potřebná pro mnoho biochemických procesů, včetně (ale nejen): funkce nadledvinek/štítné žlázy, stability buněčných stěn, svalových kontrakcí, vstřebávání živin, nervové stimulace, regulace pH a vodní rovnováhy.

Oficiální proplachování slanou vodou se v posledním desetiletí stalo populárnějším jako „hack“ pro usnadnění trávení a očisty v rámci nastartování při provádění programu „master cleanse“. Myšlenka spočívá v tom, že pití slané směsi nastartuje tělu vlastní mechanismus přirozené detoxikace a vylučování odpadních látek, čímž pomůže vrátit trávicí systém do správných kolejí a vy se přitom budete cítit lehčí, méně pomalí a méně zatížení.

Možná se ptáte, zda je opravdu nutné čistit si tlusté střevo a detoxikovat se solí. Faktem je, že u mnoha lidí – zejména těch, kteří se stravují špatně – se v důsledku nedostatečného a řídkého vyprazdňování časem v tlustém střevě hromadí toxiny, těžké kovy a odpad. To vede k problémům s trávením a může přispívat k zánětům, nízké energii a případně i ke vzniku onemocnění.

Téměř 20 % dospělé populace uvádí, že trpí velmi častou zácpou. Zatímco občasné užívání bylinných projímadel, jako je například jilm vazký, může přispět k vyprazdňování střev, proplachování slanou vodou je bezpečný, jednoduchý a účinný způsob, jak se čas od času zcela vyčistit.

Proč provádět očistu střev slanou vodou?

Ačkoli existují odjakživa, výplachy slanou vodou získaly na proslulosti tím, jak se stále více lidí začalo věnovat „detoxikaci“. Nejste obeznámeni s mistrovskou očistou? Master cleanse (nazývaná také „limonádová dieta“) se v posledních letech objevuje v médiích, protože se údajně některé celebrity obracejí k tomuto „hacku“, aby rychle zhubly kvůli nadcházejícím rolím.

Master cleanse je půst založený pouze na tekutých džusech, což znamená, že má extrémně nízký obsah kalorií a také postrádá jakoukoli vlákninu, která je nezbytná pro zdravé trávení. Když po určitou dobu konzumujete pouze tekutiny a nejíte vlastně žádné potraviny s vlákninou – například zeleninu, ovoce, ořechy, semínka nebo fazole – budete mít pravděpodobně velké problémy s chozením na záchod.

Během mistrovské očisty si lidé denně dávají detoxikační nápoj – pouze odvar z vody, čerstvé citronové šťávy, javorového sirupu a kajenského pepře.

Výsledek? U mnoha lidí může tento druh džusového půstu způsobit zácpu, málo energie a nafouklý žaludek (nemluvě o dalších komplikacích z konzumace příliš malého množství živin a kalorií). Vláknina je částečně zodpovědná za nastartování procesu peristaltiky, což je série svalových stahů v našem trávicím traktu, které nám umožňují vyměšovat – přesně z tohoto důvodu lidé s nízkým obsahem vlákniny a vysoce zpracovanou stravou často trpí zácpou.

Bohužel je to pravý opak toho v co většina lidí doufá, že dosáhne, když se přihlásí na „detox“. Právě tady přichází na řadu proplachování slanou vodou. V podstatě donutí váš trávicí systém uvolnit v toxinech uložený odpad, ať už je ho jakkoli málo nebo hodně.

Sůl může také pomoci vyčistit zadržování tekutin, navzdory tomu, co si většina lidí myslí. Skutečná mořská sůl (ne ta zpracovaná, která je zbavená minerálů) vám pomůže ztratit přebytečnou hmotnost tekutin tím, že správně vyrovná hladinu elektrolytů/minerálů v těle a uvolní zadržovanou vodu, kterou si vaše buňky drží.

Jak mořská sůl působí na vaše tělo?

Sodík a sůl mají často špatnou pověst, ale pravá mořská sůl je plná desítek minerálů a rozhodně je součástí zdravé stravy. Mějte na paměti, že je velký rozdíl mezi běžnou kuchyňskou solí, která je jodovaná, a čistou mořskou solí. Zpracované soli v potravinách s obsahem sodíku, zejména ve zpracovaných, balených nebo rychlých potravinách, spolu se sodíkem obvykle přispívají k příliš velkému množství soli v lidské stravě a představují největší zdravotní rizika (například vysoký krevní tlak).

Je nezbytné a přirozené mít ve stravě trochu skutečné soli, takže se není čeho obávat, pokud jde o příjem nějaké soli. Samozřejmě, pokud byste nedělali nic jiného, než pili slanou vodu, byli byste extrémně dehydratovaní. Ve skutečnosti byste zemřeli, protože vaše ledviny a močový měchýř by způsobily, že byste ztratili více vody, než přijímáte. Pokud však budete provádět výplach mořskou solí nebo používat čistou mořskou sůl s mírou spolu s jinak zdravou stravou, neměli byste trpět žádnými negativními následky.

Slaná voda má mnoho využití a výhod, mimo jiné pomáhá zmírnit bolesti v krku, čistí rány, snižuje bolest zanícených svalů (proto se sůl používá v mnoha receptech na detoxikační koupele) a dodává stopové minerály (nemluvě o tom, že vaše jídlo lépe chutná). Málo známou výhodou mořské soli je, že ovlivňuje funkce svalů a nervů. Pomáhá stahovat svaly v trávicím traktu, které vytlačují odpadní látky ven tlustým střevem. Tím vytlačuje toxiny, které se v systému zachytily a přispívají k pomalosti a zácpě.

Pravá mořská sůl sice obsahuje velké množství sodíku, ale je vyvážena dalšími minerály, jako je hořčík, vápník, draslík a více než 60 dalších stopových minerálů. Sůl aktivuje enzymy potřebné pro správné trávicí procesy a je potřebná pro parietální buňky žaludeční stěny k tvorbě kyseliny chlorovodíkové.

Sůl také pomáhá vyrovnávat hormony, usnadňuje metabolické procesy a stanovuje optimální hladinu pH v těle. To proto, že žaludeční kyselina je přirozeně velmi kyselá, ale sůl (chlorid sodný) působí proti některým účinkům kyselin. Sůl podporuje „hyperosmolaritu“ extracelulárních tekutin, což má pozitivní vliv na váš metabolismus, protože pomáhá při odbourávání bílkovin a glukózy. Navíc strava s velmi nízkým obsahem soli způsobuje, že se syntetizuje více aldosteronu, což může mít takové účinky, jako je snížení hladiny draslíku a hořčíku v těle – což je opak toho, co většina lidí potřebuje.

Je očista mořskou solí nebezpečná?

Je možné, že u některých lidí mohou výplachy slanou vodou vyvolat příznaky, jako je nevolnost, zvracení nebo slabost, ale většinou jsou detoxikace a očisty od těžkých kovů pomocí slané vody bezpečné. Pokud jste v minulosti měli vážné zažívací problémy nebo vysoký krevní tlak, možná byste se před absolvováním solného výplachu měli poradit se svým lékařem (ne proto, že by skutečná sůl sama o sobě zvyšovala krevní tlak, ale pro jistotu).

Zatímco velmi nízkokalorické detoxikace pouze šťávami, jako je master cleanse, mohou být v některých situacích škodlivé a nedoporučují se každému, můžete bezpečně použít stejný postup výplachu mořskou solí, pokud trpíte občasnou zácpou, ale nedržíte dietu. Pokud provádíte výplach slanou vodou jako součást odšťavňovacího nebo očistného programu, dbejte na to, abyste věnovali pozornost zpětné vazbě svého těla a dopřáli si v průběhu tohoto procesu dostatek odpočinku a živin.

Mnoho lidí bezpečně používá očistu teplou slanou vodou, aby se zbavili problematických zažívacích problémů, jako je zácpa, nadýmání a plynatost. A u očisty tlustého střeva mořskou solí je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí vedlejší účinky, které jsou běžné při používání projímavých čajů nebo očistných pilulek – například že si na nich pomalu vytvoříte závislost nebo že po ní dojde k nerovnováze elektrolytů, zadržování vody v těle a budete mít problémy normálně jíst.

Mnoho detoxikačních programů, včetně programu Master Cleanse, propaguje používání jak výplachů vodou s mořskou solí, tak i potenciálně nebezpečných projímavých čajů, aniž by lidi varovalo před komplikacemi, které mohou nastat. Pokud se vám z jakéhokoli důvodu špatně chodí na záchod, jsou výplachy mořskou solí mnohem lepší volbou a dlouhodobě šetrnější k vašemu organismu. Například na vlastních webových stránkách Master Cleanse se uvádí, že „projímavý čaj je jako drhnutí do hloubky, rýpání do zákoutí, kdežto výplach slanou vodou je spíše jako výkonná myčka, která odstřeluje povrchové nečistoty a špínu“.

Při správném provádění výplachu mořskou solí používáte teplou vodu a pravou mořskou sůl, které byly plně smíchány dohromady, takže vaše tělo snadno absorbuje minerály soli. Při správné přípravě neuvidíte žádné granule mořské soli, jen zakalenou směs, která má jednotnou barvu a strukturu.

To je důležité, protože když se mořská sůl zcela rozpustí ve vodě, pomůže to vašim trávicím orgánům co nejúčinněji a nejbezpečněji zpracovat směs. Vaše ledviny nebudou vytahovat vodu a nechávat v ní jen sůl, zatímco vysoké množství soli neskončí v krevním oběhu, což může zvýšit krevní tlak.

Co se týče bezpečnosti, výplachy slanou vodou se zdají být bezpečné a účinné – fungují stejně dobře jako jiné typy přípravků na „čištění tlustého střeva“, dokonce i ty, které lékaři předepisují pacientům před kolonoskopií.

Některé studie zkoumající účinky slané vody na očistu trávicího traktu zjistily, že perorální sodíkové směsi jsou dobře snášeny a dokonce účinnější než některé směsi na očistu tlustého střeva, jako je například Picoprep. Jedna studie provedená oddělením kolorektální chirurgie v Královské melbournské nemocnici v Austrálii zjistila, že solné směsi zřejmě způsobují podobné vedlejší účinky jako jiné přípravky na čištění tlustého střeva (jako jsou křeče, určitá nevolnost atd.), ale 91 % lidí, kteří použili perorální sodíkovou směs, uvedlo, že funguje a že by ji použili znovu.

Jak pročistit tlusté střevo pomocí výplachu slanou vodou

Výplach slanou vodou je nejúčinnější, pokud jej provedete hned ráno na lačno. Pokud ji provádíte později během dne, ujistěte se, že jste v posledních jedné až dvou hodinách nic nejedli. Ideální je provést výplach před snídaní, ale buďte opatrní, pokud plánujete ráno vyjít z domu nebo cvičit – krátce poté budete mít silnou potřebu jít na toaletu a po výplachu se vám může zvednout žaludek.

Před odchodem z domu si dopřejte dostatek času na to, abyste si po výplachu mohli několikrát odskočit, a mějte na paměti, že se poté pravděpodobně budete chtít osprchovat. Počítejte s tím, že od vypití výplachu do ukončení vyprazdňování střev uplyne s největší pravděpodobností nejméně jedna až dvě hodiny (možná i déle).

Někteří lidé doporučují provést výplach kolem sedmé hodiny ranní, ale to záleží na tom, kdy se probudíte a jaký je váš časový rozvrh. Klíčem k úspěchu je vypít směs v době, kdy v těle nemáte mnoho jiného. Tímto způsobem roztok co nejvíce vstřebáte a získáte co nejvíce „očistných“ účinků.

Jak často byste měli provádět solnou očistu?

Pokud chcete, můžete provést počáteční období několika proplachů za sebou – ale ne každý den. Příležitostné provádění solných výplachů může být bezpečným a léčebným způsobem očisty organismu, ale příliš časté provádění bude mít za následek problémy s rovnováhou elektrolytů a vedlejší účinky, které mohou být nebezpečné (dehydratace, závratě, změny krevního tlaku, svalová slabost, únava atd.) Jako nejlepší se jeví provádět ji jednou za několik týdnů, což vašemu tělu poskytne dostatek času na rekalibraci a následné znovuosídlení mikrobiomu dobrými bakteriemi. Pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky, poraďte se nejprve se svým lékařem.

Řešení problémů s proplachováním mořskou solí

Prováděli jste solnou očistu tlustého střeva a zjistili jste, že u vás nefunguje dobře? Zde je několik důvodů, proč tomu tak může být, a návod, jak příště provést účinnější proplach:

Upravte dobu, kdy výplach provádíte: Pokud se vám to napoprvé nepodařilo, ujistěte se, že je váš systém docela prázdný, a zkuste to udělat ráno.
Upravte množství použité soli: Pokud použijete příliš mnoho nebo příliš málo soli, nemusí to dobře fungovat nebo to může způsobit vedlejší účinky.
Ujistěte se, že používáte čistou sůl (ne jodovanou): Je možné, že použijete nesprávný druh soli, aniž byste si to uvědomili, což ovlivní její vstřebávání. Překontrolujte, zda používáte nejodizovanou organickou mořskou sůl. Hledejte růžovou himálajskou sůl nebo šedavě zbarvenou keltskou mořskou sůl, nikoli bílý typ, který je levný a prodává se ve většině obchodů s potravinami.

Výstupy z proplachování slanou vodou

Pitím blahodárné směsi pravé mořské soli rozpuštěné ve vodě dokážete vytlačit odpadní látky z těla, uvolnit toxiny a zlepšit trávení.
Výplach slanou vodou je navržen tak, aby vám pomohl pročistit tlusté střevo a trávicí systém tím, že vyvolá nucenou stolici.
Téměř 20 % dospělé populace uvádí, že trpí velmi častou zácpou.
Master cleanse je půst založený pouze na tekutých šťávách a může způsobit zácpu.
Výplach slanou vodou donutí váš trávicí systém uvolnit v toxinech uložené odpady.
Pravá mořská sůl vám pomůže ztratit přebytečnou hmotnost tekutin tím, že správně vyrovná hladinu elektrolytů/minerálů v těle.
Slaná voda má mnoho využití a výhod, mimo jiné pomáhá zmírnit bolesti v krku, čistí rány, snižuje bolest zanícených svalů a dodává stopové minerály.
Sůl pomáhá vyrovnávat hormony, usnadňuje metabolické procesy a stanovuje optimální hladinu pH v těle.
Při očistě tlustého střeva mořskou solí je mnohem méně pravděpodobné, že dojde k vedlejším účinkům, které jsou běžné při používání projímavých čajů nebo očistných pilulek.