Výhody bikram jógy, které vám pomohou překonat horko

Pokud sledujete trendy v józe, pravděpodobně jste již zaslechli pojem „bikram jóga“, který se skloňuje velmi často. Bikram jóga, známá také jako hot jóga neboli horká jóga, spočívá v provádění specifické série 26 jógových pozic ve velmi horkém prostředí. A velmi horkou teplotou myslíme až 40 stupňů Celsia. Většina lidí se okamžitě odrazuje od vyzkoušení bikram jógy, protože si nejsou jisti, zda takové horko zvládnou. Nebudeme to zlehčovat, na takové horko si lze jen těžko zvyknout. Většina lidí, kteří zkoušejí bikram jógu poprvé, obvykle nepokračuje dál než na první lekci, protože jim připadá příliš náročná. Jakmile však překonáte první lekci, další lekce jsou postupně snazší. Zde jsou některé z důvodů, proč byste měli vydržet a pokračovat v cvičení bikram jógy.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Pomáhá při detoxikaci

Nejviditelnějším výsledkem cvičení bikram jógy je, že se hodně potíte. Teplo umožňuje vašemu tělu vyplavovat toxiny ve formě potu a nadobro je dostat z těla ven. Pot vás také ochladí, takže s jeho utíráním nespěchejte. Studia bikram jógy mají při detoxikaci organismu podobný účinek jako sauny.

Podporuje hubnutí

Kromě kalorií, které budete spalovat při provádění jógových pozic, vám teplo také pomůže shodit váhu. Protože se budete hodně potit, ztratíte velké množství vody. Teplo také zvyšuje váš metabolismus, takže budete spalovat mnohem více tuků než v klimatizovaném jógovém studiu.

Umožňuje hlubší dýchání

Základem jógy je správná technika dýchání. Jóga vyžaduje hluboký, plný dech, který doplňuje jakoukoli jógovou ásanu. Bikram jóga klade na dýchání ještě větší důraz, protože správné dýchání je klíčové pro přežití intenzivního horka. Zlepšená technika dýchání, kterou si osvojíte při bikram józe, vám může být prospěšná i v jiných oblastech. Lidé, kteří cvičili bikram jógu, uváděli, že díky dechovým technikám dokázali mnohem lépe provádět dřepy a mrtvé tahy.

Zvyšuje vaši tepovou frekvenci

Vysoká teplota v místnosti zvyšuje vaši tepovou frekvenci a nutí vás vynakládat více síly při provádění ásan. Zrychlená tepová frekvence, kterou to způsobuje, zajišťuje, že si dobře procvičíte kardiovaskulární systém. To má také za následek, že spálíte mnohem více kalorií díky dodatečné energii, kterou vyžaduje provádění jógy v horkém prostředí.

Zvyšuje vaši flexibilitu

Jóga od vás vyžaduje určitou úroveň flexibility, což může být pro začátečníky velmi obtížné. Na druhou stranu může být hot jóga jednodušší, protože teplo uvolní vaše svaly a vy budete pružnější. Bikram jóga také zlepšuje krevní oběh, posiluje lymfatický systém a zklidňuje záněty. To znamená, že je mnohem méně pravděpodobné, že vás po lekci bikram jógy budou bolet nohy, jako by tomu bylo při běžném cvičení.

Posiluje záda

Pozice bikram jógy jsou nenáročné a posilující, takže si při nich nezpůsobíte žádné zranění. Většina pozic je zaměřena na posílení páteře a zlepšení držení těla. S přibývajícím věkem má páteř tendenci se zakřivovat a je pro nás obtížnější stát rovně. Bikram jóga dokáže udržet vaše zádové svaly silné a zajistí, že se později nebudete potýkat s žádnými obtížemi.

Uzdravuje vaše tělo

Teplo v kombinaci se specifickými jógovými pozicemi léčí stará zranění a zvyšuje odolnost vůči novým. Pokud tedy trpíte starým zraněním a bojíte se provádět namáhavé cviky, vyzkoušejte bikram jógu. Pozice vaše zranění nezhorší a pomohou vám se z něj zotavit mnohem rychleji.