Výhody černého bezu při nachlazení, chřipce a dalších nemocech

Hledáte přírodní lék, který má dlouhou historii léčebného využití? Existují důkazy o tom, že rostliny černého bezu pěstoval již prehistorický člověk. Existují také recepty na léky na bázi černého bezu, které pocházejí již ze starověkého Egypta.

Většina historiků však obvykle odvozuje jeho léčivé schopnosti od Hippokrata, starověkého Řeka známého jako „otec medicíny“, který rostlinu popisoval jako svou „lékárničku“, protože se zdálo, že léčí širokou škálu zdravotních problémů. Ať už mluvíme o jeskynních lidech, starých Egypťanech nebo starých Řecích, tento přírodní lék rozhodně sahá daleko do minulosti, a proto není divu, že je znám jako jedna z nejlepších antivirových bylin na světě.

Mezi zdravotní účinky bezu patří přirozené zlepšení problémů s dutinami, bolestí nervů, zánětů, chronické únavy, alergií, zácpy a dokonce i rakoviny. Při užívání během prvních 48 hodin od nástupu příznaků může extrakt dokonce pomoci zmírnit a zkrátit dobu trvání příznaků nachlazení a také chřipky. Z tohoto důvodu vláda skutečně použila černý bez v boji proti chřipce během panamské chřipkové epidemie v roce 1995.

Skutečně sirup z černého bezu funguje? Co přesně dělá? A jak ho můžete používat k podpoře lepšího zdraví? Zde je to, co byste měli vědět, včetně jeho mnoha pozitivních účinků.

Dr.Max.cz  *  Lekarna.cz  *  Moje Lékárna.cz

Co je černý bez?

Sambucus je rod kvetoucích rostlin z čeledi Adoxaceae. Různým druhům Sambucus se běžně říká bezinky nebo bez černý. Plody a květy bezu černého se používají jako lék.

Černý bez pochází z Evropy, Afriky a některých částí Asie, ale rozšířil se i v USA. Má opadavé listy, bílé květy (bezinky) a bobule, které se po dozrání mění ze zelených na červené až černé. Bez černý běžně roste v lesích a živých plotech.

Sambucus nigra je úplný vědecký název nejběžnější odrůdy používané k léčebným účelům a také druhu, na němž byla provedena většina vědeckých výzkumů. Je to opadavý strom dorůstající výšky až 10 metrů s krémově bílými květy a modročernými bobulemi. Mezi další běžné názvy Sambucus nigra patří bez černý, bez bílý, bez evropský a bezinky. Z keře černého bezu nebo ze stromu černého bezu se získávají plody, které se běžně používají mimo jiné do sirupů, džemů a vína, a to jak v léčitelství, tak v kulinářství.

Kromě černého bezu je k dispozici i několik dalších odrůd. Mezi nejběžnější patří:

Black lace elderberry
Red elderberry
Adams elderberry
Lemon lace elderberry
Black beauty elderberry
Blue elderberry
York elderberry

Květy černého bezu evropského obsahují přibližně 0,3 % esenciálního oleje složeného z volných mastných kyselin a alkanů. Byly identifikovány triterpeny alfa- a beta-amyrin, kyselina ursolová, kyselina oleanolová, betulin, kyselina betulinová a řada dalších méně významných složek. Plody černého bezu obsahují kvercetin, kaempferol, rutin a fenolové kyseliny. Obsahuje také flavonoidy, které mají antioxidační vlastnosti, jež mohou pomáhat předcházet poškození buněk, a antokyanidiny, což jsou chemické sloučeniny, o nichž je známo, že mají imunitu posilující vlastnosti.

Čerstvé bobule jsou tvořeny z 80 % vodou, 18 % sacharidy a méně než po 1 % bílkovinami a tuky. Bezinky mají přirozeně vysoký obsah vitaminu C, vitaminu A, vitaminu B6, železa a draslíku a několika dalších důležitých živin.

Zdravotní účinky a použití černého bezu

Ulevuje při nachlazení a chřipce

Jedním z nejlépe prozkoumaných účinků sirupu z černého bezu jsou jeho silné imunitní vlastnosti. Bobule obsahují chemické sloučeniny zvané antokyanidiny, které mají imunostimulační účinky.

Výzkumy skutečně ukazují, že extrakt z černého bezu je bezpečným, účinným a nákladově efektivním lékem na příznaky nachlazení a chřipky.

Studie z roku 2016 publikovaná v časopise Nutrients ukázala, že suplementace černým bezem dokázala zkrátit dobu trvání nachlazení a jeho příznaků u cestujících letadlem. U cestovatelů užívajících tuto bylinu od 10 dnů před cestou do čtyř až pěti dnů po příletu do zámoří došlo v průměru ke zkrácení doby trvání nachlazení o dva dny a také ke znatelnému zmírnění příznaků nachlazení.

Několik studií zjistilo přínosy podporující užívání sirupu z černého bezu také při příznacích chřipky. Konkrétně se flavonoidy obsažené v extraktu vážou na virus lidské chřipky H1N1 i virus ptačí chřipky H5N1.

Studie z roku 2009 rozdělila pacienty náhodně do dvou skupin. Jedna skupina dostávala čtyři dávky 175 miligramového patentovaného extraktu z černého bezu denně a druhá skupina dostávala dva dny placebo. U skupiny léčené extraktem došlo k výraznému zlepšení většiny příznaků chřipky, zatímco u skupiny s placebem nedošlo ke zlepšení závažnosti příznaků. Výzkumníci dospěli k závěru, že extrakt je účinný při tlumení příznaků chřipky.

Jiná studie publikovaná v časopise Journal of International Medical Research ukázala, že pokud se extrakt použije během prvních 48 hodin od nástupu příznaků chřipky, může zkrátit trvání příznaků chřipky v průměru o čtyři dny.

Snižuje příznaky infekce dutin

Díky protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem černého bezu dává smysl, že může pomoci při léčbě problémů s dutinami. Infekce dutin je stav, při kterém dochází k zánětu dutin kolem nosních průduchů, a tato protivirová bylina je slibným přírodním prostředkem proti infekci dutin.

Studie provedená oddělením interní medicíny Institutu komplementární medicíny při univerzitní nemocnici v Curychu ve Švýcarsku zkoumala používání přípravku s názvem Sinupret, který obsahuje extrakt z černého bezu. Výzkumníci používali Sinupret k léčbě bakteriálního zánětu vedlejších nosních dutin spolu s antibiotikem (doxycyklin nebo vibramycin) a dekongestivem. Zajímavé je, že ti, kteří užívali tuto kombinaci, si vedli lépe než ti, kteří Sinupret vůbec neužívali.

Snižuje hladinu cukru v krvi

Květ i bobule černého bezu se tradičně používají k léčbě cukrovky. Výzkum potvrdil, že výtažky z květu černého bezu stimulují metabolismus glukózy a vylučování inzulínu, což by potenciálně mohlo pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

Výzkum publikovaný v časopise Journal of Nutrition hodnotil in vitro účinky černého bezu na uvolňování inzulínu a inzulínu podobným látkám. Studie zjistila, že vodný extrakt z černého bezu významně zvýšil transport glukózy, oxidaci glukózy a glykogenezi bez přidání inzulínu. Glykogeneze je proces, při kterém se přebytečný cukr odstraňuje z krevního oběhu do svalů a jater a pomáhá tak udržovat normální hladinu cukru v krvi.

Studie na zvířatech publikovaná v roce 2017 v časopise International Journal of Molecular Sciences navíc upozornila, že plody černého bezu mohou sloužit jako potenciální zdroj bioaktivních látek pro přípravky používané k léčbě diabetu. Výzkumníci zjistili, že lipofilní i polární extrakty z bobulí snižují inzulinovou rezistenci u potkanů s cukrovkou 2. typu.

Působí jako přírodní diuretikum

Diuretikum je látka, která podporuje tvorbu moči. Lékaři předepisují diuretika, když tělo zadržuje příliš mnoho tekutin, což je častý problém u starších dospělých. Bylo prokázáno, že díky své schopnosti působit jako přírodní diuretikum podporuje černý bez jak močení, tak i činnost střev a pomáhá tak chránit před zadržováním tekutin.

Podporuje pravidelnost stolice

Některé výzkumy naznačují, že čaj z černého bezu prospívá při zácpě a může pomoci podpořit pravidelnost stolice a zdraví zažívacího traktu. Malá randomizovaná studie zjistila, že specifická směs obsahující bezinky spolu s několika dalšími rostlinami může působit jako účinné přírodní projímadlo při léčbě zácpy.

Bohužel však v současné době neexistují žádné studie, které by hodnotily samotný černý bez pro zmírnění zácpy, takže je stále zapotřebí dalšího výzkumu.

Podporuje zdraví kůže

Černý bez se dostal do kosmetických výrobků, a to z dobrého důvodu. Díky obsahu bioflavonoidů, antioxidantů a vitaminu A je úžasný pro zdraví pokožky. Nejen to, ale vědci také předpokládají, že sloučenina, která se v bobulích nachází, by mohla přirozeně podpořit pleť.

Antokyanin je druh přírodního rostlinného barviva, které se nachází v černém bezu a u kterého byly prokázány protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Někteří vědci předpokládají, že tato sloučenina může zlepšit strukturu a stav pokožky a posílit tak její celkové zdraví.

Zmírňuje alergie

Kromě používání bezinkového sirupu při nachlazení jsou květy černého bezu známé také jako účinný bylinný lék proti alergii. Vzhledem k tomu, že alergie zahrnují přehnanou reakci imunitního systému a také zánět, může schopnost byliny zlepšovat funkci imunitního systému a zklidňovat zánět pomoci poskytnout úlevu při alergii.

Někteří bylinkáři řadí květ černého bezu na seznam nejúčinnějších bylin používaných k léčbě příznaků podobných senné rýmě. Při alergiích jej lze používat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinami a přírodními prostředky.

Může mít protirakovinné účinky

Výtažky z jedlých bobulí, jako je extrakt z černého bezu, jsou bohaté na antokyany a bylo u nich prokázáno široké spektrum léčebných, farmakologických a antikarcinogenních vlastností. Studie in vitro konkrétně naznačují, že černý bez má některé chemopreventivní vlastnosti, které mohou pomoci potlačit, oddálit nebo zvrátit vznik rakoviny.

Jedna studie publikovaná v časopise Journal of Medicinal Food porovnávala protirakovinné vlastnosti evropských a amerických plodů černého bezu. Evropský černý bez (Sambucus nigra) je známý svým léčebným využitím a obsahuje antokyany, flavonoidy a další polyfenolické látky, které přispívají k vysoké antioxidační schopnosti jeho plodů. Americký bez černý (Sambucuscanadensis) není pěstován ani propagován jako léčivá rostlina jako jeho evropský příbuzný.

Tato studie testovala extrakty z obou bobulí za účelem posouzení protinádorového potenciálu a zjistila, že obě vykazují významný chemopreventivní potenciál. Extrakt z amerického bezu navíc vykazoval inhibici ornitin dekarboxylázy, což je enzymový marker související s propagačním stadiem vzniku rakoviny. Plody černého bezu tak vykazují potenciál jako potraviny bojující proti rakovině.

Extrakt z černého bezu může zlepšit zdraví srdce

Ačkoli studie zjistily smíšené výsledky, některé výzkumy naznačují, že extrakt z černého bezu může zlepšovat zdraví srdce. Například jeden zvířecí model ukázal, že podávání extraktu z černého bezu bohatého na antokyany myším s vysokým cholesterolem a poruchou funkce HDL cholesterolu pomohlo snížit hladinu cholesterolu v játrech a zlepšit funkci HDL cholesterolu. To může být způsobeno přítomností antokyanů, což jsou polyfenoly, které vykazují antioxidační a protizánětlivé účinky.

Jiná studie zjistila, že extrakt z černého bezu může mít příznivé účinky na vysoký krevní tlak. Když byly polyfenoly získané z rostliny podávány spolu s inhibitory reninu potkanům s hypertenzí, snížily arteriální tlak. Vědci se domnívají, že používání polyfenolů ke snížení krevního tlaku může také pomoci snížit vedlejší účinky léků na snížení krevního tlaku a zlepšit celkovou kvalitu života.

Jak používat černý bez

Zajímá vás, kde koupit černý bez a jak ho začít přidávat do svého jídelníčku? Je k dostání v mnoha místních obchodech se zdravou výživou a v internetových obchodech a lze jej zakoupit v různých formách. Žvýkačky z černého bezu, bezinkové víno a bezinkový džus jsou oblíbenými možnostmi, jak si zajistit přísun této úžasné složky.

Pokud jde o nachlazení, chřipku a problémy horních cest dýchacích, je velmi oblíbený sirup z černého bezu. Existují vysoce kvalitní značky, které lze snadno zakoupit, nebo můžete najít mnoho online zdrojů, jak si vyrobit sirup z černého bezu, a zkusit si ho vyrobit doma. Většina receptů na bezinkový sirup zahrnuje vaření bezinek s trochou vody a řadou dalších léčivých bylin po dobu 45 minut až jedné hodiny.

Další skvělou možností je bezinkový čaj, zejména pokud bezinky používáte při příznacích chřipky a nachlazení. Můžete si buď koupit čajové sáčky, nebo zakoupit sušené bobule či květy a připravit si čaj smícháním jedné polévkové lžíce bobulí nebo květů se dvěma deci vody. Zkuste přidat med, citron, skořici nebo mátu, abyste dodali čaji vydatnou chuť a zdraví prospěšné látky.

Nejste příznivci horkých čajů nebo sirupu z černého bezu? Pak můžete vyzkoušet bezinkovou šťávu, která je sladká, trpká a osvěžující. Jen si určitě nekupujte takový, který obsahuje příliš mnoho přidaného cukru.

Je bezpečné je jíst? Možná rizika a vedlejší účinky

Navzdory mnoha zdravotním přínosům spojeným s touto léčivou rostlinou je třeba vzít v úvahu i několik vedlejších účinků černého bezu. Zralé, vařené plody většiny druhů bezu černého jsou jedlé. Syrové bobule ani jiné části rostliny byste však neměli konzumovat, protože obsahují chemickou látku vyvolávající kyanid, která může mít za následek průjem a zvracení. Obecně platí, že komerční přípravky nezpůsobují nežádoucí reakce, pokud se užívají v doporučených dávkách.

Zdá se, že černý bez má při správném užívání po krátkou dobu do pěti dnů jen málo vedlejších účinků. Občas však mohou květy černého bezu a bezinky vyvolat alergické reakce. V případě mírné alergické reakce přestaňte bezinky užívat a v případě závažné alergické reakce vyhledejte lékaře.

Používání sirupu z černého bezu pro děti se nedoporučuje, pokud jste se neporadili se svým pediatrem. Pokud jste těhotná nebo kojíte, neužívejte jej, protože chybí výzkumy o jeho účincích na zdraví a vývoj plodu.

V případě, že trpíte autoimunitním onemocněním, např. revmatoidní artritidou, zeptejte se před užíváním bezinek svého lékaře, protože mohou stimulovat imunitní systém. Pokud máte jiné trvalé zdravotní problémy, poraďte se před užíváním také se svým lékařem. Lidé s transplantovanými orgány by bezinky užívat neměli.

Možné interakce černého bezu s léky

Vzhledem ke svým silným účinkům na zdraví by se černý bez mohl potenciálně vzájemně ovlivňovat s několika léky. Pokud v současné době užíváte některý z následujících léků, měli byste se před užíváním doplňku stravy z černého bezu nebo jiných produktů z rostlin černého bezu poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče:

Léky na cukrovku
Diuretika (pilulky na vodu)
Chemoterapie
Imunosupresiva, včetně kortikosteroidů (prednison), a léky používané k léčbě Autoimunitních onemocnění.
Projímadla
Teofylin (TheoDur)

Závěrečné myšlenky
Černý bez je druh rostliny, která se pěstuje pro své léčivé vlastnosti a používá se k léčbě různých onemocnění.
Jaké jsou přínosy černého bezu? Může přinést úlevu při příznacích nachlazení a chřipky, stejně jako při alergiích a infekcích dutin. Může také pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi, zlepšovat zdraví srdce, podporovat zdravou pokožku a působit jako přírodní diuretikum.
Tato bylina je k dispozici ve formě sirupu, šťávy a čaje. Lze ji zakoupit v mnoha obchodech se zdravou výživou nebo si ji vyrobit doma.
Jaké jsou vedlejší účinky černého bezu? Ačkoli komerční přípravky jsou obecně bezpečné pro konzumaci, konzumace syrových bezinek může vyvolat příznaky, jako je nevolnost, průjem a zvracení.
Užívání této antivirové byliny se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem a osobám s autoimunitními poruchami.
Ovlivňují se bezinky navzájem s léky? Pokud jste na chemoterapii nebo užíváte léky na cukrovku, diuretika, imunosupresiva, projímadla nebo jiné léky, poraďte se před zahájením jejich užívání se svým lékařem.