Výhody miswaku pro zuby a jak ho používat

Jak se zbavit „strnulého úsměvu“ a sebevědomě se usmívat při setkání s lidmi? Zde je neobvyklá odpověď na tuto otázku. Můžete toho docílit pomocí žvýkacích tyčinek! Nevěříte tomu? Je to opravdu tak!

Tyto „žvýkací tyčinky“, které mohou pomoci udržet dobré zdraví ústní dutiny, se nazývají miswak.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co je to miswak?

Miswak neboli siwak je větvička na čištění zubů, která se používá již více než 7000 let. Tato tyčinka se vyrábí ze stromu Salvadora persica. Miswak je v podstatě 15 až 20 cm dlouhá tyčinka velikosti tužky o průměru 1 až 1,5 cm ze stromu Arak (Salvadora persica) neboli stromu pro čištění zubů. Tyto tyčinky jsou oblíbené v mnoha arabských zemích, Indii, Pákistánu a některých částech Afriky.

V oblastech, kde není k dispozici, lze však jako pomůcku k čištění zubů použít i tyčinky z jiných místních keřů nebo stromů, jako je pomerančovník (Citrus sinensis), limetka (Citrus aurantifolia) a neem (Azadirachta indica).

Přestože se miswak užívá od starověku, jeho příznivým účinkům na zdraví ústní dutiny se věnuje jen velmi málo vědecké pozornosti.

Přínosy miswaku

Studie prokázaly, že používání tyčinek miswak je pro ústní hygienu prospěšnější než používání zubních kartáčků. Bylo prokázáno, že správné používání miswaku je pro redukci zubního plaku a zánětu dásní účinnější než čištění zubů kartáčkem.

Má různé přírodní složky

Miswak se skládá z různých složek. Patří mezi ně oxid křemičitý, kyselina tříslová, pryskyřice, hydrogenuhličitan sodný, alkaloidy, esenciální oleje, vitamin C, vápník a fluorid. Tyto složky mají své vlastní jedinečné funkce, které činí miswak užitečným.

 • Oxid křemičitý působí jako abrazivní materiál, který odstraňuje skvrny a usazeniny z povrchu zubů.
 • Hydrogenuhličitan sodný má mírné abrazivní a baktericidní účinky.
 • Kyselina tříslová má stahující účinek na sliznici.
 • Pryskyřice plní fyzikální funkci a tvoří vrstvu na sklovině, která ji chrání před působením mikrobů.
 • Alkaloidy vykazují baktericidní účinky a stimulují dásně.
 • Éterické oleje mají antiseptické účinky a stimulují tok slin.
 • Vitamin C pomáhá při hojení a regeneraci.
 • Vápník a fluoridové ionty podporují remineralizaci struktury zubu a mají mírné antibakteriální účinky.

Účinně bojuje proti zubnímu plaku

Miswak obsahuje látky, které mají inhibiční a antibakteriální účinky proti několika typům kariogenních bakterií, které se často vyskytují v ústní dutině. Tím je potlačován růst a produkce těchto bakterií.

Předchází onemocnění dásní

Používání přípravku miswak nejen bojuje proti zubnímu plaku, ale také předchází onemocněním dásní. Alkaloidy obsažené v miswaku působí baktericidně a stimulačně na dásně. Dokáže snižovat záněty dásní.

Podporuje bělejší zuby

Přítomnost oxidu křemičitého je jedním z důvodů, proč používání miswaku může způsobit bělejší zuby. Oxid křemičitý působí jako abrazivní materiál, který odstraňuje skvrny ze zubů a činí je bělejšími. Pryskyřice obsažené v miswaku vytvářejí ochrannou vrstvu kolem skloviny a chrání před zubním kazem.

Jak používat miswak

 • Žvýkejte jeden konec větvičky a přestaňte, když odhalíte asi půl centimetru dřeva pod ní. Kůru vyplivněte.
 • Žvýkejte střed, dokud nezměkne a nevytvoří se na něm štětiny. Změkčete jej tak, aby se vytvořily vláknité štětiny.
 • V ideálním případě se miswak nepoužívá se zubní pastou ani jinými dentálními produkty, i když je můžete použít, pokud chcete. Tradičně můžete pouze namočit konec větvičky se štětinami do vody, aby miswak nebyl zcela vysušený.
 • Držte tyčinku miswak a čistěte si zuby jemným pohybem štětinového konce nahoru a dolů a drhněte tak povrch. Zuby si čistěte ze všech stran. Nevyvíjejte žádný extra tlak.
 • Jakmile se štětiny opotřebují, nezapomeňte je odříznout nožem nebo odtrhnout rukama.

Takže teď, když znáte výhody miswaku a víte, jak ho používat, proč ho nevyzkoušet a nešířit dál svůj úsměv!